Založ si blog

001. 5 – Kto ešte nebol ministrom školstva. . .

 

Švejka milujem – a v tejto chvíli na neho myslím. Má celú kopu krásnych hlášok, ktoré by sa práve teraz hodili…

Pravdaže, dnešný blog o odchode ministra školstva, aj o tom, čo s tým súvisí…

 

Minister sem, minister tam…

Odchod ministra školstva bolo možné očakávať – ale z toho si ťažkú hlavu nerobme, tam sa ministri striedajú pomaly tak často ako ročné obdobia.

Zlé je na tom iba to, že každý minister začína riadiť školstvo akčne – v štýle „nová metla dobre metie“ – a vyrába novú koncepciu.

Pravdaže, niečo z nej vykradne od svojich predchodcov, beztak to nikdy nebolo zrealizované. Ale o niečo to obohatí – takže naše školstvo raz kráča na Poprad, inokedy na Bystricu, potom zasa smeruje do Košíc. Chýba dlhodobá stratégia,  niečo zmysluplné, na čom by sa zhodli politici, odborníci aj občania na generácie – veď školstvo je nás všetkých, ovplyvňuje aj naše životy ďalekosiahlo, nielen ministrov, vlády, či nejakej politickej strany. Mala by preto podľa mňa vzniknúť dohoda, ktorá by zastrešila zmeny v školstve na dlhý čas a garantovala ich podporu akoukoľvek vládou.

 

Na čo treba pamätať…

V projektoch v školstve ide teraz o veľké peniaze z fondov EÚ – kým sa ešte dá, lebo dlho už nepotečú. A preto konkurenčný boj je veľký.

Na čo naozaj netreba zabudnúť? Že nielen opozícia, nielen občania, ale aj Brusel už zavetril nejaký bordel – a ak začne preverovať, potom zrejme budú veľké predvolebné vracačky  financií eurofondov, ktoré by verejnosť rozhodne neprijala pozitívne, hlasy podaktorých strán by šli dolu ešte rýchlejšie ako – no dobre, nejdem písať ako čo, nebol to pekný príklad.

 

Na čo treba ešte pamätať…

Nezabudnúť by mala vláda na znechutenie v školstve. Naozaj miera hnevu je tam už dosť vysoká – a ak Fico nechce mať horúcu jeseň, nemal by učiteľom nervy španovať.

Poviem vám rovno, nie som učiteľka  – a ani nechcem byť. Každý z tých závistlivých hlasov proti nim – všetkým vám odporúčam,  poďte si to do škôl vyskúšať. Keď budete mať triedu si 26- či 30 žiakmi – z toho traja s mentálnou retardáciou, dvaja s poruchou správania a dvaja hyperaktívni, jeden nadaný, dvaja s obomi rodičmi pracujúcimi v zahraničí (alebo aspoň  rodičom jedným pijúcim či berúcim drogy, agresívnym, gamblujúcim,  atď…), traja s nízkym sebavedomím, z toho aspoň jeden so sebapoškodzujúcim správaním, jeden s psychopatizujúcim sa vývinom, dvaja s problémovým konfliktným rodičom, dvaja s rodičom, ktorý sa nezaujíma o svoje dieťa a jeho výsledky v škole, jedno dieťa šikanované spolužiakom, dve deti nápadne tiché, utiahnuté, depresívne (tým sa ani nevenuje pozornosť, pretože tie rušivé ju spotrebujú všetku)… Stačí? A to sme ešte vynechali „dieťa sponzorov školy, na ktoré treba brať ohľad, aj keby to bol malý satan“, však? A deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorým treba tiež venovať pozornosť…

Som veľmi zvedavá, ako takú triedu vy osobne, milí závistníci učiteľom, dokážete zvládať aspoň mesiac – a popritom ich ešte naučiť všetko podľa určených osnov.

Nie, ja sa vôbec nečudujem učiteľom – dôverne tú ich problematiku poznám. A rok sa im zatierali oči ďalšou novou a úžasnou reformou, pripomienkovali, zasielali podnety, no gratulujem, milá vláda…

Nuž čo – realisticky dodávam  – učitelia, neplačte, beztak tá sľubovaná reforma nemala finančné krytie, a bez peňazí je to len jedna veľká bublina…

 

A ktože bude novým ministrom školstva?

Bože, napadlo mi jedno meno experta na všetko – z dobrej rodiny, fujtajbl, vari nie…

(Ach, mám takú sladkú náladu. Vrátila som sa z prechádzky lesom v stave vhodnom na natáčanie Ramba 11 – dokrvavená, s dotrhaným tielkom a obrovskými šrámami na celom tele i spálenými plecami. Černicové kríky, ktoré som cestou náhodne našla na úbočí ma pevne objali, no odmenili ma škatuľkou plnou černíc – povarené s cukrom sladko rozvoňali celý byt, už sa tešia na stretnutie s vanilkovou zmrzlinou, ktorú dovlečie Kika z Revúcej teraz večer cestou z práce. Žartujem, no bolo v tej mojej ceste lesom niečo moc dôležité – ale to už je iný príbeh.

A keďže som si po návrate domov povyberala väčšinu tŕňov a po piatich minútach vo vani ma prestali páliť plecia i všemožné škrabance, spokojne som pripravovala prednášku, ktorú koncom mesiaca pôjdem prednášať do jednej školy – o zdravej komunikácii. Spravila som z nej tak polovicu, počúvala som popritom hudbu, ktorú milujem  – nie neuhádli by ste, Mull of Kintyre  v podaní ústnej harmoniky. ).

No dobre, žarty bokom –  ja si myslím, že účinným riešením nie je odstúpenie ministra, ale vláda určite neodstúpi a je jasné, že sa míľovými krokmi blížia predčasné voľby a prituhuje boj o moc.

Na jeden strane svojim správaním Danko hodne priebežne stráca (no bodaj by nie), na druhej strane však vystupuje v najnovšom dieli „hry o tróny“  ako nebojácny ochranca pospolitého ľudu – a vystrkuje do popredia provokačne svoje požiadavky v ich prospech – ako trináste platy, atď. Ak ich koalícia nezrealizuje, komu ostane Čierny Peter v rukách? Správne, správne, nášmu hrdinskému premiérovi – preto bolo potrebné rozohrať hru o výmenu ministra Plavčana, aby to hodilo kúsok špiny na SNS. Lebo voľby… Je to len hra, pretože kde sa už dnes neryžuje z eurofondov v rámci veľkých projektov – existuje také ministerstvo?

Školstvo, podobne ako zdravotníctvo, je horúcim rezortom. A ešte len bude, ak Fico vydieračským spôsobom nezaženie učiteľov do chlievika spolupráce a nedodrží Plavčanov prísľub o šiestich percentách navýšenia od septembra 2017.

Do zdravotníctva prišiel Drucker, ktorý je celkom zdatným krízovým manažérom – a napriek tomu vidíme, že skáče ako šaman pri ohňovom tanci – z nohy na nohu, poskakuje zo strany na stranu, pretože tie tlaky a hora špinavostí, ktorá tam je…

Plavčan pri svojom nástupe nemal ani zďaleka takú pozíciu ako Drucker, rozhodne nebol tak manažérsky zdatný. Ani úroveň Druckerovej „pokerface“ si Plavčan nezachoval, naskočil do úlohy „playboy Eda přichází“ a videli sme ho častejšie v Smotánke, ako na odborných vedeckých konferenciách. Určite ho nie je škoda ako ministra, plakať za ním nikto nebude – azda okrem tých, ktorí sa chceli na projektoch nabaliť. Hm, takže tak.

 

Záverom…

Buďte trpezlíví. Myslím, že sa ešte od tejto vlády dočkáme prekvapení…

 

Elena   Predná Hora, 16.8.2017

11×11 6. – Máme sa fajn. ..

13.12.2018

Máme sa fajn. Patríme medzi najbohatšie krajiny sveta – čudujem sa, že pri takých skvelých výsledkoch ekonomiky a životnej úrovne občanov sme tých úžasných stíhačiek od Američanov nekúpili viac »

Na tepe dňa 9. – Teroristický útok v Štrasburgu. . .

12.12.2018

Dvaja mŕtvi, podľa niektorých médií sú vraj mŕtvi až štyria ľudia - už nebudú sedieť so svojimi blízkymi za vianočným stolom. A ktovie koľkí z tých kriticky zranených – väčšina viac »

Na tepe dňa 8. – Ako nás obohatilo členstvo v EÚ. . .

11.12.2018

Niečo pre eurozbožňovačov, môj dnešný blog.. Nie víziu „Kotlebu a ďalších odmietačov EÚ“, ani „nejaké moje fantazmagórie“ – predkladám analýzu francúzskeho ekonóma Pikettyho viac »

donald trump

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

13.12.2018 22:03

Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Francúzsko, Štrasburg, streľba

Francúzska polícia zostrelila útočníka z vianočných trhov

13.12.2018 21:55

Cherifa Chekatta našla polícia ukrytého v sklade.

trump

Trump vyzval Fed, aby prestal zvyšovať úroky

13.12.2018 20:43

Americký prezident Donald Trump vyzval centrálnu banku (Fed), aby na svojom budúcotýždňovom zasadnutí nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

protest, budapešť

Tisíce protestujúcich proti novele zákonníka práce pochodujú Budapešťou, zablokovali dva mosty

13.12.2018 20:22

odľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava demonštranti obsadili Margitin most a potom aj Reťazový most.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,015
Celková čítanosť: 1960947x
Priemerná čítanosť článkov: 1932x