Založ si blog

Príbehy 8. – Rozprávka o novičoku. . .

Tkajú intrigy ako pavúky siete…

Ako pavúky siete – kto sú a čo tým sledujú??? Dych vojny v nich cítim – a tak dnes rozprávka o novičoku. Alebo smutné fakty?

 

Novičok…

Novičok je bojová otravná látka tretej generácie, presnejšie podľa dostupných informácií je to skupina tekutých látok – údajne je ich až niekoľko stoviek – bez farby, chute a vône, možno ich rozprašovať a údajne aj do plynnej podoby premeniť. Patrí medzi organofosfáty na báze látok VX. Veď si pamätáte z brannej výchovy, však – nervovoparalytické bojové látky sú soman, sarin, tabun, látky skupiny V a VX…

 

Je údajne najnebezpečnejšou otravnou substanciou na svete…

Účinok týchto látok popisujú ako rýchlo sa rozvíjajúcu sériu príznakov kardiovaskulárnych a dýchacích. Smrť nastáva v dôsledku ochrnutia dýchania alebo zlyhania srdca. Bežným antidotom nervovoparalytických bojových látok je atropin – ale radšej nech to nikto nemusí skúšať…

A hej, nevolá sa novičok. Názov prevzali prepisom slov „now i choke (teraz sa dusím)“ západné médiá z akéhosi druhotriedneho špiónskeho filmu. V Sovietskom Zväze, kde bola táto skupina látok vytvorená, ju pomenovali „foliant“ a označujú ju ako látky skupiny A-230.

 

Novičoková aféra…

Nuž, skôr by som ju nazvala anglická aféra – začala prípadom Skripaľovcov, zázračne vyliečených a ešte zázračnejšie zmiznutých. Tam dokonca vyfabrikovali niektoré médiá záhadné úmrtia celej Skripaľovej rodiny vinou Putina (nakoniec vysvitlo, že jeho 59-ročná manželka zomrela na rakovinu maternice, príčina smrti jeho syna nebola bližšie zverejnená).

A príbeh pokračuje dvojicou Angličanov, ktorých už tak úspešne nezachránili – žena z dvojice včera zomrela.

Zvláštne, veď

 • anglickí lekári vedia správny liečebný postup, pomohli ním predsa dvom ľuďom spoľahlivo,
 • aj tá látka musela byť teraz už trochu menej účinná ako na začiatku,
 • jej pôsobenie necielené by malo byť menej intenzívne ako u ľudí, ktorých údajne priamo ruskí agenti chceli odpraviť, azda je to nejaká banda fušerov, ktorá by nepripravovala takú akciu dôsledne a premyslene? Myslíte, že by to pri Putinovi riskovali?
 • je veľmi nepravdepodobné, že by sa nervovoparalytická látka nachádzala niekde voľne dostupná v byte a okolí, agenti tajných služieb to snáď dobre skontrolovali, dokonca okolie bytu a miesta pohybu Skripaľovcov aj dekontaminovali,
 • je nepravdepodobné, že by novičok práve teraz vytiahli niekde zo smetí – azda Angličania nevysýpajú kontajnery so smeťami viac ako 4 mesiace???!!
 • obe terajšie obete novičoku boli údajne narkomani mohli otvárať fľaštičky a zbierať injekčné striekačky, ale žiadny vraždiaci špión by taký jed neniesol vo fľaštičke od liekov a striekačku by nevyhadzoval do smetí. Nebodaj aj s rukavicami, s odtlačkami prstov a ďalšími biologickými stopami. Toto je predstava skutočne ako z treťotriedneho špiónskeho filmu…

Mimochodom – správny liečebný postup bol známy aj predtým, oddávna, bol ním zachránený ruský vedec Železňakov, ktorý sa podieľal na jeho vývoji a neskôr sa v roku 1987 na pracovisku nakazil vdýchnutím malého množstva novičoku pri poruche ventilátora. Dostal správnu liečbu atropínom, no zostal mesiace v kóme, dlho bol ochrnutý, mal trvalé poškodenie centrálneho nervového systému, epilepsiu, cirhózu pečene.

Priam zázračne v súvislosti s tým pôsobí, ako postavili na nohy anglickí lekári Skripaľovcov, údajne im pomohol

 • bleskový prevoz (snáď ich vraždiaci špióni neintoxikovali na tej lavičke v meste pri obchodnom centre, kde ich potom našli – žeby len chvíľu predtým a pod kamerami???!!),
 • pritom lekári nemocnice pre médiá uviedli, že nejaký čas ani nevedeli, čo im je – začali ich liečiť na otravu opioidmi, neskôr tipovali na neznámu nákazu, až nakoniec sa dopracovali ku možnému podozreniu na nervovú látku (tak akéže „okamžitý prevoz im pomohol? – to komu pomáha prevoz do nemocnice, ak ho tam správne neliečia?),
 • silné sedatíva proti poškodeniu mozgu, len pripomínam, že oficiálne odporúčané a účinné antidotum je atropín,
 • aj pomoc expertov vojenského výskumného strediska v Porton Downe – nešpecifikovali ju bližšie, nuž ale neviem čo iné ako liečbu potrebovali Skripaľovci – a tú mali v nemocnici.
 • keď nakoniec zistili pravú diagnózu, spravili im tracheotómiu a podávali im potom údajne mix liekov na podporu tvorby enzýmu acetylcholinesterázy (práve jej blokovanie spôsobuje v nervovoparalytickej bojovej látke blokáciu dýchacích svalov a tým smrť), tak nakoniec im nepodávali ten atropín, ktorý oficiálne je účinným antidotom a ruskému vedcovi zjavne pomohol???,
 • Skripaľová sa vyjadrila do televízie, že liečba bola invazívna, bolestivá a deprimujúca, liečenie bolo vraj pomalé,
 • nuž, neviem ako rýchlo sa chcela liečiť – neuveriteľne pôsobí, že 4.3.2018 sa to stalo – a už 9.4.2018 pobiehala slečna Skripaľová popred televízne kamery úplne fit, jej otec o mesiac neskoršie. V porovnaní so spomenutým vedcom, jeho liečbou a následkami, to vyzerá ako sci-fi film.

Záverom otázka  – a čo z toho všetkého účinného nemohli použiť u týchto dvoch nových obetí?

Nuž, záhad je tu viac ako dosť. Veľkým tajomstvom je podľa mňa i to, že prečo keď Skripaľová verejne prejavila záujem vrátiť sa domov do Ruska, nebolo jej umožnené ani len stretnutie so sesternicou, ktorá za ňou chcela pricestovať. Veď psychická pohoda a blízkosť blízkych ľudí napomáha liečebnému procesu.

Hmmmm, hodne zvláštny príbeh, však?

 

Ako sa s novičokom narába…

To dávam na adresu ďalšieho novičokového prípadu z roku 1995, ktorý je aj mediálne dostupný – vtedy údajne jeden vedec vyniesol z ústavu 9 ampuliek tejto látky, popredal kriminálnej klientele a táto látka bola použitá pri vražde. Nuž, látku ako táto by bolo namieste rozhodne strážiť pri akomkoľvek narábaní pod kamerovým systémom, a bezpečnostné previerky i kontroly robiť maximálne zodpovedne.

Pravdaže, najmúdrejšie a najbezpečnejšie riešenie by bolo žiadne také látky nevyrábať.  Prestať zbrojiť, vojnových agitátorov zavrieť niekam na doživotie. Aj u nás by sa – ako tak pozerám – zopár adeptov našlo. Čo ste sa, ľudia, pomiatli, toľké peniaze vyhadzovať na zbrojenie?

Najviac hlúpych vynálezov ľudstva vzniklo podľa mňa zrejme pri strachu, falošnom pocite, že sa musíme brániť pred nepriateľom – a nie v dôsledku ziskuchtivosti, malosti, nenávisti, lebo verím v dobro a v to, že každý z nás má v sebe bariéru ľudskosti a zdravého rozumu, takže mi je zle z predstavy, že by niekto takéto veci vyrábal bez akýchkoľvek morálnych bariér, pre zisk a moc. Naozaj si to nechcem myslieť.

 

Záverom…

Ak som dala názov blogu „Rozprávka o novičoku“, tak ho teraz opravujem – nie rozprávka. Ja rozprávky milujem, ale toto nie je rozprávka. Žiadny príbeh o smrti nie je rozprávkový, ani žiadny príbeh o nečestnosti, klamstvách a kadejakých špinavostiach. Lebo presne o tom príbeh o novičoku je.

Ak po tomto niekto z vás ešte stále verí „ruskej stope“ a „zodpovednosti Kremľa“, tak neviem…

 

 

 

Elena  Predná Hora, 9.7.2018

 

 

Čas srdca 5. – Hanbiť sa za to, že som lekárka. . .

23.09.2018

Zaujal ma príspevok v Lekárskych novinách a aj v blogu SME s názvom Hanbiť sa, že som lekárka. Jeho autorka je lekárka a spisovateľka Elena Eleková – spomenula v ňom svoju priateľku, tiež viac »

Čas srdca 4. – Rekviem za mačiatko. . .

21.09.2018

Varujem všetkých s útlocitnou povahou, nečítajte môj dnešný blog a nepozerajte, dávam aj fotografiu. Tí, ktorí ma poznáte, viete už podľa nadpisu, že je zle. Lebo je. Príbeh mačiatka... viac »

Čas srdca 3. – Zlatá hora špiny. . .

19.09.2018

Dnes som uvažovala o tom, čo všetko dokážu spraviť s ľuďmi peniaze, teda len s podaktorými, našťastie. Ale i tak mi je z toho smutno – ja už som raz taký naivný idealista. A prečo som viac »

migranti, Taliansko, Malta

Loď Aquarius vzala na palubu ďalších migrantov, prístav stále hľadá

23.09.2018 17:59

Španieli cez víkend v Stredozemnom mori zachránili 447 migrantov.

Saudská Arábia, ženy, islam, burka

Švajčiarsky kantón St. Gallen zakázal burky na verejnosti

23.09.2018 17:36

Z výsledkov referenda vyplýva, že zakázané tiež bude nútiť niekoho, aby si zakrýval tvár.

NEPOUZIVAT

Tuhý: Slovenský islamista naozaj chystal v ČR útok, je to osamelý vlk

23.09.2018 17:14

Za svojho šejcha, teda vzor v praktizovaní moslimskej viery, označil mladík bývalého pražského imáma.

Porsche 911 Speedster Concept - 2018

Porsche končí s dízlami

23.09.2018 16:00

Nemecká automobilka Porsche nebude viac vyrábať dízlové vozidlá. Povedal to generálny riaditeľ Oliver Blume.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 939
Celková čítanosť: 1767289x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x