Založ si blog

Až do konca 8. – Rozprávka o slovenských dôchodkoch. ..

Debata o dôchodkovom strope odhaľuje kadejaké stropy.

Presne o tom chcem dnes porozprávať.

 

Dôchodkový strop – je dobrý alebo zlý?

Dôchodkový strop je potrebný – je amorálne žiadať, aby sme pracovali dlhšie a dlhšie, pretože tento štát nemá dosť peňazí. Je to aj v rozpore s Ústavou SR, podľa mňa, lebo meniť pravidlá pre ľudí, ktorí už v systéme fungujú, t. j. retroaktívne, v poriadku nie je. Správne by bolo, aby si každý mohol vybrať, či chce do systému vstúpiť – a ak áno, potom musí mať garantované pravidlá, a podmienky, ktoré mal pri vstupe. Pretože dôchodkový systém je zmluva občana so štátom – a zmluvu len tak hocikedy jedna strana meniť nemôže.

Tak, pár jasných slov na úvod.

Tiež je pravdou, že filozofia dôchodkového systému je amorálna. Pretože má byť zabezpečením človeka v starobe – t. j. mal by byť tvorený tým, čo si človek odkladá na svoj dôchodkový účet z peňazí, ktoré zarába v priebehu života. Potom by bolo jasne vidieť, že filozofia „dáme len z toho, čo máme – a štát nemá z čoho“ je scestná, lebo dôchodky sú dávaním toho, čo si tam uložíme vo forme odvodov sociálnej poisťovni počas života.

 

Debata o dôchodkovom strope odhaľuje kadejaké stropy…

Napríklad aj (ne)ochotu podaktorých politických strán vidieť dôchodcov ako ľudí – ktorí majú tiež právo dôstojne si užiť dôchodok, a nielen pracovať bez obmedzenia veku. Však, pán Sulík? Keď tak odmietate dôchodkový vekový strop, viete, koľko rokov sa dožijú ľudia v zdraví na Slovensku a koľko v rámci EÚ? Je to riadne falošný záujem o bežných pracujúcich občanov.

Základný príjem pre každého občana, pán Sulík, Vami toľko ospevovaný (tiež v nejakej falošnej verzii, lebo ho chcete zamestnaným v závislosti od platu znižovať –  prečo,  to by mala predsa byť rovnaká základná dávka od štátu???!!)? Mal by nahradiť všetky dávky – mimochodom vo výške smiešnych 123 eur. Aj dôchodky by nahradil, alebo by ho ľudia dostávali popri dôchodku? Nože to prezraďte ľuďom.

Hm, čo dodať? Veru nič, lebo admin by mi to určite prikázal zmazať…

 

Solidárno…

Som za dôchodkovú solidaritu s ľuďmi ťažko zdravotne postihnutými a závažne chorými. Tými, ktorí si naozaj nedokážu zarábať – lebo sú ľudia, ktorí ani pri najlepšej vôli nikdy nedokážu pracovať. Ak niekto dokáže normálne chodiť do práce, mal by poberať maximálne tak čiastočný invalidný dôchodok. Vytvorila by som dôsledný kontrolný systém, ktorý by oddelil účelových invalidov. A samozrejme je nutné tvrdo stíhať neplatičov – zamestnávateľov. Ak neuhradí odvody za dva mesiace, končí činnosť. Ak úspešne podnikať nevie, nuž nech nepodniká vôbec.

 

Odkiaľ vziať peniaze na dôchodky?

To je úplne jednoduché. Nech štát lepšie hospodári – napríklad nech nevyhadzuje 30 miliárd eur v najbližších 10 rokoch do zbrojenia. Panebože, za takú sumu by sa dôchodcom rapídne polepšili dôchodky a pilier by sa spevnil investovaním polovice tých peňazí pre tvorbu zisku do budúcnosti.

Kto z vás, páni politici, chce pravdivo vysvetliť dôchodcom, o koľko by mali vyššie dôchodky – každý jeden z nich –  čo i len z tých 2 miliárd eur, ktoré vyvalí Slovensko na zbrojenie v tomto roku? Nože dajte mediálne verejný prepočet, čo dôchodcovia mohli dostať a nedostanú.

Čože, nikto? Hm, hm, ja to dôchodcom vysvetlím jednoducho a  rada, bezplatne, z čírej lásky k pravde. Len dajte vedieť, ktorá politická strana sa k tomu „ako svojmu úspechu“ ide prihlásiť? SNS – váš minister je to, ten zbrojenia chtivý Gajdoš – nech ľudia vedia a uvažujú komu (ne)dať hlas vo voľbách.

 

 

Záverom…

Čo keby sme si strihli referendum, či ozaj občania Slovenska chcú šialené zbrojenie, alebo tie dve miliardy radšej použijeme na prospech národa? Pre dôchodcov, rodiny s deťmi, ľudí s postihnutím a ich opatrovateľov, na zvyšovanie zamestnanosti, na lepšie platy, na dotovanie potravín a poľnohospodárskej výroby, na lepšie cesty…

Čo myslíte, páni politici, aký bude výsledok takého referenda?

 

 

Elena    Predná Hora, 4.5.2018

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606462x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie