Založ si blog

Teraz 1. – Je Černák sériovým vrahom?

 

Černák podľa právoplatných rozsudkov je vrahom, a to preukázane viacnásobným.

Článok o Černákovi ako sériovom vrahovi sa objavil v časopise PLUS 7 dní. Kladiem si preto dnes otázku či je naozaj aj vrahom sériovým, ako to uvádzajú niektoré médiá a niektorí zástupcovia štátu.

V dnešnom blogu dám odpoveď na túto otázku.

 

Uvedomujem si traumu obetí…

Iste, niekto môže byť teraz pohoršený, prečo zvažujem túto tému a bazírujem na presnom pomenovaní.

Vysvetlím vám dôvod.

Ako obeť pochybení lekárov sa stretávam s tým, že o páchateľoch – lekároch obete ich pochybení nemajú hovoriť, že ich dieťa zavraždili, dokonca ani že ho zabili, predstavte si – oni ho „len“ usmrtili. Obete musia brať na chudákov – páchateľov ohľad, veď tí predsa majú svoje ľudské práva (v tomto štáte dokonca značne väčšie ako ich obete, môžu sa v tomto štáte brániť akýmkoľvek spôsobom, aj obeť sekundárne traumatizujúcim).

Ak ja ako obeť sa musím na súde vyjadrovať o osobe, ktorá vzala život môjmu dieťaťu korektne, potom čakám korektné, t. j. odborne správne, verejné vyjadrovanie od predstaviteľov štátu voči iným páchateľom, aj voči Černákovi. Je mi jedno, ak ho chybne  označí nejaký časopis, ja poukazujem na časopisom Plus 7 dní v spomenutom článku uvádzanú neodbornosť terminológie námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek, ktorý podľa spomenutého časopisu tiež Černáka označuje ako odsúdeného sériového vraha. Takže, milý pán prokurátor Šufliansky, Černák síce nepochybne je odsúdeným vrahom, ale určite nie je vrahom sériovým.

 

Prečo nie je Černák sériovým vrahom?

Spomenutý článok o Černákovi v časopise PLUS 7 dní o ňom hovorí  ako o sériovom vrahovi.

Takže kto je to sériový vrah?

Sériový vrah podľa medzinárodne uznávanej definície (www.fbi.gov)

  • je páchateľ alebo spolupáchateľ,
  • dvoch a viacerých vrážd (niektoré zdroje uvádzajú vraždu od počtu tri a  viac osôb),
  • vraždil ich s prestávkami v čase (t. j. nie súčasne),
  • s motiváciou vlastného psychologického uspokojenia.

Kým prvé tri body by Černák napĺňal, štvrtý určite nie, lebo motívy jeho vrážd boli účelové – mocenské, praktické, šlo o zabíjanie pre neho alebo pre iných nepohodlných ľudí.

Pokladám preto za neodborné, zavádzajúce a scestné vyjadrovanie zástupcov štátu v oblasti justičnej, že ide o vraha sériového.

O Černákovi by podľa mňa v budúcnosti mali hovoriť do médií odborne správne – t. j. ako o vrahovi viacnásobnom, ale nie ako o vrahovi sériovom.

 

Kebyže som ministerkou spravodlivosti…

Kebyže som ministerkou spravodlivosti, určite by som riadne zvážila, koho mám na riadiacich postoch v Zbore väzenskej a justičnej stráže. Nuž, ja na rozdiel od prokurátora Šuflianskeho určite by som nechŕlila plamene na Černáka, ale na tých zástupcov štátu a spravodlivosti, ktorí vo veci mali postupovať inak.

Pán prokurátor Šufliansky, je to o štáte, ktorý by mal spraviť razantné opatrenia, aby podobné situácie nevznikali.

 

Záverom…

Aj vám sa zdá takéto „tolerantné“ správanie štátnej inštitúcie zvláštne?

Ach, áno, o tom, čo je tolerancia a ako by mala v tejto spoločnosti vyzerať, napíšem ešte nejaký blog. Lebo nie som tolerantná voči tomu, čo podaktorí pokladajú za toleranciu, tak preto…

 

Elena   Predná Hora, 8.1.2018

 

K diskusii:

Cudzinec – popisovaná reakcia svedčí o psychopatickom,,až anetickom prežívaní a myslení, uspokojení zo smrti páchateľa – nie o psychologickom uspokojení zo samotného aktu vraždy, jej priebehu. Ja si nemyslím, že ten prípad je už dotiahnutý do konca, a nemyslím si ani, že justícia spravila všetko čo mala, tak ako mala.

Gumurin – Prečo to neriešite Vy? Terminologicky je to preukázane zatiaľ viacnásobný vrah, aj keď po doriešení všetkých prípadov zrejme mnohonásobný.

V blogu som pomenovala jasne to, čo pokladám za zvláštne, aby som upozornila verejnosť, že nie je v poriadku nečinnosť najvyšších miest. Kebyže som ministerkou, preverím postupy ľudí na riadiacich postoch v Zbore väzenskej a justičnej stráže. Terajšia ministerka zrejme takto nekoná.

Na prospech veci by bolo, ak by začali konať experti v justícii. Lebo nečakáte, že ju zariadim ja, však? – nenastane tým, že o nej ja píšem v blogu, ale adresnými a účinnými návrhmi expertov. Prečo nekonajú?

A na margo obhajcov  a ich neetiky – platí to isté, kto začne robiť v justícii eticky poriadky, ak nie samotní experti?  (Mimochodom – ja v tejto veci robím aj konkrétne kroky, podala som podnet SAK voči právnikovi nemocnice – ako som to popísala nedávno vo viacerých blogoch. Čakám na ich vyjadrenie. Idem aj žalovať SR.)

Hej – a budem rada, ak mi ako matke mŕtveho dieťaťa verejne vysvetlíte rozdiel medzi tým, či by mi ho zabil Černák, alebo či mu zavinila smrť lekárka v nemocnici. Alebo vám ho poviem ja? Nuž, keby ho zabil Černák, tak by som mohla verejne napísať, že ho zabil Černák, ale napriek právoplatnému rozsudku potvrdzujúcemu vinu lekárky v plnom rozsahu, jej meno uverejniť nesmiem…

Asi toľko k spravodlivosti na slovenský spôsob.

Tou cestou, ktorou si šiel 5. – Mesačný chlapček skončil s prasknutou lebkou. . .

21.04.2018

Teraz vám poviem o hodne špinavom prípade chlapčeka, ktorý skončil s prasknutou lebkou – nie po úraze v nemocnici, ale nadobudol ho pri odchode z nemocnice. Na Slovensku, pravdaže, kde inde? viac »

Až do konca 1. – Závratný smerácky balíček 600 miliónov eur?

21.04.2018

Vláda ide dať závratný balíček 600 miliónov eur na zlepšenie života slovenských občanov. Takto ohlasovali médiá pripravované údajné rozdávanie štátnych peňazí na zlepšenie života viac »

Rozprávky pre Teba 10. – Na lavičke. . .

20.04.2018

Sedela na lavičke v kúte parku. Zlatý dážď, pýšiaci sa záplavou zlatožltých kvetov, tam lákal pohľad i kroky. Bola skorá jar, chlad ešte sprevádzal závany vetra. Motám sa parkom napriek viac »

Plyn, energie, vykurovanie, bývanie

Irán a Španielsko vytvoria pracovnú skupinu pre spoluprácu pri plyne a rope

22.04.2018 11:58

Španielsko je prvou krajinou EÚ, ktorá sa usiluje rozvíjať strategické hospodárske vzťahy v širokom rozsahu v rozhodujúcom odvetví iránskej ekonomiky.

počasie, dieťa, tarzánia, preliezka, leto

Aj na Slovensku je počasie niekedy šialené. Vo Vernári ráno mrzlo, teraz je tam leto

22.04.2018 11:09

Mimoriadne teplé počasie zaznamenali meteorológovia na Slovensku v sobotu 21. apríla.

Serž Sarkisjan, Francois Hollande

V Jerevane v Arménsku zadržali vodcu protestov Nikolu Pašinjana

22.04.2018 11:04

Protesty proti zvoleniu bývalého prezidenta Serža Sarkisjana za premiéra parlamentom prebiehajú od 13. apríla.

poľsko, demonštrácia, protest, manifest,

Tisíce učiteľov v Poľsku demonštrovali za vyššie platy, žiadali odchod ministerky

22.04.2018 08:11

Šéf odborov Slawomir Broniarz na demonštrácii označil súčasné platy pedagógov za "žalostné" a obvinil vládu zo zanedbávania učiteľov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 796
Celková čítanosť: 1448737x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x