Založ si blog

S láskou 11. – Kráčať lesom. . .

V čom všetkom odlišný je život ľudí, ktorí žijú ďaleko od civilizácie, od nášho bežného spôsobu života? Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste zanechali „moderný spôsob života“ a začali žiť niekde uprostred prírody? Alebo aspoň, že by ste putovali lesom niekoľko dní?  Ach, áno, v tejto chvíli uvažujem o pustovníkoch, o živote v prírode a jeho zmysle, o ceste lesom a aj o ruke, ktorá vedie náš osud. Pravdaže i o tom, akým spôsobom života by sme žili, kebyže…

 

O pustovníkoch…

Už som kedysi písala, že je pre mňa inšpiratívny Chan – Šan. Bol v dávnych časoch vysoko postaveným hodnostárom na dvore čínskeho cisára, náhle sa všetkého vzdal a odišiel do hôr, kde písal básne na skaly. Viac o ňom som dala napríklad v tomto blogu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/06/10/len-tak-8-o-neuprimnosti-a-klamstve/

Musel to byť zvláštne silný život, zotrvať sám uprostred prírody a v hlbokom súlade s ňou. Mnohí by ho pokladali za blázna, žiť ako pustovník – namiesto pôct a bohatstva. Nuž, aj bez ustavičného náhlenia, bez všetkej tej pretvárky a falošných hier – možno je lepšie žiť osamelo uprostred prírody, ako žiť osamelo medzi ľuďmi.

Ľudí – pustovníkov nájdeme i v súčasnosti. Japonský pustovník chcel dožiť na svojom pustom ostrove, na ktorom strávil viac ako 30 rokov života – úrady ho odviedli do „civilizácie“ podľa správy v článku z 27.6.2018

https://www.interez.sk/musel-sa-vratit-nahy-pustovnik-ktory-prezil-na-pustom-ostrove-takmer-30-rokov-sa-kvoli-zhorsenemu-zdravotnemu-stavu-musel-vratit-do-civilizacie/

Žil tak spokojne, až to miestnym úradom prekážalo a „zachránili ho prevozom do civilizácie“. Do civilizácie plnej jedov v potravinách, v prostredí, i v dušiach ľudí…

 

Život v prírode môže byť obohacujúci…

Zaujímavý článok o živote v prírode z 19.6.2018

https://hnonline.sk/tema/1765351-o-zivote-v-dave-v-lesoch-a-obdive-k-pustovnikom-ako-nas-meni-samota

uvádza múdre slová Nevrlého, ako život v prírode naučí človeka väčšej skromnosti – má to, čo unesie na chrbte, ale aj opatrnosti a sebadôvere, lebo sa musí spoliehať na seba a vážiť si svoje sily.

Keď sa na to dívam z tohto uhla pohľadu, nemala by som až také problémy „byť v lese“. Dokážem sa uskromniť, život ma to naučil. Spoliehať sa na iba seba musím už dlho. Sebadôvera mi nechýba, verím si, zvládať som musela kadečo. Opatrnosť – poznám svoje limity, vo vzťahu k lesu ma desí predstava bleskov, aj šamansky predpovedaný medveď – no ako totemové zviera vraj predstavuje Rusko, to je so mnou silne minuloživotovo prepojené. Aj júnová pražská konštelačka, mi presne ten život pripomenula, Vojtov obraz, more a loď, naozaj som v tom živote zomrela v mori. Niekedy v nás koincidencie vyvolávajú zmätok, kým porozumieme svojej životnej mozaike ako celku. Ach, a ten Vojtov obraz, to viete, že by som rada tak maľovala – dám ho tu teraz ešte raz, je podľa mňa prekrásny.

 

Aký zmysel má „kráčať lesom“…

„Hovoriť s horou“ je silný životný krok – šamani majú často také silné iniciačné stretnutia, na hranici smrti. „Musíš niekoľkokrát zomrieť, kým naozaj začneš žiť“ – ani neviem, kde som čítala tú vetu, ale pokladám ju za múdru a pravdivú. Málokto rozumie, ako sa Gandalf šedý stal Gandalfom bielym – že k zmúdreniu a sile prešiel bolestným procesom hlbokej očisty na hranici smrti. Prehlbuje to podľa mňa pokoru, učí naozaj načúvať Zemi a porozumieť životu. Očisťuje dušu – pri tranformácii sa skutočne náhle mení naše vnútorné svetlo – „belieme“ – áno, je to proces vnútorného prerodu.

Dnešný blog som začala  písať v júni, keď som túžila po ceste lesom. Pomenovala som ho pôvodne  – V tejto chvíli už tu nie som. Bolo to silné volanie. Les je môj priateľ, verím mu viac ako ľuďom teraz, pritúlil by ma chápavo do svojej náruče. Šla by som i dnes do lesa – mám pred sebou 28 dní dovolenky, no počas nej i neodkladné pracovné povinnosti. Zámer sveta ma nie a nie pustiť do lesa – vie prečo. Viem prečo.

Žila by som prírodou viac, kebyže sa vrátim v čase – vlastne som si v tejto chvíli uvedomila, že životné poslanie by mi všetko z mojej pôvodnej predstavy umožnilo zrealizovať. Je to zábavné ako nevidíme veci, ktoré máme po celý čas pred očami, aj ako sa ma Zámer sveta snaží nalákať, aby som vykročila. Udalosti v živote nás vedú k tomu, aby sa napĺňal osud – uvedomujem si to, je to po celý čas o jeho ruke.

 

Záverom…

Viem, že životne múdry človek koná prijímajúco, s hlbokou dôverou v Zámer sveta. Asi som ešte životne nezmúdrela dostatočne, kráčajúc životom s hŕbou idealistických presvedčení – že vzťahy by mali trvať navždy a že by sme mali spraviť všetko na svete, aby to tak bolo. Ale niekedy sa to nedá, naozaj sa to nedá – a tak sedíme na kope trosiek s hlbokým pocitom viny z rozvodu.

Ach, áno, v takých chvíľach by sme chceli odísť do lesa navždy.

 

Elena 2.11.2018

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606391x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie