Založ si blog

11×11 1. – Dávne časy. . .

Máte radi dávne časy? A aké „dávno“ pre vás znamenajú?

Pre mňa sú dávne časy naozaj dávne. Pár storočí dozadu.

Keď ľudia kráčali svetom tak naozaj, naživo. Cesta sa tajomne vinula do diaľky a krajina na nich dýchala. Vietor im rozvieval vlasy, na nohách sa im robili pľuzgiere, ale oni stále kráčali ďalej. Nesedeli v aute, nehnali sa krajinou šialeným tempom. Viedli s krajinou tichý rozhovor svojim srdcom…

Mám rada dávne časy…

Keď ľudia opekanie rozvoniavajúcej slaninky v jesennom podvečere pokladali za zázračnejšiu chvíľu ako obrovskú hlučnú párty. Keď mali jasné, že tie pravé hodnoty sú úplne jednoduché – a že tých naozaj dôležitých je len zopár. Ach, kde je ten svet, keď ľudia verili v drakov, a preto ich dokázali vidieť?

Mám rada stavby dávnych čias…

Keď ľudia stavali hrady, ich hrubé kamenné múry spievajú tichú pieseň o svete, ktorý sa kamsi stratil. Rozbili sme ho na čriepky letmi do vesmíru, mobilmi, facebookmi a lacnými vzťahmi.

Mám rada jedlá dávnych čias…

Obyčajné, jednoduché, dýchajúce domovom. Fučkané zemiaky s rozpraženou slaninkou a cibuľou, ktoré zapíjate mliekom. Polievka podkyslo, s domácou údenou klobásou. Zemiakové placky s kopou čerstvého majoránu a horúcim čajom, sladeného malinovým sirupom…

Mám rada ľudí dávnych čias…

Tých, pre ktorých je najvzácnejší nápoj pohár čistej studenej vody. Ktorých slovo je pevnejšie ako skala. Ktorí dokážu vnímať zázračno vychádzajúceho slnka každý deň znovu a znovu.

Mám rada dávne časy. Naozaj ich mám  rada. Som človek dávnych čias.

 

Mám rada aj hudbu dávnych čias…

Plynie sladko a čisto. Privoláva mi obraz – taký minuloživotový. Slnečné popoludnie, prašná cesta – viac vám neprezradím.

https://www.youtube.com/watch?v=nC_sTCVxX3g&t=20s

Hej – to je jedna z mojich počúvačiek. Dnes ma držala nad hladinou únavy, z dvoch dní a nocí upísanú  termínovanými prácami.  Tak si ju užite aj vy – ak máte radi staré časy…

 

Elena 2.12.2018

 

P.S::K diskusii

 

Mr.Fígeľ  Ďakujem, nádherné. A úprimne – zaujímavé, ako ste zachytili moju podprahovú úvahu, presne o radostnosti a šťastí som pri tom písaní dumala. Málokto to dokáže.

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

zeman, babiš

Vedenie ČSSD odhlasovalo zotrvanie vo vláde

23.08.2019 21:50

Česká koaličná vláda, zložená z hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) a podporovaná komunistami, pokračuje.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Búrku v Tatrách Poliaci prirovnávajú k teroristickému útoku, nezvestných už našli

23.08.2019 21:04

Vyhlásil to v piatok predstaviteľ horskej záchrannej služby na poľskej strane.

poľsko, tatry, búrka, blesk

SHMÚ vyzýva turistov na opatrnosť, v prípade búrok majú zísť do nižších polôh

23.08.2019 20:02

Ak chcú turisti vyraziť do hôr aj v prípade hroziacich búrok, mali by ísť skoro ráno a sledovať oblohu a radar.

PEOPLE-JEFFREY EPSTEIN/DOCUMENTS

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

23.08.2019 18:20

Možné obvinenia sa týkajú znásilnenia a sexuálneho obťažovania neplnoletých osôb, pričom niektoré mali menej než 15 rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2609368x
Priemerná čítanosť článkov: 2094x

Kategórie