Založ si blog

Cestou 5. – Chcete si zarobiť 800 eur?

Niektorým ľuďom sa finančná motivácia zdá dôležitá.

V nocí z 30. na 31.1.2018 na Žarnovickej ulici v Bratislave ktosi brutálne utĺkol mačku. Ak si chcete zarobiť 800 eur – SOS linka pre zvieratá v núdzi tie peniaze ponúka tomu, kto im prezradí páchateľa  Správu aj s fotografiami utýranej mačky a ponukou 800 eurovej odmeny za dolapenie páchateľa priniesla fb stránka SOS linka pre zvieratá v núdzi.

Tým ostatným poviem pár slov o istom generálovi, aj o efekte, ktorý je v našej spoločnosti hrozbou. A o slepej škvrne tiež.

 

Generál a vojak…

Možno poznáte ten príbeh – generál prísne potrestal vojaka za odtrhnutý gombík. S vysvetlením, že nejde „len o malú nedbalosť“ a „len o gombík“. Lebo pri slabom treste raz môže byť z tej malej nedbalosti veľká, ktorá by mu priniesla oveľa horšie dôsledky. Prísny trest zaručuje, že nedbalo konať nabudúce nebude.

Nuž, je tu istá paralela ku výchove detí. Ak dieťa vedieme bez hraníc, potom koná bezhranične. A ja si myslím, že utýranie „len zvieraťa“ je čin, ktorý nemožno bagatelizovať.

 

Slepá škvrna…

V tejto spoločnosti prehliadame násilie, bagatelizujeme zlo, a potom sa čudujeme, že narastá.
Odborne sa dlhodobo zaoberám problematikou extrémneho násilia, a uvedomujem si, že náš prístup ku násiliu a jeho páchateľom je zlý. Je slepou škvrnou neochota vidieť ako ním škodíme nielen obetiam, ale i páchateľom, aj spoločnosti – nám všetkým.
Existuje efekt „slippery slope“, nazývaný aj efekt snehovej gule, či kĺzačky. Podľa neho malé neriešené zlo narastá.A tam je zakopaný pes aj pri páchaní brutálnych činov.

 

Kedy vieme, že niekto robí pizzu?

Túto otázku som dala raz v mojom blogu. Keď má upečenú pizzu pred sebou na tanieri a ujedá si z nej? Alebo už keď kupuje korenie na pizzu?
A táto otázka je namieste i tu. Kedy vieme, že niekto je agresor? Až keď zabije svoju ženu, ako v minulotýždňovom bratislavskom prípade? Spamätajme sa, začnime vidieť zlo už v začiatku a vytrhajme mu korienky.

 

Akákoľvek bagatelizácia zla ho násobí

Pre mňa natrvalo zlým príkladom je situácia, kedy po ubití 3-ročnej Lucky podaktorí odborníci uvažovali, že páchateľ mal nešťastné detstvo. Nedáva to niekomu predsa právo utĺcť
dieťa.
A rovnako podľa mňa niet ospravedlnenie pre týranie zvieraťa. Moji starí rodičia žaby nenafukovali, ani ja. Vládla u nás úcta ku životu, ani len sliepky, čo sme doma chovali, sme nezarezali. A kapra sme na Vianoce v mojom detstve kúpili párkrát, no pustili sme ho vždy na Vianoce na slobodu. Pre mňa je týranie zvieraťa tak odporný čin, že jeho páchateľom by som pokojne odmietla akúkoľvek moju solidaritu a pomoc. A som presvedčená, že ak sa niekto takto zachová k bezbrannému zvieraťu, je otázkou času, kedy spácha ďalšie zlo.

Potvrdzuje to i nie tak dávna situácia medializovaného videa z istej slovenskej školy, kedy brutálne kopali 4 výrastkovia spolužiaka. Namiesto okamžitých prísnych postihov sa vec „ťahala“ tak, že medzitým už boli niektorí z nich trestaní za ďalšie výčiny.
Je úplne jedno, či to boli alebo neboli rómske deti. U nich už dávno, ešte v situácii „malej a bežnej“ agresie, mal okamžite nabehnúť prísny trest deťom i rodičom.

 

Áno, aj rodičov treba trestať…

Musíme sa v spoločnosti naučiť volať na zodpovednosť i rodičov, inak sa dočkáme od páchateľov čoraz viac zla.Veď dieťa vyrastá v rodine, má byť formované výchovou, nie je to hríbik, čo sa náhle objaví po daždi. Je potrebné po takýchto činoch prísne trestať i rodičov, aby si ľudia uvedomili, že svoje deti treba vychovávať.
Pretože na výsledky ich nepodarenej výchovy či nevýchovy doplácajú iní.

 

To najlepšie riešenie…

Na ťahu je polícia. Mala by z kamerových záznamov bezodkladne zistiť páchateľa. A potrestať ho.
Alebo bude zdatnejší v pátraní po tom gaunerovi nejaký statočný chlap, schopný páchateľa jednoznačne presvedčiť, že také konanie voči zvieratám sa mu v budúcnosti nevyplatí???!! Sú takí v Bratislave?

 

Záverom…

Nie, ja rovnako ako včera neverím, že také indivíduum bude raz dobrým rodičom. Dobrý človek neubližuje zvieratám, slabým a chorým.

 

Elena Praha, 4.2.2018

Rozprávky pre Teba 5. – Prvá Agátkina rozprávka

23.02.2018

Parkom chladným ránom ticho kráčalo dievčatko. Sivá mikina zapnutá až po krk, biela čiapka a dlhánsky zlatožltý šál, obtočený okolo krku na dva razy, pôsobili hrejivo. Veď aj bolo treba. viac »

Cestou 11. – To, čo je naozaj dôležité. ..

19.02.2018

„Postarajte sa, o to, aby tu bol dostatok lucerny, aby jelene prichádzali samy, a aby sa z tohto miesta stal jelení park...“ Toto je náhodne otvorený, a ako vždy pri náhodnom otváraní kníh viac »

Cestou 10. – Deň, ktorý si pamätáte navždy. . .

15.02.2018

Jasné, hodilo by sa to valentínsky, ak zaspomíname na včerajšie presladené kytičkovanie a srdiečkovanie. Dnes ráno však píšem o včerajšej streľbe na americkej strednej škole – takže viac »

USA Florida škola streľba obete pohreb

Podľa Trumpa je na jednotlivých štátoch, či vyzbroja učiteľov

25.02.2018 10:17

Americký prezident reagoval na masovú streľbu na floridskej strednej škole, pri ktorej zahynulo 17 ľudí nápadom vyzbrojiť učiteľov.

Syria, damask, ghuta

Vo Východnej Ghúte je po prijatí rezolúcie OSN pokojnejšia situácia

25.02.2018 09:55

Od schválenia rezolúcie neboli hlásené žiadne obete.

Pamätník obetiam komunizmu

Profesor Lukeš o februári 1948: Isté veci sa opakujú

25.02.2018 09:38

"Nedostatočne pochopili, do akej miery bol komunizmus vražednou ideológiou, ideológiou absurdného násilia," povedal český profesor na adresu vtedajších demokratických politikov.

Americký miliardár Warren Buffett

Trumpova daňová reforma zarobila Buffettovi desiatky miliárd dolárov

25.02.2018 09:30

Americká investičná spoločnosť Berkshire Hathaway miliardára a filantropa Warrena Buffetta hospodárila v štvrtom štvrťroku s čistým ziskom 32,55 miliardy dolárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 752
Celková čítanosť: 1348968x
Priemerná čítanosť článkov: 1794x