Založ si blog

Kvapky dúhy 2. – Pomarančová. ..

Mám rada ľudí, ktorí sú ako kubánske pomaranče. Poviem vám, že prečo. Že už cítite tú dnešnú pomarančovú vôňu?

Hm, nebude to len o pomarančoch. O čom ešte? Prezradím vám, že prečo lepšie pešo do pekla, ako rýchlikom do BB. A ešte o kadečom, dnes naozaj o kadečom.

 

Už cítite tú dnešnú pomarančovú vôňu?

No tak dobre, možno je aj pomarančovo-mandarínková. Mne silne asociuje s Vianocami. O to viac, že na okne spálne mi kvitne práve teraz vianočná ruža. Je to jej domov už tretí rok. No a čo – však „ducha Vianoc“  by sme si mali uchovávať po celý rok. Tak vianočnej ruži doprajem jej vianočnenie. Kvitne prekrásne – a zvláštne je, že žiarivo červeno sa sfarbila náhle, práve 4.4., v deň štvrtého výročia pohrebu môjho syna. A pre mňa je to vzácnejšie, ako keby kvitla na Vianoce.

 

Oranžová kvapka dúhy…

Pre mňa – ako vidíte – sladká a voňavá farba. Popri pomarančovo-mandarínkovej aj mango, áno, áno, áno. Vo všetkých podobách. Aj plameň dračieho dychu mi táto farba pripomína. A plamienok sviečky, pretože svetielka ma priťahujú ako svätojánsku mušku.

Mám rada jej teplý tmavší odtieň, prírodný, terakotová sa to tuším volá? Kupovala som v tej farbe často oblečenie deťom, aj Maroškova mikina, ktorú mám, je presne v takej farbe. Nosievala som tú farbu i ja – keď som mala vlasy v nejakom červenom odtieni, pri blond farbe nie (väčšinu života som chodila s farbou prírodný blond či zlatý blond, veru).

 

Ľudia ako kubánske pomaranče…

Hm… Občas spomínam s nostalgiou na pravé kubánske pomaranče. Pamätáte si na ne? Mali tmavšiu pevnú šupku, nepútali vzhľadom, ale boli sladučké ako med, nádherne voňavé. Dnešné pomaranče, krikľavooranžovou síce upútajú zrak z diaľky, ale chuťovo sa im zďaleka nevyrovnajú. Presne takých ľudí mám rada – ako kubánske pomaranče. Nie nápadných, ale vnútorne úžasných, hlboko ľudských.

Aj dnes som takých ľudí postretala zopár cestou z Ružomberku.

 

Prečo lepšie pešo do pekla, ako rýchlikom do BB?

Ach, cestovať z Ružomberku cez víkend…

Najskôr vlakom na úplne opačný smer, do Vrútok, lebo tam je vlak tým správnym smerom, na BB. Podľa času príchodu mal byť medzi jeho príchodom a odchodom autobusu rozdiel viac ako štvrť hodiny. Nebol, videla som len v diaľke odchádzajúci autobus – a perspektívu putovania pešo do kopcov s taškou i NTB.

Vitajte v dobe celoživotného vzdelávania. Nemajú to dobre skoordinované, tí železničiari. A hlavne štát nie – k tej myšlienke sa vrátim inokedy.

Putovala som pešo z Červenej Skaly. I tam boli „kubánske pomaranče“ – šofér s busom zastal, že ma čakal, čo sa stalo. Akýsi neznámy pán mi chcel pomáhať stopovať, aby som nešla pešo. V kopci ma po cca hodine a pol putovania vzala jedna známa a doviezla ma až domov.

Niečo som si pri tom pešovaní uvedomila, takže aj rozumiem, že som to mala dnes vidieť a pochopiť. Súvisí to úzko s tými pomarančmi.

 

Záverom…

Ak chcete kubánske pomaranče, vyberajte kubánske pomaranče.

 

Elena   Predná Hora, 8.4.2018

 

 

Fúkanie do púpav 7. – Závažné pochybenie generálneho prokurátora. . .

21.06.2018

O čom inom, ako o írečitom vyriešení úplatkárstva v slovenskom zdravotníctve generálnym prokurátorom? Pravdaže, o tom, že úplatok nie je dar... Generálny prokurátor zasahuje... Mohol by viac »

Kvapky dúhy 8. – So zatajeným dychom. . .

19.06.2018

So zatajeným dychom vnímame veci zázračne krehké. Rozprávkové, roztrblietajú život... Hm, tie dnes pripomeniem - bude to o veciach presne takých zatajenodychových, podelím sa s vami o pár viac »

Kvapky dúhy 7. – Ako by sme sa vrátili od eura ku korune. ..

18.06.2018

Náš návrat ku slovenskej korune ako mene namiesto eura by vraj bol ťažký a bolestný. Nuž áno, dnes práve o tom pouvažujem v blogu. A prehodíme pár slov o zelenej farbe, lebo v Kvapke dúhy viac »

solún, grécko,

V Solúne vypukli protesty proti dohode s Macedónskom

25.06.2018 07:38

Macedónsko by malo oficiálne zmeniť svoj názov až po plánovanom referende na jeseň tohto roka.

INDONESIA-FERRY/

Indonézia lokalizovala na dne jazera potopený trajekt

25.06.2018 06:58

Pri nehode preplneného trajektu sa zrejme utopilo vyše 180 ľudí, mnoho obetí zrejme zostalo uviaznutých vo vnútri plavidla.

turecko, prevrat, letisko, ataturk

V Nemecku požiadalo o azyl 1 200 tureckých diplomatov a úradníkov

25.06.2018 06:48

Ankara po neúspešnom pokuse o prevrat začala prenasledovať priaznivcov duchovného Fethullaha Gülena, ktorého podozrieva zo zosnovania puču.

parlament, národna rada, NR SR, budova

Majetok politikov bez lupy

25.06.2018 06:00

Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 847
Celková čítanosť: 1562242x
Priemerná čítanosť článkov: 1844x