Založ si blog

Na tepe dňa 2. – Slováci nechcú kapitalizmus, povedal Danko. . .

Mediálna diskusia Danka a Sulíka priniesla mnoho cenných podnetov a poznatkov. Kto za koho kope jasne ukazujú takéto diskusie.

A tak teraz k tomu poviem zopár slov, jasne a otvorene.

 

Odvod pre reťazce…

Danko navrhol zaviesť 2,5-percentný odvod pre obchodné reťazce. Predstavitelia opozície sa podľa médií obávajú, že Dankom navrhovaný odvod pre reťazce prinesie nárast cien. Mohli by sa pokúsiť tak správať, preto treba dať do legislatívy nejaké „spomaľovače“, aby sa tak správať nemohli. Myslím, že práve Dankom spomenutý zákon o cenách a zákon o nekalých praktikách by mohli v tomto smere priniesť pozitívne zmeny.

Ibaže naši opozičníci a obchoďáci začali odušu ohlupovať verejnosť – aký je odvod pre reťazce zlý a škodlivý. Ach, ten darebák Danko – on chce nejaký odvod od obchodov a my si to odskáčeme, zaplatíme  – tak takto si povzdychne podaktorý naivný Slovák, ohlupovaný manipulatívnymi vyhláseniami opozície a obchodníkov. Podľa toho ich jajčania by sa zdalo, že podaktorí vlastníci obchodných reťazcov ani na to, aby si vodu osolili alebo ocukrovali nemajú a suchý chlieb na obed je pre nich nie každodenným luxusom. Opak je pravdou – zisky obchodných reťazcov sú vysoké, čoraz vyššie – z roka na rok narastajú. Pozrite si napríklad článok s názvom Top potravinové reťazce, v ktorých Slováci najviac míňajú svoje peniaze zo dňa 11.9.2017

https://www.aktuality.sk/clanok/519650/top-potravinove-retazce-v-ktorych-najviac-minaju-slovaci-svoje-peniaze/

ktorý presne tento trend popisuje – na prvých troch miestach sa umiestnili medzi obchodníkmi u nás TESCO, LIDL a Kaufland. Poskytujú údaje o ich tržbách a ziskoch za rok 2016 podľa Finstat.sk (na Finstate si môžete nájsť informácie aj za ďalšie roky, pre porovnanie).

Údaje rozhodne vypovedajú o tom, že ich zisky v miliónoch eur sú vysoké. A to ešte keby sa správali šetrnejšie vo vzťahu ku výrobkom s končiacou zárukou – napríklad predávali by ich s postupne sa znižujúcou cenou, tak by tie zisky boli ešte vyššie.

 

Dankove argumenty…

Priniesol ich napríklad článok z 25.11.2018 s názvom Danko obhajoval odvod pre reťazce. Slováci nechcú kapitalizmus, vyhlásil

https://slovensko.hnonline.sk/1848383-danko-obhajoval-odvod-pre-retazce-slovaci-nechcu-kapitalizmus-vyhlasil

Vyhlasuje v ňom, že treba spraviť poriadok s oligarchami, skončiť vydieranie našich obchodníkov, zastaviť nekalé praktiky.

Podpory názoru, že treba spraviť poriadok s nekalými praktikami a vydieraním malých podnikateľov sa dočkal aj od Kollára. Aj ním navrhovanú potravinovú sebestačnom pokladám za dobrý a pre nás nutný krok. Rozhodne ho potrebujeme viac ako investovať dve miliardy na zbrojenie, či ako prelety bezpilotných lietadiel ponad Slovensko.

A teraz aj odo mňa. Ja si myslím, že odvod pre reťazce by mal byť zavedený, len ho treba dobre legislatívne ošetriť, nepodľahnúť lobbingu reťazcov.

 

Záverom…

Nuž, je kadečo čiernofľakaté na tom kapitalizme. Je mi nevoľno pri pohľade na deti, zapriahnuté do neľudskej driny, či pri správach o ožobračovaní ľudí len pre napchatie niečím bezodných vreciek .

Poviem vám, ak sa Dankovi zdá, že sa Slovákom kapitalizmus nepáči, tak sa mu to rozhodne nezdá…

 

 

Elena  30.11.2018

Na tepe dňa 9. – Teroristický útok v Štrasburgu. . .

12.12.2018

Dvaja mŕtvi, podľa niektorých médií sú vraj mŕtvi až štyria ľudia - už nebudú sedieť so svojimi blízkymi za vianočným stolom. A ktovie koľkí z tých kriticky zranených – väčšina viac »

Na tepe dňa 8. – Ako nás obohatilo členstvo v EÚ. . .

11.12.2018

Niečo pre eurozbožňovačov, môj dnešný blog.. Nie víziu „Kotlebu a ďalších odmietačov EÚ“, ani „nejaké moje fantazmagórie“ – predkladám analýzu francúzskeho ekonóma Pikettyho viac »

Na tepe dňa 7. – Aký darček by mala vláda dať Slovákom? ? ? . . .

10.12.2018

Národ je rozhorčený zvyšovaním cien, pri ktorom „štedro“ štát nadelí jednou rukou zvýšenie príjmu o pár eur v hrubom a druhou rukou vezme o minimálne rovnakú sumu viac na zvýšení viac »

bankomat, peniaze, banka

Štedrý bankomat dával viac než mal, pracovníčka si poplietla bankovky

12.12.2018 09:18

Rakúsky bankomat vydával na radosť zákazníkov viac peňazí, než koľko si žiadali. Namiesto dvadsaťeuroviek prístroj vyplácal päťdesiateurové bankovky.

Theresa Mayová

Mayovej budú vyslovovať nedôveru ako líderke strany

12.12.2018 09:08, aktualizované: 09:13

Ak Mayovej vyslovia konzervatívci nedôveru ako šéfke strany, následne skončí aj ako predsedníčka vlády.

motocykel, motorka, premávka, skúter

Cestári upozorňujú na poľadovicu, sneženie a hmlu

12.12.2018 08:21

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

29Porosenko-SITA-3X 1

Porošenko páli mosty pod Ukrajincami

12.12.2018 08:00

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pokračuje v pláne pálenia mostov s Ruskom. Väčšina Ukrajincov to však odmieta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,014
Celková čítanosť: 1955957x
Priemerná čítanosť článkov: 1929x