Založ si blog

Na tepe dňa 2. – Slováci nechcú kapitalizmus, povedal Danko. . .

Mediálna diskusia Danka a Sulíka priniesla mnoho cenných podnetov a poznatkov. Kto za koho kope jasne ukazujú takéto diskusie.

A tak teraz k tomu poviem zopár slov, jasne a otvorene.

 

Odvod pre reťazce…

Danko navrhol zaviesť 2,5-percentný odvod pre obchodné reťazce. Predstavitelia opozície sa podľa médií obávajú, že Dankom navrhovaný odvod pre reťazce prinesie nárast cien. Mohli by sa pokúsiť tak správať, preto treba dať do legislatívy nejaké „spomaľovače“, aby sa tak správať nemohli. Myslím, že práve Dankom spomenutý zákon o cenách a zákon o nekalých praktikách by mohli v tomto smere priniesť pozitívne zmeny.

Ibaže naši opozičníci a obchoďáci začali odušu ohlupovať verejnosť – aký je odvod pre reťazce zlý a škodlivý. Ach, ten darebák Danko – on chce nejaký odvod od obchodov a my si to odskáčeme, zaplatíme  – tak takto si povzdychne podaktorý naivný Slovák, ohlupovaný manipulatívnymi vyhláseniami opozície a obchodníkov. Podľa toho ich jajčania by sa zdalo, že podaktorí vlastníci obchodných reťazcov ani na to, aby si vodu osolili alebo ocukrovali nemajú a suchý chlieb na obed je pre nich nie každodenným luxusom. Opak je pravdou – zisky obchodných reťazcov sú vysoké, čoraz vyššie – z roka na rok narastajú. Pozrite si napríklad článok s názvom Top potravinové reťazce, v ktorých Slováci najviac míňajú svoje peniaze zo dňa 11.9.2017

https://www.aktuality.sk/clanok/519650/top-potravinove-retazce-v-ktorych-najviac-minaju-slovaci-svoje-peniaze/

ktorý presne tento trend popisuje – na prvých troch miestach sa umiestnili medzi obchodníkmi u nás TESCO, LIDL a Kaufland. Poskytujú údaje o ich tržbách a ziskoch za rok 2016 podľa Finstat.sk (na Finstate si môžete nájsť informácie aj za ďalšie roky, pre porovnanie).

Údaje rozhodne vypovedajú o tom, že ich zisky v miliónoch eur sú vysoké. A to ešte keby sa správali šetrnejšie vo vzťahu ku výrobkom s končiacou zárukou – napríklad predávali by ich s postupne sa znižujúcou cenou, tak by tie zisky boli ešte vyššie.

 

Dankove argumenty…

Priniesol ich napríklad článok z 25.11.2018 s názvom Danko obhajoval odvod pre reťazce. Slováci nechcú kapitalizmus, vyhlásil

https://slovensko.hnonline.sk/1848383-danko-obhajoval-odvod-pre-retazce-slovaci-nechcu-kapitalizmus-vyhlasil

Vyhlasuje v ňom, že treba spraviť poriadok s oligarchami, skončiť vydieranie našich obchodníkov, zastaviť nekalé praktiky.

Podpory názoru, že treba spraviť poriadok s nekalými praktikami a vydieraním malých podnikateľov sa dočkal aj od Kollára. Aj ním navrhovanú potravinovú sebestačnom pokladám za dobrý a pre nás nutný krok. Rozhodne ho potrebujeme viac ako investovať dve miliardy na zbrojenie, či ako prelety bezpilotných lietadiel ponad Slovensko.

A teraz aj odo mňa. Ja si myslím, že odvod pre reťazce by mal byť zavedený, len ho treba dobre legislatívne ošetriť, nepodľahnúť lobbingu reťazcov.

 

Záverom…

Nuž, je kadečo čiernofľakaté na tom kapitalizme. Je mi nevoľno pri pohľade na deti, zapriahnuté do neľudskej driny, či pri správach o ožobračovaní ľudí len pre napchatie niečím bezodných vreciek .

Poviem vám, ak sa Dankovi zdá, že sa Slovákom kapitalizmus nepáči, tak sa mu to rozhodne nezdá…

 

 

Elena  30.11.2018

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212673x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie