Založ si blog

Úsmev 5. –Koho si treba v živote ceniť. ..

 

Dnešný blog venujem jednému konkrétnemu človeku.

Poviem – nepoviem vám niečo o ňom, aj o mojom dnešnom večere. Aj o jednej knihe.

 

Stretávame veľa ľudí…

Stretávame v živote rôznych ľudí – ale len málo z nich nám stojí za to, aby sme si ich zapamätali.

Kedysi som písala o tom, že ľudia sú ako rôzne svetlá. Mám o tom dokonca báseň Svetlá v mojom blogu.

Niekto je slnkom, ktoré sa predvádza v horúcom poludní – chce oslňovať, ale nedokáže dať nič viac. Iný je slnkom, ktoré zlatistými lúčmi rozjasní svitanie a prináša životodarné teplo. A niekto je svetielkom v tme – osvetlí temnotu tam, kde najviac tápeme.

Byť svetielkom v tme je najviac. Oveľa viac ako oslepujúce poludňajšie slnko. Nie je dôležité oslňovať, ale svietiť na cestu.

 

Nuž, keď máme problém, je moc dobré nájsť pomocnú ruku…

Ako ja dnes – zúfalo som potrebovala večer pomoc, v nešťastnej situácii trčiac kvôli vzdelávaniu na ďalšie dva dni zaviaznutá v Ružomberku. Potrebovala som súrne, súrne, súrne otvoriť nejaké súbory.

Jasné, je skvelé poznať človeka, ktorý nám dokáže podať pomocnú ruku za každých okolností – napriek vzdialenosti.

Vždy som chcela mať okolo seba ľudí, ktorí nesklamú, nikdy nepodrazia, pribehnú na pomoc, keď treba a môžeme sa na nich vždy spoľahnúť. Sú nezištní, láskaví.

Poznám takého človeka. Zázraky do troch dní a nemožné do piatich minút. Ako dnes večer.

 

Rada by som napísala v tejto chvíli niečo úžasné…

Napriek únave a napriek tomu, nad čím uvažujem mi to nejde

A tak prišla na pomoc úžasná kniha. Áno, ťahala som so sebou do Ružomberku, dokonca až dve knihy.  Jedna z nich je Hellinger Přirozená mystika.

Náhodne nenáhodne knihu otváram – „Chráněni“ a „Volba“.

„Chráněni“

Je to o sile, ktorá nás chráni, prichádza na pomoc v pravý čas. Áno dnes to presne tak cítim.

Kniha hovorí o tom, že sa musíme naučiť čakať, vzdať sa vlastných plánov a strachov, až keď sa naučíme čakať na túto silu s dôverovať jej prichádza ten správny okamih. Bez tohto čakania sa často niečo nepodarí. Hellinger hovorí o „vědoucím pohybu“ (vedomom pohybe), mne sa to spája s pojmom „koincidenčná vlna Zámeru sveta“.

„Volba“

Je to o tom, ako rozpoznáme, či sme spravili voľbu správnu alebo nesprávnu, lebo v živote niekedy máme pochybnosti. Niekedy pokladáme voľby nesprávnu za okľuku na ceste k cieľu,. niekedy sa nám správna voľba časom stráca pred očami, odchádza.

K tomu doplním jedno – správna voľba sa stráca vtedy, ak sa namiesto približovania cieľu vzďaľujeme. T. j. ak sa nám stráca z dohľadu správna voľba, potom je to znak toho, že namiesto rastu stagnujeme (v tom lepšom prípade).

Správna voľba – opäť Hellinger – je v zhode s pohybmi ducha a spája sa s ňou požehnanie. Smeruje k nám po dlhý čas, ukazuje nám „svoju silu“ – znamenia, koincidencie. Správna možnosť nám obvykle naháňa strach, vyžaduje istú odvahu. Odvaha znamená dokázať čakať dlho, tam kde treba. Aj keď nevieme presne, na čo čakáme – dôležité je prijímajúce čakanie, s dôverou..

Moc múdra kniha, veď vravím…

 

Záverom…

Ďakujem aj takto, nebudem menovať komu.

 

 

Elena  Ružomberok, 10.5.2018

 

P. S.:

Ako to chcem povedať? Hm, takto.

Sú ľudia všetkého schopní a ľudia schopní.

Tí schopní nie sú schopní všetkého. Práve preto sú schopní.

 

 

 

 

Slová o svete 8. – Útok medveďa, pohryzenie hada a všemožné nebezpečia prírody. ..

15.08.2018

V nedeľu pri večerných televíznych novinách som zachytila zasa raz správu o útoku medveďa voči hubárovi – už neviem koľký útok v tomto roku to je. A prebehla potom v pondelok viacerými viac »

Slová o svete 7. – Láskavci. . .

14.08.2018

Svet často zachytáva príbehy neznámych hrdinov a vizionárov, ktorí chcú svet zmeniť k lepšiemu a robia úžasné veci – podľa mňa aj láskavci kráčajú ticho a nenápadne týmto chodníčkom viac »

Slová o svete 6. – Platené sexuálne služby. . .

13.08.2018

V minulom týždni prebehla médiami správa o predaji sexuálnych služieb 15-ročného dievčaťa. Takže dnes sa vyjadrím naostro. Ľudia „s modernými hodnotami“, nečítajte - myšlienky prezentované viac »

Cellerova jama, Trenčín

Zaplatí Trenčín za národnú pamiatku?

16.08.2018 08:00

Súkromná firma sa už roky domáha odškodného za to, že pri stavbe narazila na historický nález a preto projekt nedotiahla do konca.

Katar, umývanie, čistenie

Katar chce pomôcť Turecku priamymi investíciami za 15 miliárd dolárov

16.08.2018 07:54

Katar prisľúbil Turecku priame investície vo výške 15 miliárd USD. Turecké trhy zažívajú turbulentné časy. Jedným z dôvodov je aj spor s USA.

Nemecko, policajt, špeciálna operácia, razia, prostitúcia

Opatrovateľku v Nemecku odsúdili za to, že dieťatu spôsobila smrteľné zranenia

16.08.2018 07:49

Na tri roky a desať mesiacov väzenia odsúdil súd opatrovateľku, ktorá zatriasla 15-mesačným dieťaťom tak silno, že batoľa o tri dni neskôr zomrelo.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

V Kalifornii zadržali Iračana, podozrievajú ho z členstva v IS

16.08.2018 06:19

Úrady v americkom štáte Kalifornia zadržali 45-ročného irackého občana, ktorý je podozrivý z členstva v extrémistickej organizácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 908
Celková čítanosť: 1673360x
Priemerná čítanosť článkov: 1843x