Založ si blog

Kvapky dúhy 2. – Pomarančová. ..

Mám rada ľudí, ktorí sú ako kubánske pomaranče. Poviem vám, že prečo. Že už cítite tú dnešnú pomarančovú vôňu?

Hm, nebude to len o pomarančoch. O čom ešte? Prezradím vám, že prečo lepšie pešo do pekla, ako rýchlikom do BB. A ešte o kadečom, dnes naozaj o kadečom.

 

Už cítite tú dnešnú pomarančovú vôňu?

No tak dobre, možno je aj pomarančovo-mandarínková. Mne silne asociuje s Vianocami. O to viac, že na okne spálne mi kvitne práve teraz vianočná ruža. Je to jej domov už tretí rok. No a čo – však „ducha Vianoc“  by sme si mali uchovávať po celý rok. Tak vianočnej ruži doprajem jej vianočnenie. Kvitne prekrásne – a zvláštne je, že žiarivo červeno sa sfarbila náhle, práve 4.4., v deň štvrtého výročia pohrebu môjho syna. A pre mňa je to vzácnejšie, ako keby kvitla na Vianoce.

 

Oranžová kvapka dúhy…

Pre mňa – ako vidíte – sladká a voňavá farba. Popri pomarančovo-mandarínkovej aj mango, áno, áno, áno. Vo všetkých podobách. Aj plameň dračieho dychu mi táto farba pripomína. A plamienok sviečky, pretože svetielka ma priťahujú ako svätojánsku mušku.

Mám rada jej teplý tmavší odtieň, prírodný, terakotová sa to tuším volá? Kupovala som v tej farbe často oblečenie deťom, aj Maroškova mikina, ktorú mám, je presne v takej farbe. Nosievala som tú farbu i ja – keď som mala vlasy v nejakom červenom odtieni, pri blond farbe nie (väčšinu života som chodila s farbou prírodný blond či zlatý blond, veru).

 

Ľudia ako kubánske pomaranče…

Hm… Občas spomínam s nostalgiou na pravé kubánske pomaranče. Pamätáte si na ne? Mali tmavšiu pevnú šupku, nepútali vzhľadom, ale boli sladučké ako med, nádherne voňavé. Dnešné pomaranče, krikľavooranžovou síce upútajú zrak z diaľky, ale chuťovo sa im zďaleka nevyrovnajú. Presne takých ľudí mám rada – ako kubánske pomaranče. Nie nápadných, ale vnútorne úžasných, hlboko ľudských.

Aj dnes som takých ľudí postretala zopár cestou z Ružomberku.

 

Prečo lepšie pešo do pekla, ako rýchlikom do BB?

Ach, cestovať z Ružomberku cez víkend…

Najskôr vlakom na úplne opačný smer, do Vrútok, lebo tam je vlak tým správnym smerom, na BB. Podľa času príchodu mal byť medzi jeho príchodom a odchodom autobusu rozdiel viac ako štvrť hodiny. Nebol, videla som len v diaľke odchádzajúci autobus – a perspektívu putovania pešo do kopcov s taškou i NTB.

Vitajte v dobe celoživotného vzdelávania. Nemajú to dobre skoordinované, tí železničiari. A hlavne štát nie – k tej myšlienke sa vrátim inokedy.

Putovala som pešo z Červenej Skaly. I tam boli „kubánske pomaranče“ – šofér s busom zastal, že ma čakal, čo sa stalo. Akýsi neznámy pán mi chcel pomáhať stopovať, aby som nešla pešo. V kopci ma po cca hodine a pol putovania vzala jedna známa a doviezla ma až domov.

Niečo som si pri tom pešovaní uvedomila, takže aj rozumiem, že som to mala dnes vidieť a pochopiť. Súvisí to úzko s tými pomarančmi.

 

Záverom…

Ak chcete kubánske pomaranče, vyberajte kubánske pomaranče.

 

Elena   Predná Hora, 8.4.2018

 

 

Tou cestou, ktorou si šiel 5. – Mesačný chlapček skončil s prasknutou lebkou. . .

21.04.2018

Teraz vám poviem o hodne špinavom prípade chlapčeka, ktorý skončil s prasknutou lebkou – nie po úraze v nemocnici, ale nadobudol ho pri odchode z nemocnice. Na Slovensku, pravdaže, kde inde? viac »

Až do konca 1. – Závratný smerácky balíček 600 miliónov eur?

21.04.2018

Vláda ide dať závratný balíček 600 miliónov eur na zlepšenie života slovenských občanov. Takto ohlasovali médiá pripravované údajné rozdávanie štátnych peňazí na zlepšenie života viac »

Rozprávky pre Teba 10. – Na lavičke. . .

20.04.2018

Sedela na lavičke v kúte parku. Zlatý dážď, pýšiaci sa záplavou zlatožltých kvetov, tam lákal pohľad i kroky. Bola skorá jar, chlad ešte sprevádzal závany vetra. Motám sa parkom napriek viac »

utečenci, migranti, Grécko, Afganistan

Európska komisia a OECD uverejnili príručku o migrantoch

21.04.2018 22:54

Príručka identifikuje hlavné výzvy súvisiace s integráciou migrantov a stanovuje konkrétne politické odporúčania na ich riešenie.

Barbara Bushová

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

21.04.2018 22:52

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

urad prace, Vazovova

Zamestnávateľom sa nechce zverejňovať platy

21.04.2018 20:43

Už pred pracovným pohovorom bude uchádzač vedieť, minimálne koľko môže zarobiť.

Izrael, vlajka,

Únia vyzvala Izrael, aby nepoužíval smrtiacu silu proti Palestínčanom

21.04.2018 20:36

Reagovala tak na piatkovú smrť štyroch mladých Palestínčanov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 796
Celková čítanosť: 1448404x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x