Založ si blog

Kam kráča táto spoločnosť 7. – Kritériá na tú správnu vládu . . .

 

Čítali ste Orwella?

Teraz vám poviem o slovenskom autorovi, ktorý je lepší ako on. Toto ani Orwell nečakal.  A poteším vás, nemusíte investovať do kúpy knihy, veľdielo je dostupné zadarmo na internete.

Oboznámim vás s ním teraz – lebo bude pre nás všetkých mimoriadne prospešné. Netreba sa hádať, drahý národ, či ísť do ulíc, alebo nie – nebude treba chodiť. Ani voliť dokonca nebudeme musieť a ušetríme nám peniaze a voleným stranám trápny cirkus s predvolebnou sľubotechnou. Beztak ju potom nesplnia, a pri spájaní nespojiteľného odhadzujú sľuby ako  fajčiari ohorky – hlava-nehlava.

Stačí zapojiť Prílohu 2. Že chcete vidieť ten zázrak? Veď hej, pravdaže, o to mi dnes ide…

 

Veľdielo je z rúk MPSVaR SR…

Je pravdou, že píšu o účinnosti od 1. apríla 2018, ale to neznamená, že by šlo o prvoaprílový žart. Kiež by radšej  o žart šlo…

Veď posúďte sami.

Volá sa vykonávacia vyhláška 103/2018 Z. z. k zákonu č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Týka sa výberu zamestnancov do centier pre deti a rodiny.

Orwell by žasol. Ja tiež žasnem. Aj vy budete – podivuhodností je tam podľa mňa viacero, ale prečítajte si len prílohu 2 (pre pohodlných ju v prílohe uvádzam).

Podľa tých kritérií výberu nerozumiem, prečo tie zariadenia chcú nazvať centrá pre rodiny s deťmi – ja by som to nazvala „zbor anjelov“. Ktorý smrteľník splní tie kritériá?

Je skutočne na pováženie dať dokopy takýto paškvil – a to sa vyjadrujem ako odborník, a hodne slušne.

Iste, s agresiou v povahe, či IQ subnormy  ako kritériom rizika výberu možno súhlasiť. Aj keď si na druhej strane neviem dosť dobre predstaviť, že by človek so subnormným IQ zvládol požadované VŠ vzdelanie. Tak mi pripadá dosť zbytočné ho vôbec uvádzať.

Ak tie kritériá budú reálne dodržiavané, potom neviem o nikom, kto by ich v plnom rozsahu naplnil. A čo je horšie, diskvalifikujú vás aj v situácii, že máte anamnestickú prítomnosť niektorých znakov – napríklad ste sa rozviedli, prekonali ste depresiu po smrti matky či dieťaťa, alebo rakovinu, dokonca aj v situácii, že ste mali výchovné problémy s dieťaťom, či boli ste obeťou domáceho násilia.

A aj ako neodborníkom vám je určite jasné, že ja budem pre také centrum úplne nespôsobilá – hnusne protispoločensky sa pýtam – a navyše aj otvorene, ako vždy (čo už, celá ja) – prečo len deti v resococh treba takto chrániť? Ja som za to,  aby sme tak chránili všetkých občanov – a ABY TIETO KRITÉRIA MUSELI PLNIŤ AJ ČLENOVIA VLÁDY A POSLANCI NR SR.

A nebude treba polemizovať o tom, či a ako znižovať počty poslancov. Uplatníme Prílohu 2 – a uvidíte, ako sa to preriedi. Len aby tam dakto zostal, aspoň vrátnik, čo by zamkol…

 

Záverom…

Neviem si ako odborník s dlhoročnou praxou v odbore predstaviť, čo autori myslia pojmom „všeobecné tendencie rizikového správania“, či „osobnosť s protispoločenskými motiváciami konania“.

Čo k tomu dodať? Nie všetko, čo sa tvári ako múdre, je múdre. Nie všetko, čo sa tvári ako odborné, je odborné.

Drahí kolegovia, aby som prejavila dostatočne rozvinuté vyššie city, najmä sociálne city – súcitím s tými z vás, ktorí toto budú diagnostikovať. Lebo viete, ak vás niektorý z tých neúspešných uchádzačov zažaluje – no, mám pokračovať?

 

Príloha č. 2
k vyhláške č. 103/2018 Z. z.

KONTRAINDIKÁCIE PSYCHICKEJ SPÔSOBILOSTI UCHÁDZAČA O MIESTO ZAMESTNANCA CENTRA A ZAMESTNANCA CENTRA:

a)

intelektové schopnosti a kognitívna výkonnosť v pásme subnormy a nižšie,

b)

zvýraznená subnormalita sociálnej inteligencie,

c)

organické porušenie centrálnej nervovej sústavy,

d)

paranoidná, schizoidná, disociálna, emočne nestabilná a hraničná porucha osobnosti,

e)

psychická odolnosť voči záťaži pod priemerom populácie (neschopnosť odhadnúť a posúdiť mieru rizika, nedostatočná úroveň racionálnej regulácie a sebaovládania),

f)

akcentovaná črta agresivity, hostility, hnevlivosti v osobnosti uchádzača,

g)

tendencie k impulzívnemu reagovaniu, emocionálnej labilite a explozivite na úrovni akcentovanej črty osobnosti,

h)

nedostatočne rozvinuté vyššie city (najmä sociálne city),

i)

egocentrizmus ako zvýraznená črta osobnosti,

j)

ľahká ovplyvniteľnosť, nezdržanlivosť, znaky nezrelosti, závislého reagovania, regresných tendencií pri zvládaní záťažových situácií,

k)

osobnosť s protispoločenskými motiváciami konania,

l)

poruchy psychosexuálneho vývinu, psychosexuálna nezrelosť, podozrenie na sexuálnu deviáciu,

m)

sklon k závislosti od alkoholu alebo od inej návykovej látky, rizikové hráčstvo,

n)

chýbajúca, alebo nízka schopnosť empatie a vytvárania sociálnych vzťahov, sťažená sociálna adaptácia a izolácia v spoločnosti,

o)

všeobecné tendencie rizikového správania,

p)

psychopatologické symptómy zistené v anamnéze alebo priamo prítomné počas vyšetrenia uchádzača,

q)

anamnestická prítomnosť znakov: trestná činnosť, výchovné problémy, partnerské problémy, závažné zdravotné poruchy, psychické poruchy a choroby.

 

Elena  Ružomberok, 13.4.2018

 

Tou cestou, ktorou si šiel 5. – Mesačný chlapček skončil s prasknutou lebkou. . .

21.04.2018

Teraz vám poviem o hodne špinavom prípade chlapčeka, ktorý skončil s prasknutou lebkou – nie po úraze v nemocnici, ale nadobudol ho pri odchode z nemocnice. Na Slovensku, pravdaže, kde inde? viac »

Až do konca 1. – Závratný smerácky balíček 600 miliónov eur?

21.04.2018

Vláda ide dať závratný balíček 600 miliónov eur na zlepšenie života slovenských občanov. Takto ohlasovali médiá pripravované údajné rozdávanie štátnych peňazí na zlepšenie života viac »

Rozprávky pre Teba 10. – Na lavičke. . .

20.04.2018

Sedela na lavičke v kúte parku. Zlatý dážď, pýšiaci sa záplavou zlatožltých kvetov, tam lákal pohľad i kroky. Bola skorá jar, chlad ešte sprevádzal závany vetra. Motám sa parkom napriek viac »

utečenci, migranti, Grécko, Afganistan

Európska komisia a OECD uverejnili príručku o migrantoch

21.04.2018 22:54

Príručka identifikuje hlavné výzvy súvisiace s integráciou migrantov a stanovuje konkrétne politické odporúčania na ich riešenie.

Barbara Bushová

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

21.04.2018 22:52

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

urad prace, Vazovova

Zamestnávateľom sa nechce zverejňovať platy

21.04.2018 20:43

Už pred pracovným pohovorom bude uchádzač vedieť, minimálne koľko môže zarobiť.

Izrael, vlajka,

Únia vyzvala Izrael, aby nepoužíval smrtiacu silu proti Palestínčanom

21.04.2018 20:36

Reagovala tak na piatkovú smrť štyroch mladých Palestínčanov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 796
Celková čítanosť: 1448402x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x