Založ si blog

D. R. 5. – Kto uprace tú špinu?

Nuž, odhalil sa poriadny kus špiny v tomto štáte, pod svetlom smrti mladého novinára a jeho partnerky.

A ja k nej dám zopár jasných otázok. Jasné odpovede nečakám. Ale niekedy aj otázky stačia, aby ľudia pochopili…

 

Kto ponesie zodpovednosť…

  1. Ako je možné, že na Úrade vlády SR dlhodobo pracuje hlavná štátna radkyňa bez akejkoľvek previerky? Ktorú navyše spája podľa medializovaných údajov veľmi blízky –

 

podnikateľský vzťah

Vadala s ňou spoluzakladal v roku 2015 firmu GIA Management. Neskôr sa jej majiteľom stal Pietro Catroppa, ktorý od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom bývalý poslanec Smeru Viliam Jasaň a terajší šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády.

 

a údajne dokonca aj niekoľkoročný partnerský vzťah

(podľa topky.sk http://www.topky.sk/cl/10/1693079/Antonino-Vadala-z-Kuciakovho-clanku-o-talianskej-mafii-obvinenia-poprel–Troskova-bola-jeho-milenka-).

 

Pýtam sa verejne – kto za to ponesie zodpovednosť? Kto a ako bude potrestaný za toto závažné pochybenie?

 

  1. A pán Jasaň prešiel takou vysoko náročnou previerkou NBÚ? Alebo nebola veľmi náročná?

Ako píše článok

https://www.etrend.sk/ekonomika/troskova-nema-bezpecnostnu-previerku-informovala-opozicia.html

„pán Jasaň vedome previedol súkromnú bezpečnostnú službu na svojho syna, ktorý v nej podniká s talianskymi mafiánmi“.

Možno by tou jeho bezpečnostnou previerkou prešiel aj náš kocúr. Mohol by ho do doriešenia prípadu zastupovať. Teda, myslím, že bezpečnostná previerka toho nášho kocúra bude určite ešte lepšia ako tá previerka pána Jasaňa, lebo náš kocúr nikdy nebol v žiadnej strane a nemal žiadne kontakty v podnikaní s osobami podozrivými zo závažnej trestnej činnosti.

 

Pýtam sa verejne – kto za to ponesie zodpovednosť? Kto a ako bude potrestaný za toto závažné pochybenie?

 

  1. Píšem že pracuje, lebo oficiálne prehlásenie včera v TV Markíza znelo, že slečna Trošková a pán Jasaň zo svojich miest odchádzajú do vyšetrenia prípadu. Teda nie definitívne.

 

Pýtam sa verejne – skutočne by sa mala slečna Trošková bez akejkoľvek bezpečnostnej previerky na to miesto niekedy ešte vrátiť?

 

  1. Podľa ďalšieho medializovaného zdroja – aktuality.sk tiež obaja menovaní odstúpili zo svojich funkcií do vyšetrenia prípadu. Ako sa vyjadrili v prehlásení – opustili svoje pracovné pozície do vyšetrenia prípadu. Prepáčte, v Zákonníku práce som taký spôsob ukončenia pracovného pomeru, rovnako ani spôsobu výkonu práce, neobjavila. Myslím, že by obaja mali odísť bez odstupného okamžitým prepustením, pretože nenapĺňajú predpoklady pre výkon tej funkcie – bezpečnostnú previerku.

 

Pýtam sa verejne – budú počas tej doby „opustenia pracovnej pozície“ brať plat, alebo nejakú jeho pomernú časť?

 

Vyzývam týmto verejne pána premiéra Fica, nech dá národu verejne odpovede na tieto otázky. Nech nám vysvetlí, kto a ako bude potrestaný za toto závažné pochybenie v bezpečnostných previerkach na takých pre štát dôležitých postoch.

 

A poďme k miliónu…

O Národnom divadle a veľkom hercovi som už písala pred časom, pri tom efektnom telefonáte pána premiéra v televízii. Jeho záľuba vo veľkých dramatických gestách mi pripadá až hysteroidná.

Hodiť milión eur na stôl pred televízne kamery? Prosím vás, ako v nejakej treťotriednej komédii, keby nešlo o vraždu dvoch mladých ľudí.

Aký zmysel to malo ukazovať milión národu za prísnych bezpečnostných opatrení? Taký cirkus nebol zadarmo – prevoz milióna hore – dole. Je pravda, že väčšina národa ani len tisíceurovku na výplatu nikdy nevidí. Ale zasa, väčšina národa – vrátane mňa – by toho vraha nahlásila aj zadarmo, keby vedeli, kto to je.

Neveríte, pán premiér? No tak Vám prezradím, komu som napísala dnes – firme OLAF. Úplne zadarmo, nijaký milión neponúkajú. A verím, že by ste uhádli, čo som im napísala.

(Pre veci neznalých – OLAF je Európsky úrad boja proti podvodom. Im môžete i vy posielať podozrenia na pochybné narábanie s eurofondami v SR, napríklad).

 

Milión sem, milión tam…

Je pravda, že ma v prvej chvíli potešila ochota pána premiéra dať ten milión, to som si ale nesprávne myslela, že ponúka zo svojho. To by bolo gesto hodné premiéra.

A skutočne teraz dumám, či to len tak pán premiér môže vziať zo štátneho rozpočtu milión a dať niekomu? To je skutočne zvláštne narábanie s peniazmi daňových poplatníkov.

 

Zodpovedné osoby musia niesť zodpovednosť…

Ako uviedol včera článok na www.topky.sk

http://www.topky.sk/cl/1002009/1693187/Pri-vysetrovani-vrazdy-Kuciaka-je-sucinna-aj-Podohospodarska-platobna-agentura

„len za roky 2015 a 2016 sa podľa portálu firmám okolo týchto rodín podarilo získať od PPA na priamych platbách viac ako osem miliónov eur, ďalšie státisíce eur čerpali v rámci projektových dotácií. Aj oprávnenosť týchto platieb je sporná. Aktuality.sk s partnermi zdokumentovali viacero prípadov, keď boli porušené predpisy.“

„V jednom prípade si firma vypýtala platby na osemnásobok plochy, ktorú skutočne obrábala. V inom prípade si zase pýtala platby na plochy, za ktoré neplatila nájom a nemala na ne užívacie právo,“

v ďalšom prípade dokonca štatutár jednej z firiem – týchto Talianov – sfalšoval rozhodnutie PPA, aby presvedčil banku, že čoskoro dostane peniaze.

To sa to Talianom podnikalo na Slovensku – s čiím prižmúrením očí to bolo? To nikto kompetentný všetky tie darebáčiny doteraz nevidel a nepočul? Kto z kompetentných a z akého dôvodu bol ten „slepý, hluchý a nemý“? O čo iné tu ide, ak nie o megakorupciu?

Nech len ten OLAF riadne preverí, ako sa to v spomenutých firmách podnikalo s eurofondami…

 

Záverom…

Ku cti slúži krok, ktorý spravil pán Maďarič svojim odstúpením. Ak si chlap chce zachovať tvár, musí robiť niekedy v živote rázne kroky.

Na svojom poste nemá čo robiť riaditeľ NBÚ. Ani minister vnútra.

A v slušnom štáte by v tejto situácii odstúpil premiér.

 

Elena     Predná Hora, 1.3.2018

 

P.S.:   Keď vymiesť chliev, tak poriadne.

Sme to my, občania, kto musí upratať tú špinu, ak chceme žiť v čistom. Nikto to za nás nespraví. A tí, ktorým táto špina vyhovuje, spravia všetko, len aby umlčali vyplachovanie chlieva. Nedajme sa umlčať…

A ozaj – vyzývam týmto verejne generálneho prokurátora, aby začal konať proti všetkým osobám, ktoré z titulu svojej funkcie mali riešiť podnet vo veci zastrašovania a vyhrážania novinárovi Kuciakovi, ktorý počas svojho života podal – a nekonali.

 

P.P.S:

A z akého dôvodu dostala slečna Trošková bezpečnostnú ochranu? To sa jej ešte aj na to skladáme z našich daní?

(informáciu priniesli topky.sk

http://www.topky.sk/cl/1002009/1693381/ONLINE-Zatykanie-na-vychodnom-Slovensku–mimoriadne-rokovanie-koalicie–Simon-hovori-o-odchode-z-vlady)

Čas srdca 5. – Hanbiť sa za to, že som lekárka. . .

23.09.2018

Zaujal ma príspevok v Lekárskych novinách a aj v blogu SME s názvom Hanbiť sa, že som lekárka. Jeho autorka je lekárka a spisovateľka Elena Eleková – spomenula v ňom svoju priateľku, tiež viac »

Čas srdca 4. – Rekviem za mačiatko. . .

21.09.2018

Varujem všetkých s útlocitnou povahou, nečítajte môj dnešný blog a nepozerajte, dávam aj fotografiu. Tí, ktorí ma poznáte, viete už podľa nadpisu, že je zle. Lebo je. Príbeh mačiatka... viac »

Čas srdca 3. – Zlatá hora špiny. . .

19.09.2018

Dnes som uvažovala o tom, čo všetko dokážu spraviť s ľuďmi peniaze, teda len s podaktorými, našťastie. Ale i tak mi je z toho smutno – ja už som raz taký naivný idealista. A prečo som viac »

migranti, Taliansko, Malta

Loď Aquarius vzala na palubu ďalších migrantov, prístav stále hľadá

23.09.2018 17:59

Španieli cez víkend v Stredozemnom mori zachránili 447 migrantov.

Saudská Arábia, ženy, islam, burka

Švajčiarsky kantón St. Gallen zakázal burky na verejnosti

23.09.2018 17:36

Z výsledkov referenda vyplýva, že zakázané tiež bude nútiť niekoho, aby si zakrýval tvár.

NEPOUZIVAT

Tuhý: Slovenský islamista naozaj chystal v ČR útok, je to osamelý vlk

23.09.2018 17:14

Za svojho šejcha, teda vzor v praktizovaní moslimskej viery, označil mladík bývalého pražského imáma.

Porsche 911 Speedster Concept - 2018

Porsche končí s dízlami

23.09.2018 16:00

Nemecká automobilka Porsche nebude viac vyrábať dízlové vozidlá. Povedal to generálny riaditeľ Oliver Blume.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 939
Celková čítanosť: 1767323x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x