Založ si blog

Slová o svete 5. – Budeme pestovať pod Tatrami ananás?

Pod Tatrami sme kedysi zemiaky pestovali. Zemiakové školské brigády, toľko zábavy sme si pri nich užili – spomínate si na to podaktorí?  A vôňa horiacej suchej zemiakovej vňate – pálila som ju v detstve každý rok so starým otcom v jeseni v našej záhrade – i teraz vo mne tá vôňa vyvoláva pocit radostného pokoja.

Aj mrkvu, zeler, kapustu, petržlen, biele a fialové kaleráby sme pestovali – ich hriadky sa tiahli vedľa seba v dlhých radoch, siali a pleli sme ich od jari – nedeľná polievka bez domácej zeleniny u nás nebývala. Predstava paradajok a paprík, rastúcich voľne v záhrade, rozhodne bola v časoch môjho detstva obrovskou utópiou. Dnes už ani nie, ako uvádza zaujímavý článok s názvom Klíma mení plodinovú mapu Slovenska v sobotňajšej Pravde, máme už aj to možnosť pod Tatrami zbierať. Prestávame žiť v miernom klimatickom páse – a neuvedomujeme si dopady toho. A tak trochu pouvažujem o tejto zmene v klíme a jej dosahoch na nás.

 

O zmene klímy…

Článok píše o zmene klímy v poslednom štvrťstoročí – naozaj sa mení veľa, keď to pozorne vnímame. Existuje dokonca aj „agrometeorológia“ – hm, to som ani netušila. Nie, nie jeto podľa mňa úžasná zmena k lepšiemu, tá zmena klímy – určite by som neskákala radosťou nad predstavou ananásov spod Tatier.

Zaujalo ma, že dokonca už jedna spoločnosť na Liptove zaviedla „nočné pasenie dobytka“ – od siedmej večer, v noci. Pretože pasenie cez deň unavuje dobytok a znižuje im produkciu mlieka.  Ak bude zmena klímy pokračovať, nakoniec aj ľudia budú nočnými tvormi, v dusivých horúčavách dňa zalezení niekde hlboko pod zem, aby ho prespali…

I v slovenských mestách už dopady moderného života v prepojení na zmeny klímy vidieť – záplavy vody, valiace sa pri letných búrkach ulicami, v dôsledku nedostatočne priepustnej kanalizácie a asfaltových ulíc. Očakávané sú striedania sucha a vlhka, obdobia podľa dostupnosti vody a to určite dopadne nielen na poľnohospodárstvo, ale i na prírodu, či na zdravie ľudí.

No nebolo by lepšie čím skôr tieto zmeny zastaviť?

 

Čo robiť…

Mali by sme robiť konkrétne kroky – aj štát má akúsi stratégiu adaptačných opatrení SR na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy.

Odborníci navrhujú, aby sa zmenšenie týchto dopadov zakladali strešné záhrady, aby sa asfalt ciest nahrádzal priepustnými materiálmi a ďalšie opatrenia. Hlavne však, aby sme nerúbali bezhlavo lesy, nezastavali vinohrady, nezanedbávali ochranu vodných tokov. Stratégia opatrení na papieri vyzerá pekne – rozhliadnite sa však okolo seba dobre, ako je to v skutočnosti – rúbeme bez zábran lesy, staviame kade – tade, správame sa k prírode napriek všetkému bezohľadne – naše domovy sú predsa bytovky a mestá…

 

A čo nerobiť…

Jednou z vecí je obmedzenie nadspotreby, neplytvanie potravinami a inými výrobkami. A pomohlo by aj obmedziť dopravu autami. Pribúda ich geometrickým radom – nuž, aj moje najstaršie dieťa už kúpilo to plánované auto, Suzuki v jemnej vodovej farbe. Iste, je pohodlnejšie cestovať do práce autom, no nás k tomu dotlačil najmä nedostatok spojov. Popoludní ide autobus o pol tretej a potom až o pol siedmej. Spoje nenadväzujú na prípoje – dostať sa od nás kamkoľvek začína byť problém. Nečudujem sa, že ľudia z takýchto oblastí nejavia ochotu cestovať za prácou, či za vzdelávaním. Najlepšie sú z nášho okresu dostupné spoje do Prahy, asi tak. Kroky pre zlepšenie musí zmysluplne koordinovať v tejto oblasti štát. Myslím si však, keď sa tak pozerám na všetko, čo proti týmto zmenám klímy robí naša spoločnosť, že spoliehať sa len na konanie a na stratégiu štátu pri zmierňovaní následkov dopadov zmien klímy a na to, že nám určite zaistí ochranu a bezpečie, je hodne, skutočne hodne iluzívne.

Táto zmena je preto o každom z nás.

 

Záverom…

Podľa mňa ide o to, aby sme sa vrátili k múdrosti predkov. Kedysi si ľudia prírodu viac vážili, svedčí o tom celý rad múdrych dávnych prísloví, indiánskych múdrostí, či postrehov Aborigénov  – ich podstatou je jediné – aby sme neničili prírodu, pretože sme jej súčasťou. Aby sme sa k Zemi správali s úctou a láskou, rovnako ako ku svojim predkom a rodičom…

Aby sme na Zemi boli ľuďmi.

 

 

 

Elena     13.8.2018

 

P.S.:

Ach, áno, viem, len písaním takýchto blogov Zem nezachránime – treba robiť konkrétne kroky – napíšem vám ešte v niektorom budúcom blogu, čo robím okrem toho ja osobne, už hodne dlho…

 

 

 

 

 

Takže tak 7. – Bude Dolinková klinec do truhly vláde?

19.04.2024

Dolinková zavádza platby u lekára – vraj „len 5 eur“. Ibaže zakaždým, a u každého lekára – takže ak potrebujete u špecialistu predpísanie liekov či pravidelnú kontrolu, a máte takých špecialistov troch, chronicky chorému pacientovi urve tento nápad hneď 20 eur navyše z rozpočtu mesačne. Iste, „iba dvadsať eur“ – lebo optikou [...]

Cesta duše 10. – Ťažké časy. . .

18.04.2024

Čaro rozprávok je v ich pravdivosti. Vypovedajú o živote tak veľa… Veru, spomínate si kde začína rozprávka? Za siedmymi horami a siedmymi dolami, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Tam, hodne ďaleko, kde je všetko naopak než ako by malo byť, práve tam sa začína rozprávkový príbeh. Musíte skrátka prejsť ťažkými časmi, a všetko v živote sa vám musí prevrátiť. [...]

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Milei

Ďalšia posila pre NATO: Argentína chce byť globálnym partnerom

19.04.2024 06:50

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO.

Russia Ukraine War

ONLINE: Trump: Prežitie Ukrajiny je dôležité aj pre USA. Hýb sa Európa, daj viac peňazí

19.04.2024 06:15

Prežitie Ukrajiny v súčasnej vojne proti Rusku je dôležité tak pre Európu, ako aj pre Spojené štáty, uviedol americký exprezident Donald Trump.

Ukrajina

Ukrajina aj Izrael. Zvládla by EÚ dva konflikty?

19.04.2024 06:00

Pre Ukrajinu hľadajú protivzdušnú obranu, na Blízkom východe chcú zabrániť stupňovaniu napätia. Na tom sa zhodli lídri krajín EÚ.

Fokker3128

Kiska lietal špeciálom do Popradu, Pellegrini na operu. Hodina letu stojí tisíce, aké sú pravidlá využívania vládnej flotily?

19.04.2024 06:00

Cestovanie kamkoľvek, bez udania dôvodu a zadarmo, účet totiž platí štátna kasa

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,850
Celková čítanosť: 8982036x
Priemerná čítanosť článkov: 3152x

Kategórie