Založ si blog

S láskou 11. – Kráčať lesom. . .

V čom všetkom odlišný je život ľudí, ktorí žijú ďaleko od civilizácie, od nášho bežného spôsobu života? Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste zanechali „moderný spôsob života“ a začali žiť niekde uprostred prírody? Alebo aspoň, že by ste putovali lesom niekoľko dní?  Ach, áno, v tejto chvíli uvažujem o pustovníkoch, o živote v prírode a jeho zmysle, o ceste lesom a aj o ruke, ktorá vedie náš osud. Pravdaže i o tom, akým spôsobom života by sme žili, kebyže…

 

O pustovníkoch…

Už som kedysi písala, že je pre mňa inšpiratívny Chan – Šan. Bol v dávnych časoch vysoko postaveným hodnostárom na dvore čínskeho cisára, náhle sa všetkého vzdal a odišiel do hôr, kde písal básne na skaly. Viac o ňom som dala napríklad v tomto blogu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/06/10/len-tak-8-o-neuprimnosti-a-klamstve/

Musel to byť zvláštne silný život, zotrvať sám uprostred prírody a v hlbokom súlade s ňou. Mnohí by ho pokladali za blázna, žiť ako pustovník – namiesto pôct a bohatstva. Nuž, aj bez ustavičného náhlenia, bez všetkej tej pretvárky a falošných hier – možno je lepšie žiť osamelo uprostred prírody, ako žiť osamelo medzi ľuďmi.

Ľudí – pustovníkov nájdeme i v súčasnosti. Japonský pustovník chcel dožiť na svojom pustom ostrove, na ktorom strávil viac ako 30 rokov života – úrady ho odviedli do „civilizácie“ podľa správy v článku z 27.6.2018

https://www.interez.sk/musel-sa-vratit-nahy-pustovnik-ktory-prezil-na-pustom-ostrove-takmer-30-rokov-sa-kvoli-zhorsenemu-zdravotnemu-stavu-musel-vratit-do-civilizacie/

Žil tak spokojne, až to miestnym úradom prekážalo a „zachránili ho prevozom do civilizácie“. Do civilizácie plnej jedov v potravinách, v prostredí, i v dušiach ľudí…

 

Život v prírode môže byť obohacujúci…

Zaujímavý článok o živote v prírode z 19.6.2018

https://hnonline.sk/tema/1765351-o-zivote-v-dave-v-lesoch-a-obdive-k-pustovnikom-ako-nas-meni-samota

uvádza múdre slová Nevrlého, ako život v prírode naučí človeka väčšej skromnosti – má to, čo unesie na chrbte, ale aj opatrnosti a sebadôvere, lebo sa musí spoliehať na seba a vážiť si svoje sily.

Keď sa na to dívam z tohto uhla pohľadu, nemala by som až také problémy „byť v lese“. Dokážem sa uskromniť, život ma to naučil. Spoliehať sa na iba seba musím už dlho. Sebadôvera mi nechýba, verím si, zvládať som musela kadečo. Opatrnosť – poznám svoje limity, vo vzťahu k lesu ma desí predstava bleskov, aj šamansky predpovedaný medveď – no ako totemové zviera vraj predstavuje Rusko, to je so mnou silne minuloživotovo prepojené. Aj júnová pražská konštelačka, mi presne ten život pripomenula, Vojtov obraz, more a loď, naozaj som v tom živote zomrela v mori. Niekedy v nás koincidencie vyvolávajú zmätok, kým porozumieme svojej životnej mozaike ako celku. Ach, a ten Vojtov obraz, to viete, že by som rada tak maľovala – dám ho tu teraz ešte raz, je podľa mňa prekrásny.

 

Aký zmysel má „kráčať lesom“…

„Hovoriť s horou“ je silný životný krok – šamani majú často také silné iniciačné stretnutia, na hranici smrti. „Musíš niekoľkokrát zomrieť, kým naozaj začneš žiť“ – ani neviem, kde som čítala tú vetu, ale pokladám ju za múdru a pravdivú. Málokto rozumie, ako sa Gandalf šedý stal Gandalfom bielym – že k zmúdreniu a sile prešiel bolestným procesom hlbokej očisty na hranici smrti. Prehlbuje to podľa mňa pokoru, učí naozaj načúvať Zemi a porozumieť životu. Očisťuje dušu – pri tranformácii sa skutočne náhle mení naše vnútorné svetlo – „belieme“ – áno, je to proces vnútorného prerodu.

Dnešný blog som začala  písať v júni, keď som túžila po ceste lesom. Pomenovala som ho pôvodne  – V tejto chvíli už tu nie som. Bolo to silné volanie. Les je môj priateľ, verím mu viac ako ľuďom teraz, pritúlil by ma chápavo do svojej náruče. Šla by som i dnes do lesa – mám pred sebou 28 dní dovolenky, no počas nej i neodkladné pracovné povinnosti. Zámer sveta ma nie a nie pustiť do lesa – vie prečo. Viem prečo.

Žila by som prírodou viac, kebyže sa vrátim v čase – vlastne som si v tejto chvíli uvedomila, že životné poslanie by mi všetko z mojej pôvodnej predstavy umožnilo zrealizovať. Je to zábavné ako nevidíme veci, ktoré máme po celý čas pred očami, aj ako sa ma Zámer sveta snaží nalákať, aby som vykročila. Udalosti v živote nás vedú k tomu, aby sa napĺňal osud – uvedomujem si to, je to po celý čas o jeho ruke.

 

Záverom…

Viem, že životne múdry človek koná prijímajúco, s hlbokou dôverou v Zámer sveta. Asi som ešte životne nezmúdrela dostatočne, kráčajúc životom s hŕbou idealistických presvedčení – že vzťahy by mali trvať navždy a že by sme mali spraviť všetko na svete, aby to tak bolo. Ale niekedy sa to nedá, naozaj sa to nedá – a tak sedíme na kope trosiek s hlbokým pocitom viny z rozvodu.

Ach, áno, v takých chvíľach by sme chceli odísť do lesa navždy.

 

Elena 2.11.2018

O Slovensku 3. – Už by sme celkom slušne zaplnili námestie. . .

20.01.2019

Už by sme celkom slušne zaplnili námestie, ak by sme naň vybehli my a naši blízki. Ľudí, ktorí sa pridávajú ku Otvorenému listu premiérovi SR pribúda, takmer každý deň sa ozve niekto viac »

S láskou, mama 1. – Rovnako. . .

19.01.2019

Starý Cutter John je, rovnako ako ja, autistický aktivista. Tiež je to môj otec... ...Starý Cutter John kedysi niekomu spomenul, že ma pozná už celé desiatky rokov. Ten človek sa ho spýtal, viac »

Verím 3. – Osemnásty január. . .

18.01.2019

„Ešte chvíľu, iba takú maliličkú chvíľku si užívať teplo postele“ prebleskne mi hlavou. Ponáram sa do slastného pocitu pohodlia a bezpečia postele, zababušená až po uši mäkkučkým viac »

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,050
Celková čítanosť: 2056043x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Kategórie