Založ si blog

Výkop 11. – Cesta ku dôchodkovej spravodlivosti – rýchlo a jednoducho. . .

Spravodlivosť v dôchodkovej oblasti trápi mnohých z nás. Mnoho dôchodcov by vám vedelo porozprávať o tom, ako nespravodlivo štát ocenil ich dlhoročnú prácu – svedčia o tom žobrácke dôchodky.

Nuž, tak o dôchodkovej spravodlivosti a spravodlivých dôchodkoch poviem pár slov v tejto chvíli.

 

Názorov na to, ako bude situácia v oblasti dôchodkov spravodlivá, existuje veľa…

Zhrňme si preto základné fakty

  • dôchodkové poistenie je situáciou sporenia si na dôchodok,
  • rozhodne by bolo efektívnejšie skladať si peniaze na vlastný dôchodkový účet priamo, ako financovať priebežný dôchodkový systém, lebo ak by ľudia videli priebežné pribúdanie sumy na vlastnom dôchodkovom konte, snažili by sa viac, je to prirodzené,
  • mal by si naň platiť každý občan sám – je však skupina ľudí, ktorým pomôcť v tejto oblasti všetci chceme bez zaváhania, to sú vážne chorí ľudia a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • súčasný dôchodkový systém má mnoho výnimiek a nespravodlivostí.

 

Čo treba určite spraviť…

Zmeniť treba filozofiu prístupu ku dôchodkovému systému – namiesto dovŕšenia nejakého veku, napríklad teraz navrhovaných 64 rokov, by sa malo logicky určiť praktické kritérium „počet odpracovaných rokov“.

Je predsa rozdiel, či niekto poctivo odpracuje 40 rokov, alebo či do tých 64 rokov dohromady odrobí iba päť rokov, alebo ešte menej.

Zavedenie kritéria „počet odpracovaných rokov“ namiesto všeobecnej vekovej hranice v spoločnosti rozhodne prospeje – lebo bude spravodlivejšie voči celoživotne pracujúcim ľuďom. Bude aj motivačné, pretože ľudia budú vedieť, že na dôchodok môžu odísť skôr, ak budú pracovať poctivo a nielen „čakať na dôchodkový vek“.

 

Elena   6.11.2018

 

K diskusii:

Ďakujem za informáciu o tých 30 rokoch.

Iste, píšem môj laický pohľad – ako vkladateľa, presnejšie by som mala povedať sponzora. Tento blog iste nerieši  všetky „výnimočnosti “ dôchodkového systému u nás, tých je priveľa. Dôchodkové poistenie je určené na zaistenie vlastnej staroby finančne – každý by preto mal dostávať to, čo si tam vkladá. Z našich daní sa prispeje ľuďom s  ťažkým zdravotným postihnutím, aj ich opatrovateľom. Ostatní sú oboznámení s tým, že ak nebudú vkladať, nemajú čo dostať. Myslím, že do budúcna bude nutné systém modifikovať, pretože nebude dosť pracovnej sily, ktorá by priebežný systém financovala – s nutným dofinancovaním priebežných dôchodcov zo štátneho rozpočtu. Nie všetkých –  pretože ak niekto pracoval len na dohodu a neplatil si po celé roky žiadne odvody, aký príjem môže z dôchodkového systému očakávať, a za čo, však tam nič nevložil??!!!

Ale aj keby sme ponechali priebežný pilier, tak by hranica odpracovaných 40 rokov na odchod do dôchodku bola spravodlivá – pretože mnohí by mohli ísť do dôchodku podstatne skôr bez krátenia dôchodku – alebo, teda odbornejšie, po 40 rokoch „účasti na dôchodkovom sporení“. Ostatní (s menej odpracovanými rokmi) by sa museli posúvať až do stanoveného dôchodkového veku, teraz je to tých 64 rokov. Systém v tejto verzii je nespravodlivý nielen dôchodkovo – tí zodpovední doplácajú na nezodpovedných, a na kadejakých špekulantov aj v ďalších oblastiach, napríklad v zdravotníctve, v skutočne sú tieto poistné systémy len ďalším bohapustým zdanením tých zodpovedne pracujúcich a čestne platiacich.

 

P.S.: Mnou navrhnutý systém by bol úplne jednoduchý – 40 rokov platíš poistné odvody Sociálnej poisťovni a môžeš ísť do riadneho dôchodku. 

 

 

O Slovensku 3. – Už by sme celkom slušne zaplnili námestie. . .

20.01.2019

Už by sme celkom slušne zaplnili námestie, ak by sme naň vybehli my a naši blízki. Ľudí, ktorí sa pridávajú ku Otvorenému listu premiérovi SR pribúda, takmer každý deň sa ozve niekto viac »

S láskou, mama 1. – Rovnako. . .

19.01.2019

Starý Cutter John je, rovnako ako ja, autistický aktivista. Tiež je to môj otec... ...Starý Cutter John kedysi niekomu spomenul, že ma pozná už celé desiatky rokov. Ten človek sa ho spýtal, viac »

Verím 3. – Osemnásty január. . .

18.01.2019

„Ešte chvíľu, iba takú maliličkú chvíľku si užívať teplo postele“ prebleskne mi hlavou. Ponáram sa do slastného pocitu pohodlia a bezpečia postele, zababušená až po uši mäkkučkým viac »

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,050
Celková čítanosť: 2056207x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Kategórie