Založ si blog

11×11 1. – Dávne časy. . .

Máte radi dávne časy? A aké „dávno“ pre vás znamenajú?

Pre mňa sú dávne časy naozaj dávne. Pár storočí dozadu.

Keď ľudia kráčali svetom tak naozaj, naživo. Cesta sa tajomne vinula do diaľky a krajina na nich dýchala. Vietor im rozvieval vlasy, na nohách sa im robili pľuzgiere, ale oni stále kráčali ďalej. Nesedeli v aute, nehnali sa krajinou šialeným tempom. Viedli s krajinou tichý rozhovor svojim srdcom…

Mám rada dávne časy…

Keď ľudia opekanie rozvoniavajúcej slaninky v jesennom podvečere pokladali za zázračnejšiu chvíľu ako obrovskú hlučnú párty. Keď mali jasné, že tie pravé hodnoty sú úplne jednoduché – a že tých naozaj dôležitých je len zopár. Ach, kde je ten svet, keď ľudia verili v drakov, a preto ich dokázali vidieť?

Mám rada stavby dávnych čias…

Keď ľudia stavali hrady, ich hrubé kamenné múry spievajú tichú pieseň o svete, ktorý sa kamsi stratil. Rozbili sme ho na čriepky letmi do vesmíru, mobilmi, facebookmi a lacnými vzťahmi.

Mám rada jedlá dávnych čias…

Obyčajné, jednoduché, dýchajúce domovom. Fučkané zemiaky s rozpraženou slaninkou a cibuľou, ktoré zapíjate mliekom. Polievka podkyslo, s domácou údenou klobásou. Zemiakové placky s kopou čerstvého majoránu a horúcim čajom, sladeného malinovým sirupom…

Mám rada ľudí dávnych čias…

Tých, pre ktorých je najvzácnejší nápoj pohár čistej studenej vody. Ktorých slovo je pevnejšie ako skala. Ktorí dokážu vnímať zázračno vychádzajúceho slnka každý deň znovu a znovu.

Mám rada dávne časy. Naozaj ich mám  rada. Som človek dávnych čias.

 

Mám rada aj hudbu dávnych čias…

Plynie sladko a čisto. Privoláva mi obraz – taký minuloživotový. Slnečné popoludnie, prašná cesta – viac vám neprezradím.

https://www.youtube.com/watch?v=nC_sTCVxX3g&t=20s

Hej – to je jedna z mojich počúvačiek. Dnes ma držala nad hladinou únavy, z dvoch dní a nocí upísanú  termínovanými prácami.  Tak si ju užite aj vy – ak máte radi staré časy…

 

Elena 2.12.2018

 

P.S::K diskusii

 

Mr.Fígeľ  Ďakujem, nádherné. A úprimne – zaujímavé, ako ste zachytili moju podprahovú úvahu, presne o radostnosti a šťastí som pri tom písaní dumala. Málokto to dokáže.

 

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212715x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie