Založ si blog

V skorom ráne 11. –V skorom ráne. ..

 

Skoré rána sú skrátka úžasné – a ja im dnes vzdávam hold. Dnešné „Skoré ráno“ je jedenástkový, záverečný blog – preto výnimočný, pár lúčov slnka a čriepkov spomienok dneška doňho prihodím.

 

Skoré rána sú inšpiratívne…

Isteže, skoré rána nie sú inšpiratívne pre každého, niektorí sa pred jeho objatím ukrývajú pod perinu a zaťahujú závesy. No pre ľudí mojej krvnej skupiny je ráno ozaj úžasnou časťou dňa. To sú tí, ktorí milujú prvé lúče slnka nad obzorom – a ako ranné vtáčatá nadšene vítajú nový deň. Presne tí, ktorí kráčajú skorým ránom s úsmevom a cítia slnko aj za mrakmi, v daždi. Lebo aj daždivé skoré rána bývajú úžasné.

 

Jedným úžasným daždivým skorým ránom…

Šedošedá obloha nemávala prázdnymi sľubmi zoslnečnenia. Vietor v lese rozvieval vodu v prameňoch tak divoko, že nešlo rozoznať, čo je dážď a čo iba spŕška vody zachytenej na stromoch. Preliezala som pomedzi popadané stromy, padlo ich zopár v posledných dňoch. Zápasila som s vetrom prudko a bezohľadne ohýbajúcim stromy, vŕzgali hlasno pod jeho náporom. V diaľke tiahlo zahrmelo. S dvomi hrsťami kuriatok som sa rozbehla domov, už bolo 5,15. Pred šiestou som už bežala k busu do práce, s vodou ukvapkávajúcou z vlasov dažďovou rannou krajinou. Hej, ráno, predminulý piatok. Posledné ráno doma pred nočnou cestou do Prahy na konštelačný víkend. Mohol by to byť doma víkend plný rána v lese, aj nejakých húb – namiesto dvoch neprespatých nocí na cestách. Ale skupina Delta mi stojí za všetko, čo do toho dávam. Postrkáva ma k zmúdreniu. Náš lektor Vojta vytvoril atmosféru bezpečia a pohody, aj „dobrú svorku“ – baby v skupine voňajú človečinou a mám ich moc rada – nuž, to sa obvykle darí citlivým, láskavým a múdrym ľuďom, akým Vojta je.

 

Skorým ránom…

Obloha nad obzorom postupne jemne priezračnieva a potom zažiari zlatistou žiarou. Slnko naťahuje lúče, objíma nás nežne a krehko, kým začne dýchať horúčavou dňa. Ach, niekedy túžim byť v takej chvíli kdesi na lúke vysoko v horách, uprostred prírody, cítiť naozaj hlboké prepojenie s ňou pri prvých lúčoch slnka. Bol to taký môj dávny tajný sen, nikdy nevyšiel. Práve také hlboké spojenie s prírodou je mi blízke na šamanoch – a Zámer sveta mi prihráva teraz príležitosti sa o šamanizme dozvedieť viac. No, možno. S úctou a vďačne prijímam poznanie.

A áno, jeden malý sen som si dnes splnila – ťahalo ma do doliny Strateník pozrieť. Nie, Strateník nebol idylickou lúkou plnou kvetov pri potoku – ako v mojej pôvodnej predstave. Ale zaujímavo bolo. Cesta tam hustým lesom chladila – i v najhorúcejšom lete iste osviežuje – a prinášala kadejaké prekvapenia. Podelím sa s vami o pár postrehov. O tajomnú chalúpku pod cestou – rada by som vedela, kto tam kedysi žil, tak hlboko v lese. Bolo by úžasné, keby k nej pridali nejakú tabuľku s príbehom. No a potom pri obrovskej skale som objavila zvláštnu kosť – nemám predstavu, z akého zvieraťa môže byť. Kika (moje najstaršie dieťa), ktorá „výletovala“ so mnou, s humorom jej vlastným podotkla, že ak v tej diere v skale niečo žije, moja otázka bude nepodstatná, lebo tam môžu byť o chvíľu i naše kosti. A cestou domov priletela vrana – krákala a krúžila naozaj dlho – sprvu nízko nado mnou, na chvíľu i zosadla na lúku – no keď mi napadlo fotiť, krúžila už hodne vysoko. Chvíľu pôsobila ako dravec, ale bola to vrana – a intuitívne viem, že mi čosi určite chcela povedať. Nie, nebolo to nič zlé, aj to viem isto – nejaké posolstvo. Veď uvidíme.

 

Záverom…

Nuž, nech vám skoré ráno rozžiari zakaždým slnko vo duši. Veľa pohody do skorých rán…

 

 

Elena   Predná Hora, 5.7.2018

 

 

 

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. ..

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Plamene 5. – Americké základne u nás. . .

21.03.2019

Nechceme americké základne na Slovensku - pokrikujú niektorí (teda, vrátane mňa). Ibaže dnes v skorom ráne si povieme pravdu – naozaj tie americké základne u nás ešte nemáme? Dnes... Dnes viac »

Oko draka 4. – Paradoxy života. . .

18.03.2019

Je lepšie, keď dostaneme pokarhanie od múdreho človeka, ako keď nás pochváli hlupák. Aj keď určite všetci máme v živote radšej pochvaly ako pokarhania. Uvažujete niekedy o paradoxoch života? viac »

Peniaze

Svoje si nedáme. Nemci chcú chrániť domáce strategické firmy

23.03.2019 16:19

Nemecko plánuje schváliť zákon o vytvorení štátneho fondu, ktorý by umožňoval chrániť nemecké spoločnosti pred neželaným prevzatím.

poliaty notebook, káva, klávesnica, záruka, laptop

Nenávisť na internete pred finále volieb. Pozrite si TOP 10 videí týždňa

23.03.2019 15:30

Sociálne siete po 1. kole volieb zaplavila vlna nevraživosti voči Šefčovičovi a jeho rodine. Vyústila okrem iného do nenávistného statusu fanúšika Čaputovej.

zuzana čaputová, maroš šefčovič

Šefčovič chce, aby Čaputová vysvetlila svoju koncipientskú prax, tá hovorí o antikampani

23.03.2019 15:03, aktualizované: 16:19

Podľa Čaputovej je súbeh advokátskej praxe a živnosti bežná vec, ktorú v minulosti nebolo potrebné ohlasovať.

traktor-toxin-1

Rakovina v pôde!? Porazí ekonomika ekológiu?

23.03.2019 14:00

Koniec používania glyfosátov či predčasná radosť? Americký federálny súd rozhodol, že Roundup spôsobuje rakovinu, no jeho hromadný zákaz sa zatiaľ nechystá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,106
Celková čítanosť: 2206710x
Priemerná čítanosť článkov: 1995x

Kategórie