Založ si blog

V tichu dychu 11. – Zázraky, ktoré. ..

 

Čo sú to zázraky? Čo si predstavujete pod tým slovom? Hm, krátke slovo, ale účinok v našich predstavách aj životoch väčší ako atómová bomba.

Podľa Slovníka slovenského jazyka je to mimoriadny, zvláštny jav, spôsobený nadprirodzenou silou.

Čo je zázrak podľa vás? Zažili ste niekedy nejaký zázrak? A veríte na zázraky? A viete v tejto chvíli, akú zázračné krásnu knihu vám dnes v blogu spomeniem? (no to by bol teda zázrak číslo 1)

Tak si o zázrakoch a ich mieste v našom živote dnes spolu pohovorme.

 

Zázraky môžeme vidieť v maličkostiach…

No to áno, práve v tomto období to vidno akosi jasnejšie.

Vianoce sú úžasne radostným časom, časom lásky, pokoja, rodiny. Blížia sa k nám míľovými krokmi, rozfukujú už svoj zlatistý poprašok všade dookola. Vianočníme v záplave osvetielkovaných vianočných stromčekov v dedinách a mestách, stoja nielen na námestiach, ale aj pred domami, žiariace v temne prichádzajúceho rána.  Mnohí včasráno do práce cestujúci si potom nesieme ich odraz v očiach po celý deň. Aký idylický, zázračne krásny čas, povieme si.

Nuž áno, aj.

 

A čo ozajstné zázraky?

Také veľké, tie slovníkovo definované, mimoriadne zvláštne. Stávajú sa vám? Mne niekedy áno, a určite aj vám, každému z nás. Hovoríme o zázračnom šťastí, zázračnej náhode.

Pre mňa majú príchuť zázračna moje koincidencie – nenáhodné náhody, ktoré mi prihrávajú nové a nové informácie,  posúvajú ma kamsi.  Vytvárajú zvláštne prepojenia, ktoré – priznávam otvorene – zatiaľ celkom nerozumiem.  Sú to dieliky akejsi mozaiky, ktorá sa raz poskladá do zmysluplného obrazu. Prezradím vám, že ako minule fénixa, teraz mi prepojilo s mojim drakom vlka. Všeobecne je vlk symbolom sily, súdržnosti, nadprirodzených  a mystických schopností. Je to pre mňa hodne zvláštna kombinácia, jeho prepojenie s drakom, nenašla som jej význam ani na internete – údajne je to nejaká časť seriálu Hry o tróny, ale z toho som nevidela žiadny diel. Ak sú tam draky, mohlo by to byť niečo zaujímavé, no je to zrejme rozsiahla mnohodielna sága.

Ale náhodne som otvorila jeden z linkov, kde boli recenzie toho Draka a vlka, a náhodne som zišla stranou, zastala som na mieste, kde stálo Koniec je nový začiatok. Tá veta ma ohromila, koincidencia vám vždy tak „cinkne v mysli“, to cítite, že je to nejaká správa zďaleka pre vás, že vám ňou ktosi hore chce niečo povedať. Je to o mojom dieťati, že sa vráti?

Zaujímavé, ako sa koincidencie neukážu hneď, len skladajú tie dieliky.

 

Dnes…

Zázračne náhody. Nikdy nie sú náhodné – a moje načúvanie ich hlasom, riadenie sa intuíciou sa aj dnes potvrdilo ako správna stratégia.

Ja vojdem do kníhkupectva, idem, idem, siahnem a nájdem.  Alebo sa úplnou náhodou dostanem ku knihe na internete  a stačí jeden pohľad, viete že ste niečo našli. U mňa takto intuitívne fungujú koincidencie nielen pri knihách, ale i v iných oblastiach.

Knihu Jeden z milióna od Woodovej som kúpila minulý mesiac presne tak. Úplnou náhodou.

Dnes večer ju čítam – je to čarovný príbeh. Mala som problém sa od nej odpútať, napísať tento blog. Hm, prezradím vám z nej niečo. Je to príbeh zvláštneho 11-ročného chlapca, s výnimočnou pozorovacou schopnosťou, mne pripadal trochu autistický (asperger), ale to možno zato, že autistov milujem. A ten chlapec bol úžasný. Jeho koníčkom, až posadnutosťou, boli guinessovské rekordy.  Príbeh nie je happyendom, vlastne začína tým, že chlapec nečakane zomrel – a jeho rozvedení rodičia sa snažia niesť jeho posolstvo – naplniť to, čo nedokončil. Takým posolstvom je aj starostlivosť o 104-ročnú imigrantku z Litvy, chlapec ju navštevoval a pomáhal jej.

Nepoviem vám to celé, pravdaže, ani sama to ešte celé nepoznám. Ale mne sa tá kniha moc a moc páči.

Dám z nej citát – náhodne otvorený, ako vždy.

„Nahrávka jej životných čriepkov Tretia časť.  –  Neviem či čriepky sú tým správnym slovom. Lebo potom to vyzerá, že som rozbitá, zničená, a už ma nie je možné opraviť. Tak spomienky. Ale to nie sú spomienky, vníma ich inak. Nechaj tak. Nechaj čriepky. Poď…“

A ako táto kniha súvisí so zázrakmi? Nuž, otec sa po smrti syna snaží vyrovnať s pocitmi viny, odpustiť sám sebe, že sa mu nevenoval, a až vtedy svojmu synovi porozumie…

 

Záverom…

Zázraky nás sprevádzajú na každom kroku. Sú okolo nás, ticho krúžia a čakajú na svoju príležitosť, kým ich uvidíme…

 

 

 

 

Elena  Predná Hora, 15.12.2017

    

Rozprávky pre Teba 5. – Prvá Agátkina rozprávka

23.02.2018

Parkom chladným ránom ticho kráčalo dievčatko. Sivá mikina zapnutá až po krk, biela čiapka a dlhánsky zlatožltý šál, obtočený okolo krku na dva razy, pôsobili hrejivo. Veď aj bolo treba. viac »

Cestou 11. – To, čo je naozaj dôležité. ..

19.02.2018

„Postarajte sa, o to, aby tu bol dostatok lucerny, aby jelene prichádzali samy, a aby sa z tohto miesta stal jelení park...“ Toto je náhodne otvorený, a ako vždy pri náhodnom otváraní kníh viac »

Cestou 10. – Deň, ktorý si pamätáte navždy. . .

15.02.2018

Jasné, hodilo by sa to valentínsky, ak zaspomíname na včerajšie presladené kytičkovanie a srdiečkovanie. Dnes ráno však píšem o včerajšej streľbe na americkej strednej škole – takže viac »

USA Florida škola streľba obete pohreb

Podľa Trumpa je na jednotlivých štátoch, či vyzbroja učiteľov

25.02.2018 10:17

Americký prezident reagoval na masovú streľbu na floridskej strednej škole, pri ktorej zahynulo 17 ľudí nápadom vyzbrojiť učiteľov.

Syria, damask, ghuta

Vo Východnej Ghúte je po prijatí rezolúcie OSN pokojnejšia situácia

25.02.2018 09:55

Od schválenia rezolúcie neboli hlásené žiadne obete.

Pamätník obetiam komunizmu

Profesor Lukeš o februári 1948: Isté veci sa opakujú

25.02.2018 09:38

"Nedostatočne pochopili, do akej miery bol komunizmus vražednou ideológiou, ideológiou absurdného násilia," povedal český profesor na adresu vtedajších demokratických politikov.

Americký miliardár Warren Buffett

Trumpova daňová reforma zarobila Buffettovi desiatky miliárd dolárov

25.02.2018 09:30

Americká investičná spoločnosť Berkshire Hathaway miliardára a filantropa Warrena Buffetta hospodárila v štvrtom štvrťroku s čistým ziskom 32,55 miliardy dolárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 752
Celková čítanosť: 1348959x
Priemerná čítanosť článkov: 1794x