Založ si blog

Na tepe dňa 2. – Slováci nechcú kapitalizmus, povedal Danko. . .

Mediálna diskusia Danka a Sulíka priniesla mnoho cenných podnetov a poznatkov. Kto za koho kope jasne ukazujú takéto diskusie.

A tak teraz k tomu poviem zopár slov, jasne a otvorene.

 

Odvod pre reťazce…

Danko navrhol zaviesť 2,5-percentný odvod pre obchodné reťazce. Predstavitelia opozície sa podľa médií obávajú, že Dankom navrhovaný odvod pre reťazce prinesie nárast cien. Mohli by sa pokúsiť tak správať, preto treba dať do legislatívy nejaké „spomaľovače“, aby sa tak správať nemohli. Myslím, že práve Dankom spomenutý zákon o cenách a zákon o nekalých praktikách by mohli v tomto smere priniesť pozitívne zmeny.

Ibaže naši opozičníci a obchoďáci začali odušu ohlupovať verejnosť – aký je odvod pre reťazce zlý a škodlivý. Ach, ten darebák Danko – on chce nejaký odvod od obchodov a my si to odskáčeme, zaplatíme  – tak takto si povzdychne podaktorý naivný Slovák, ohlupovaný manipulatívnymi vyhláseniami opozície a obchodníkov. Podľa toho ich jajčania by sa zdalo, že podaktorí vlastníci obchodných reťazcov ani na to, aby si vodu osolili alebo ocukrovali nemajú a suchý chlieb na obed je pre nich nie každodenným luxusom. Opak je pravdou – zisky obchodných reťazcov sú vysoké, čoraz vyššie – z roka na rok narastajú. Pozrite si napríklad článok s názvom Top potravinové reťazce, v ktorých Slováci najviac míňajú svoje peniaze zo dňa 11.9.2017

https://www.aktuality.sk/clanok/519650/top-potravinove-retazce-v-ktorych-najviac-minaju-slovaci-svoje-peniaze/

ktorý presne tento trend popisuje – na prvých troch miestach sa umiestnili medzi obchodníkmi u nás TESCO, LIDL a Kaufland. Poskytujú údaje o ich tržbách a ziskoch za rok 2016 podľa Finstat.sk (na Finstate si môžete nájsť informácie aj za ďalšie roky, pre porovnanie).

Údaje rozhodne vypovedajú o tom, že ich zisky v miliónoch eur sú vysoké. A to ešte keby sa správali šetrnejšie vo vzťahu ku výrobkom s končiacou zárukou – napríklad predávali by ich s postupne sa znižujúcou cenou, tak by tie zisky boli ešte vyššie.

 

Dankove argumenty…

Priniesol ich napríklad článok z 25.11.2018 s názvom Danko obhajoval odvod pre reťazce. Slováci nechcú kapitalizmus, vyhlásil

https://slovensko.hnonline.sk/1848383-danko-obhajoval-odvod-pre-retazce-slovaci-nechcu-kapitalizmus-vyhlasil

Vyhlasuje v ňom, že treba spraviť poriadok s oligarchami, skončiť vydieranie našich obchodníkov, zastaviť nekalé praktiky.

Podpory názoru, že treba spraviť poriadok s nekalými praktikami a vydieraním malých podnikateľov sa dočkal aj od Kollára. Aj ním navrhovanú potravinovú sebestačnom pokladám za dobrý a pre nás nutný krok. Rozhodne ho potrebujeme viac ako investovať dve miliardy na zbrojenie, či ako prelety bezpilotných lietadiel ponad Slovensko.

A teraz aj odo mňa. Ja si myslím, že odvod pre reťazce by mal byť zavedený, len ho treba dobre legislatívne ošetriť, nepodľahnúť lobbingu reťazcov.

 

Záverom…

Nuž, je kadečo čiernofľakaté na tom kapitalizme. Je mi nevoľno pri pohľade na deti, zapriahnuté do neľudskej driny, či pri správach o ožobračovaní ľudí len pre napchatie niečím bezodných vreciek .

Poviem vám, ak sa Dankovi zdá, že sa Slovákom kapitalizmus nepáči, tak sa mu to rozhodne nezdá…

 

 

Elena  30.11.2018

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

zeman, babiš

Vedenie ČSSD odhlasovalo zotrvanie vo vláde

23.08.2019 21:50

Česká koaličná vláda, zložená z hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) a podporovaná komunistami, pokračuje.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Búrku v Tatrách Poliaci prirovnávajú k teroristickému útoku, nezvestných už našli

23.08.2019 21:04

Vyhlásil to v piatok predstaviteľ horskej záchrannej služby na poľskej strane.

poľsko, tatry, búrka, blesk

SHMÚ vyzýva turistov na opatrnosť, v prípade búrok majú zísť do nižších polôh

23.08.2019 20:02

Ak chcú turisti vyraziť do hôr aj v prípade hroziacich búrok, mali by ísť skoro ráno a sledovať oblohu a radar.

PEOPLE-JEFFREY EPSTEIN/DOCUMENTS

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

23.08.2019 18:20

Možné obvinenia sa týkajú znásilnenia a sexuálneho obťažovania neplnoletých osôb, pričom niektoré mali menej než 15 rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2609351x
Priemerná čítanosť článkov: 2094x

Kategórie