Založ si blog

Na krídlach vetra 6. – O strážcoch majákov. ..

Inšpiruje nás kadečo okolo nás i v nás. Premieľame to v sebe, až raz vykvitne nejaká myšlienka, pochopenie, prijatie – rozvinie sa v nás ako kvet. Mám rada také žiarivé okamihy, vy nie? Volám ich „posúvacie“…

Teraz prácu na budúcomesačnú košickú konferenciu píšem – na tému dobro a zlo, a hodnoty s nimi prepojené, takže ich vzájomné hranice a ich pravé tváre mi lietajú hlavou. Dám pár slov o dobre a dobrých ľuďoch, aj o zle a jeho hraniciach i sem.

 

No tak dobre, poviem vám príbeh…

Ach, tie koincidencie. Na jednom z mojich dvoch pinterestov mám priečinok Strážca majáka. Vynorilo sa mi kedysi to pomenovanie intuitívne – a ja som sa naučila intuíciu počúvať. Minulý víkend som mala pražský konštelačný výcvik, a pri čakaní na autobus som vošla do kníhkupectva (kam inam ja, však?). Siahla som po akejsi knihe, ktorá ma k sebe pritiahla  – iste uhádnete, aký ten názov bol. Podnázov mala „pŕíběh lidského poslání“  – a tak  putovala so mnou domov. Čítala som si z nej v buse, kým sa nezotmelo a poplakávala som pritom. A hej, prekrásny tyrkysový náramok bol v knihe pribalený – s nápisom „nerušit, rostu“.  Prezrádzam vám to preto, lebo ak hovorím o dobrých ľuďoch – tak mám na mysli práve takých „strážcov majáka“.

Je to moc silný príbeh – o dvoch ľuďoch, starcovi a chlapcovi, o ich živote na starom majáku. A nádherné posolstvo nesie  – to, že teraz niečo nevidíme, neznamená, že to neexistuje…“ Áno, presne táto myšlienka je o životnom poslaní – že za ním treba vykročiť, pretože hlboko vo svojom srdci cítime, že je to tak správne. A že aj keď zmysluplnosť toho kroku nevidíme vo chvíli vykročenia, musíme do toho napriek svojmu strachu dať bezpodmienečnú dôveru – a v jednej chvíli, keď už prejdeme kus cesty tým správnym smerom, náhle pochopíme hlboký zmysel toho prvého kroku.

Chcela som dať pôvodne sem pár úvah k tej konferenčnej práci, ktorú dávam dokopy – ale pri vyberaní Hellingera mi spadla táto kniha. Ak poslúchneme koincidenciu, prináša vždy nejaké posolstvo – a odpoveď na jednu otázku mi práve prišla. Ak nám niekoho Zámer sveta dovedie k životnému poslaniu, je to ten jediný správny, ale určite aj dobrý človek, „strážca majáka“, lebo ku životnému poslaniu prichádza človek len na určitej úrovni zrelosti. Hm, pre mňa silné a užitočné postrčenie v tejto chvíli.

 

Zámer sveta je niekedy ťažko pochopiteľný…

Alebo ja som ešte málo trpezlivá? Ten odchod do lesa mi Zámer sveta odsúva – všetky možné šialenosti vyťahuje, len aby som tam ešte neliezla. V utorok v noci cestujem do Blavy na to stredajšie ministerské stretnutie, a potom musím ísť prespať do Šamorína, lebo 13. 9. tam budem v jednej relácii hovoriť Maroškov príbeh (ach, ach, v Šamoríne som nikdy nebola, mám z toho obavu). To spravím pre moje dieťa – a potom už pôjdem do lesa, určite v piatok, áno, áno, budúci piatok. Tak.

 

Záverom…

Hmmmm, tá kniha ma skutočne dostala. Dokonca som si na základe nej napísala i to, čo život naučil mňa – možno sa o to i podelím, ale určite nie dnes.

Na úplný záver dám aspoň ešte jednu nádhernú myšlienku z tej knihy – „i keď budeš stáť hore, nie si tam preto, aby si rozhodoval o druhých. Si tam preto, aby oni mohli lepšie rozhodovať sami o sebe…“

Pokojný večer vám všetkým prajem…

 

 

 

Elena  9.9.2018

 

Čas srdca 5. – Hanbiť sa za to, že som lekárka. . .

23.09.2018

Zaujal ma príspevok v Lekárskych novinách a aj v blogu SME s názvom Hanbiť sa, že som lekárka. Jeho autorka je lekárka a spisovateľka Elena Eleková – spomenula v ňom svoju priateľku, tiež viac »

Čas srdca 4. – Rekviem za mačiatko. . .

21.09.2018

Varujem všetkých s útlocitnou povahou, nečítajte môj dnešný blog a nepozerajte, dávam aj fotografiu. Tí, ktorí ma poznáte, viete už podľa nadpisu, že je zle. Lebo je. Príbeh mačiatka... viac »

Čas srdca 3. – Zlatá hora špiny. . .

19.09.2018

Dnes som uvažovala o tom, čo všetko dokážu spraviť s ľuďmi peniaze, teda len s podaktorými, našťastie. Ale i tak mi je z toho smutno – ja už som raz taký naivný idealista. A prečo som viac »

migranti, Taliansko, Malta

Loď Aquarius vzala na palubu ďalších migrantov, prístav stále hľadá

23.09.2018 17:59

Španieli cez víkend v Stredozemnom mori zachránili 447 migrantov.

Saudská Arábia, ženy, islam, burka

Švajčiarsky kantón St. Gallen zakázal burky na verejnosti

23.09.2018 17:36

Z výsledkov referenda vyplýva, že zakázané tiež bude nútiť niekoho, aby si zakrýval tvár.

NEPOUZIVAT

Tuhý: Slovenský islamista naozaj chystal v ČR útok, je to osamelý vlk

23.09.2018 17:14

Za svojho šejcha, teda vzor v praktizovaní moslimskej viery, označil mladík bývalého pražského imáma.

Porsche 911 Speedster Concept - 2018

Porsche končí s dízlami

23.09.2018 16:00

Nemecká automobilka Porsche nebude viac vyrábať dízlové vozidlá. Povedal to generálny riaditeľ Oliver Blume.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 939
Celková čítanosť: 1767287x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x