Založ si blog

Cirkusový kôň 11. –Stať sa Legendou. . .

Kto sú to Legendy?  Jánošík, Ján Hus, Giordano Bruno… Aké meno by ste medzi ne zaradili vy?

Legenda koná hlboko pravdivo – ukazuje správny smer, od ktorého sa spoločnosť kdesi odklonila. Dáva jej tým morálnu facku. Nastáva zrod Legendy. A tým v dejinách ľudstva čosi mení…

O Legendách a o ceste k nim dnes v záverečnom blogu tejto jedenástky.

 

Naozaj niekto z tých, ktorí sa stali Legendami, túžil skutočne stať sa Legendou?

Ach, nemyslím si, že ktokoľvek z nich sa chcel stať Legendou. Je to irónia osudu, že sa Legendou stávajú práve tí, ktorí po tom nijako netúžia. Chcú žiť svoj malý ľudský život, úplne obyčajný. Napriek tomu sa však postavia na ten zvláštny piedestál – a kráčajúc k nemu zanechávajú krvavé stopy na svojej ceste…

Legendy sa nerodia samé pre seba. Idú svojou cestou osamelo, no kopú za iných. Vzdajú sa v rámci toho aj vlastného života – vždy ho nakoniec obetujú. Práve svojou smrťou sa stali legendami Jánošík, Ján Hus, Giordano Bruno, alebo Palach. Viem, že u Jánošíka by podaktorí rozprúdili polemiku, no nepochybne je legendou. Poslední traja menovaní majú čosi spoločné – spája ich oheň. Bojovali za ideály, pravdu a spravodlivosť, chceli zmeniť svet k lepšiemu. Zanechali v ňom hlbokú stopu. Ako sa cítili, keď šli na smrť? Niekedy o tom rozmýšľam.

Legendy konajú pre ľudstvo, alebo pre tých, ktorí v našom srdci zakorenili najhlbšie. Pre tých, ktorým môžeme úprimne povedať „si najlepší príbeh môjho života…“. Lebo tí sú pre nás natoľko cenní, aby sme v ich mene urobili čokoľvek.

Aj sa stali Legendou…

 

Ako sa stávame Legendou?

Istým spôsobom je budúcnosť spoločnosti hlboko prepojená s osudmi jej členov. Utrpenie niektorých skupín ľudí v spoločnosti tej mlčiacej väčšine pripadá zanedbateľné. Mnohí si hlboké vzájomné prepojenie neuvedomujú, smrť jednotlivca či nespravodlivosť v jeho živote im pripadá nehodná povšimnutia. No sú ľudia, ktorí vedia, že aj taká nespravodlivosť pokriví čosi v chode celého sveta, a že to treba narovnať. Cítia to v hĺbke svojho srdca – a nemôžu inak, len sa pokúsiť narovnávať pokrivené.

Možno hrejivý plamienok nesú vo svojich dlaniach – horiace srdce ako Danko zo známej Gorkého pjesy, ktorým chcú svetu priniesť svetlo lásky. A možno vzplanie ich plameň ako živá ľudská pochodeň, aby svojou žeravou žiarou vypálili znak dobe a spoločnosti. Chcú zmenu k lepšiemu pre tento svet.Každý krok je pre nich zraňujúci ako chôdza morskej panny na suchej zemi, prenikavo bolestný – no kráčajú až do konca. Pretože niekedy sa spoločnosť nepreberie inak, ako svetlom ich plameňa.

Tak sa rodia Legendy.

 

Legenda…

LEGENDA je príbeh, ktorý nekončí s jeho tvorcom. Žije ďalej svojim vlastným životom. Nesie odkaz. Rozpráva tým, ktorí prídu po nás, o tom, že raz, kedysi…

Morálne otrasie spoločnosť a prinesie zmenu v jej pohľade, prístupe, postojoch.

Legendy menia svet.

 

Záverom…

Niekedy sa stávame Legendami…

 

Elena      Predná Hora, 2.7.2018

P. S.:

Mám moc rada pieseň Mariky Gombitovej Cirkusový kôň, naozaj moc. Úryvky z nej som dávala v jedenástke blogov Cirkusový kôň.

Ach, hej, tá pieseň je príbeh. A takto končí…

„A len farbe a len farbe chce sa plakať, chce sa plakať…“

Áááááá 10. – Príbeh o láske naveky. . .

18.07.2018

Myslíte si, že existuje láska naveky? Môžete si pod tým „naveky“ predstaviť kadečo – láska do smrti jedného či oboch partnerov, či láska cez hranicu času u tých, ktorí sa sprevádzajú viac »

Áááááá 9. – Čo robíme pre dobro sveta. ..

17.07.2018

Pre dobro sveta sa dá robiť kadečo. Každý o tom máme nejakú svoju predstavu. Dnes vám prezradím tú moju predstavu. A keďže už pár dní uvažujem nad dosahom našich volieb – ako vonkoncom viac »

Áááááá 8. – Všetci zomierame. . .

17.07.2018

Neprezradím vám žiadne tajomstvo, keď poviem, že všetci zomierame. Ide ale o to, kde a ako. Porozprávajme sa dnes práve o tom. Všetci zomierame... Raz, pravdaže, niekto skôr a niekto neskôr, viac »

Heiko Maas

Maas od Trumpa očakáva aspoň "minimum spoľahlivosti" v zahraničnej politike

18.07.2018 22:26

"Je to jednoducho aj ťažké robiť politiku, keď informácia alebo fakty majú polčas rozpadu 24 hodín," uviedol nemecký šéf diplomacie.

Mychajlo Ježeľ

Ukrajinský exminister Ježeľ dostal v Bielorusku štatút utečenca

18.07.2018 21:38

Ježeľovi hrozí doma päť až osem rokov väzenia za spreneveru dvoch miliónov dolárov.

mayová

Extrémistu usvedčili z plánovania vraždy premiérky Mayovej

18.07.2018 21:11

Naa'imur Zakariyah Rahman mal v úmysle nastražiť výbušninu pred vchodom do sídla britskej premiérky na Downing Street.

trump

Kto sa v tom má vyznať? Biely dom poopravil Trumpa, ktorý sa neskôr poopravil sám

18.07.2018 20:42, aktualizované: 21:50

Americký prezident vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty už nie sú terčom Ruskej federácie. Neskôr uviedol, že "hrozba stále existuje".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 877
Celková čítanosť: 1620592x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x