Založ si blog

Cestou 5. – Chcete si zarobiť 800 eur?

Niektorým ľuďom sa finančná motivácia zdá dôležitá.

V nocí z 30. na 31.1.2018 na Žarnovickej ulici v Bratislave ktosi brutálne utĺkol mačku. Ak si chcete zarobiť 800 eur – SOS linka pre zvieratá v núdzi tie peniaze ponúka tomu, kto im prezradí páchateľa  Správu aj s fotografiami utýranej mačky a ponukou 800 eurovej odmeny za dolapenie páchateľa priniesla fb stránka SOS linka pre zvieratá v núdzi.

Tým ostatným poviem pár slov o istom generálovi, aj o efekte, ktorý je v našej spoločnosti hrozbou. A o slepej škvrne tiež.

 

Generál a vojak…

Možno poznáte ten príbeh – generál prísne potrestal vojaka za odtrhnutý gombík. S vysvetlením, že nejde „len o malú nedbalosť“ a „len o gombík“. Lebo pri slabom treste raz môže byť z tej malej nedbalosti veľká, ktorá by mu priniesla oveľa horšie dôsledky. Prísny trest zaručuje, že nedbalo konať nabudúce nebude.

Nuž, je tu istá paralela ku výchove detí. Ak dieťa vedieme bez hraníc, potom koná bezhranične. A ja si myslím, že utýranie „len zvieraťa“ je čin, ktorý nemožno bagatelizovať.

 

Slepá škvrna…

V tejto spoločnosti prehliadame násilie, bagatelizujeme zlo, a potom sa čudujeme, že narastá.
Odborne sa dlhodobo zaoberám problematikou extrémneho násilia, a uvedomujem si, že náš prístup ku násiliu a jeho páchateľom je zlý. Je slepou škvrnou neochota vidieť ako ním škodíme nielen obetiam, ale i páchateľom, aj spoločnosti – nám všetkým.
Existuje efekt „slippery slope“, nazývaný aj efekt snehovej gule, či kĺzačky. Podľa neho malé neriešené zlo narastá.A tam je zakopaný pes aj pri páchaní brutálnych činov.

 

Kedy vieme, že niekto robí pizzu?

Túto otázku som dala raz v mojom blogu. Keď má upečenú pizzu pred sebou na tanieri a ujedá si z nej? Alebo už keď kupuje korenie na pizzu?
A táto otázka je namieste i tu. Kedy vieme, že niekto je agresor? Až keď zabije svoju ženu, ako v minulotýždňovom bratislavskom prípade? Spamätajme sa, začnime vidieť zlo už v začiatku a vytrhajme mu korienky.

 

Akákoľvek bagatelizácia zla ho násobí

Pre mňa natrvalo zlým príkladom je situácia, kedy po ubití 3-ročnej Lucky podaktorí odborníci uvažovali, že páchateľ mal nešťastné detstvo. Nedáva to niekomu predsa právo utĺcť
dieťa.
A rovnako podľa mňa niet ospravedlnenie pre týranie zvieraťa. Moji starí rodičia žaby nenafukovali, ani ja. Vládla u nás úcta ku životu, ani len sliepky, čo sme doma chovali, sme nezarezali. A kapra sme na Vianoce v mojom detstve kúpili párkrát, no pustili sme ho vždy na Vianoce na slobodu. Pre mňa je týranie zvieraťa tak odporný čin, že jeho páchateľom by som pokojne odmietla akúkoľvek moju solidaritu a pomoc. A som presvedčená, že ak sa niekto takto zachová k bezbrannému zvieraťu, je otázkou času, kedy spácha ďalšie zlo.

Potvrdzuje to i nie tak dávna situácia medializovaného videa z istej slovenskej školy, kedy brutálne kopali 4 výrastkovia spolužiaka. Namiesto okamžitých prísnych postihov sa vec „ťahala“ tak, že medzitým už boli niektorí z nich trestaní za ďalšie výčiny.
Je úplne jedno, či to boli alebo neboli rómske deti. U nich už dávno, ešte v situácii „malej a bežnej“ agresie, mal okamžite nabehnúť prísny trest deťom i rodičom.

 

Áno, aj rodičov treba trestať…

Musíme sa v spoločnosti naučiť volať na zodpovednosť i rodičov, inak sa dočkáme od páchateľov čoraz viac zla.Veď dieťa vyrastá v rodine, má byť formované výchovou, nie je to hríbik, čo sa náhle objaví po daždi. Je potrebné po takýchto činoch prísne trestať i rodičov, aby si ľudia uvedomili, že svoje deti treba vychovávať.
Pretože na výsledky ich nepodarenej výchovy či nevýchovy doplácajú iní.

 

To najlepšie riešenie…

Na ťahu je polícia. Mala by z kamerových záznamov bezodkladne zistiť páchateľa. A potrestať ho.
Alebo bude zdatnejší v pátraní po tom gaunerovi nejaký statočný chlap, schopný páchateľa jednoznačne presvedčiť, že také konanie voči zvieratám sa mu v budúcnosti nevyplatí???!! Sú takí v Bratislave?

 

Záverom…

Nie, ja rovnako ako včera neverím, že také indivíduum bude raz dobrým rodičom. Dobrý človek neubližuje zvieratám, slabým a chorým.

 

Elena Praha, 4.2.2018

Na tepe dňa 9. – Teroristický útok v Štrasburgu. . .

12.12.2018

Dvaja mŕtvi, podľa niektorých médií sú vraj mŕtvi až štyria ľudia - už nebudú sedieť so svojimi blízkymi za vianočným stolom. A ktovie koľkí z tých kriticky zranených – väčšina viac »

Na tepe dňa 8. – Ako nás obohatilo členstvo v EÚ. . .

11.12.2018

Niečo pre eurozbožňovačov, môj dnešný blog.. Nie víziu „Kotlebu a ďalších odmietačov EÚ“, ani „nejaké moje fantazmagórie“ – predkladám analýzu francúzskeho ekonóma Pikettyho viac »

Na tepe dňa 7. – Aký darček by mala vláda dať Slovákom? ? ? . . .

10.12.2018

Národ je rozhorčený zvyšovaním cien, pri ktorom „štedro“ štát nadelí jednou rukou zvýšenie príjmu o pár eur v hrubom a druhou rukou vezme o minimálne rovnakú sumu viac na zvýšení viac »

bankomat, peniaze, banka

Štedrý bankomat dával viac než mal, pracovníčka si poplietla bankovky

12.12.2018 09:18

Rakúsky bankomat vydával na radosť zákazníkov viac peňazí, než koľko si žiadali. Namiesto dvadsaťeuroviek prístroj vyplácal päťdesiateurové bankovky.

Theresa Mayová

Mayovej budú vyslovovať nedôveru ako líderke strany

12.12.2018 09:08, aktualizované: 09:13

Ak Mayovej vyslovia konzervatívci nedôveru ako šéfke strany, následne skončí aj ako predsedníčka vlády.

motocykel, motorka, premávka, skúter

Cestári upozorňujú na poľadovicu, sneženie a hmlu

12.12.2018 08:21

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

29Porosenko-SITA-3X 1

Porošenko páli mosty pod Ukrajincami

12.12.2018 08:00

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pokračuje v pláne pálenia mostov s Ruskom. Väčšina Ukrajincov to však odmieta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,014
Celková čítanosť: 1956056x
Priemerná čítanosť článkov: 1929x