Založ si blog

Vietor, ktorý vanie 7. – Keď zaveje vietor Osudu. ..

 

Život prináša kadečo.

No, niekedy to býva veru poriadna víchrica, zrejme to poznáte tiež. Každý z nás občas zažíva deň – blbec, niekedy aj dlhšie obdobie nepohody, či až zásadnú zmenu života – životné zemetrasenie. Nikto z nás nie je uchránený pred bolesťou, neúspechom, sklamaním, stratou…

Takže plním sľub z blogu Vietor, ktorý vanie 4. –  Vietor v nás…  – dnes pouvažujem o tom vetre Osudu.

 

Vietor Osudu…

Hm, niekedy nás ovieva vánok, inokedy nami lomcuje víchrica, a občas nás nesie uragán.

Bolo by to jednoduché, kebyže máme kdesi osud napísaný (to vraj aj je), a že si ho vieme kdesi na začiatku života prečítať, však? Ako román. Ibaže my ho nemáme prečítať, ale žiť.

A možno je aj dobre, že nevieme, lebo ktovie či by sme po prečítaní mali odvahu ho potom ako svoj životný scenár aj uskutočniť a ísť k tomu, čo by sme nevedeli zmeniť. Hm, zrejme ja by som robila všetko možné aj nemožné, aby sa v mojom živote nestali veci tak, ako sa stali. Presnejšie, aby nezomrel môj syn – ostatné by som s pokorou prijala a prežila. Ale môj syn mi chýba bolestne, najviac na svete, chýba mi tá hlboká blízkosť – vlastne niet  nikoho, ktorý by mi mohol chýbať tak ako on.

Ja viem, každý z nás má svoje ťažké chvíle, zranenia, straty, uvedomujem si aj bolesť iných – ako silný empatik nie som voči nej slepá. Prekonáva každý z nás raz za čas nejaké krkolomné úseky na svojej ceste – nemyslím si, že práve moja bolesť je najväčšia na svete, a súcitím preto úprimne s inými.

 

Vždy to má nejaký dôvod, vždy nás to niekam vedie…

Osud chce, aby sme sa mu nechali viesť.

Je to o dôvere? Je to o pokore? Je to o životnej múdrosti?

Možno z každého trochu, vlastne z každého hodne. Dôležité je ísť smerom, aký nám Osud ukazuje. Je to ako v tej rozprávke o Nemovi – „plávaj, plávaj, stále plávaj…“

(Ach, jasné, milujem ten výrok rybičky Nema z rovnomennej rozprávky – toľkokrát som ju so synom videla. Mali sme i plyšovú rybku Nema, ibaže Maroška neočaril až tak ako Scooby. S tým aj spával – nosil ho so sebou v ruke všade, všade, všade – na prechádzky,  do vane, i do bazéniku  pod  bytovku. Môj synček – keď zomrel bol odo mňa už o hlavu vyšší. Nemo mi ho vždy pripomenie).

No poďme k téme. Vietor Osudu je naozaj o tom „stále plávaj“…

 

Cesta…

Niekedy nás na ceste brzdí náš strach, inokedy naše nepochopenie toho, že Zámer sveta to s nami vždy myslí dobre. Ukáže sa nám to až po dlhšej dobe, keď s dôverou kráčame cestou, ktorá sa pred nami otvára…

Rozumiem, že Osud mení veci vždy pre naše dobro, musíme dôverovať zmene.

 

Že čo nad tým dnes dumám?

Prezradím? Prichádza mi do života akási zmena. Prijala som svoje životné poslanie, nechala som čas plynúť, som pripravená do toho veľkého projektu vykročiť. Ale to prichádzajúce je niečo iné, hoci akosi to bude s mojim ďalším smerovaním súvisieť. Cítim to už asi tri dni, som veľký intuitívec.

A dnes v noci som mala sen – od synovej smrti si nepamätám sny, len štyri za celé tie roky, zakaždým zvláštne. Je to pre mňa výnimočné. Motala som sa v tom sne pomedzi paneláky, ulicami, nevedela som kam idem. Potom som šla popri veľmi hlbokej priekope, točila sa mi hlava, ale už som vedela, kam idem. No a teraz mi napadlo, že to bolo presne ako môj život. Nakoniec som bola v čakárni na akejsi stanici, bol tam chlapec s hŕbou kníh. Nepredával ich, mala som si vybrať jednu, ktorú mi daruje. Zvláštny pocit hlbokého prepojenia, každým slovom viac sa stával mojou súčasťou.

Nejaká prekvapujúca zmena, som z toho nepokojná. Čo mi chce priviať vietor Osudu? Hm, bude to skúška mojej dôvery v Zámer sveta?

 

Záverom…

Ticho sneží za oknom. Vločky snehu poletujú nežne, pomaly smerujú k zemi. Občas sa niektorá spochabí, letí chaoticky do boku, či kamsi späť nahor, no nakoniec vždy nájdu ten správny smer a svoje správne miesto, pokryjú zem.

Možno aj my sme ako tie snehové vločky…

 

Elena  Predná Hora, 14.1.2018

Áááááá 9. – Čo robíme pre dobro sveta. ..

17.07.2018

Pre dobro sveta sa dá robiť kadečo. Každý o tom máme nejakú svoju predstavu. Dnes vám prezradím tú moju predstavu. A keďže už pár dní uvažujem nad dosahom našich volieb – ako vonkoncom viac »

Áááááá 8. – Všetci zomierame. . .

17.07.2018

Neprezradím vám žiadne tajomstvo, keď poviem, že všetci zomierame. Ide ale o to, kde a ako. Porozprávajme sa dnes práve o tom. Všetci zomierame... Raz, pravdaže, niekto skôr a niekto neskôr, viac »

Áááááá 7. – Niekedy netreba veľa slov. . .

16.07.2018

Niekedy netreba veľa slov. Vlčie maky mám moc rada. Nikdy ich netrhám. Dnes o nich a o ich posolstve. Vlčie maky... Vlčie maky sú nádherné kvety. Nežné a krehké, ale silné. Nájdeme ich viac »

MH17, zostrelenie, lietadlo, trosky, vyšetrovanie

EÚ vyzvala Rusko, aby prijalo zodpovednosť za zostrelenie lietadla MH17

17.07.2018 22:45

Mogheriniová pripomenula závery holandských vyšetrovateľov, že Rusko nesie priamu zodpovednosť za tragédiu zo 17. júla 2014, ktorú neprežil nikto z takmer 300 ľudí na palube lietadla.

Kim čong-un

Kim Čong-un chystá na august rozsiahlu amnestiu

17.07.2018 22:33

V severokórejských väzniciach sa nachádza približne 200 000 osôb vrátane žien a detí, ktoré sa dostali za mreže prevažne z politických dôvodov.

mayová

Mayová tesne zvíťazila v kľúčovom hlasovaní o stratégii brexitu

17.07.2018 21:34

Za dodatok hlasovalo 12 rebelov z radov konzervatívcov, návrh však napokon neprešiel vďaka štyrom hlasom opozičných labouristov.

irán, usa, trump

Irán zažaloval USA pre odstúpenie od jadrovej dohody

17.07.2018 21:06

Teherán nemá v súvislosti so žalobou veľké očakávania a týmto spôsobom chce upozorniť na nelegálnosť amerického postupu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 876
Celková čítanosť: 1618343x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x