Založ si blog

11×11 2. – O hrdzavom svete. . .

Ach, môj hrdzavý svet – napadlo mi v skorom ráne prirovnanie – a toľko významových rovín má to vyjadrenie, že až…

Hrdzavá je úroveň slovenského zdravotníctva a jeho manažovanie. Ak ste nepocítili túto skutočnosť, už od dnes to poistenci VšZP môžu zistiť. A zrejme zaplačú.

Hrdzavá je aj slovenská spravodlivosť, poviem vám o tom pár slov v súvislosti s Miškou. A nielen s ňou.

Nuž, dnes o hrdzavení – kadečoho…

 

Môj hrdzavo-zlatý svet…

Hrdzavé veci ma tak obklopili na svitaní, až som si uvedomila, že to nie je náhoda. V prvom okamihu ma to rozosmialo – zvláštna koincidenčná chvíľa skorého rána, keď celý svet žiari hrdzavo-zlato. Mám tú farbu moc rada.

Vysoký sklenený pohár s oranžovo-zlatistým čajom a veľká okrúhla sklenená šálka, tiež plná oranžovo-zlatistého čaju, rozvoniavajú doďaleka malinovým sirupom.

Riško, ako už prezrádza meno – ryšavý kocúr „od susedov“, priateľsky nakúkajúci cez sklenenú časť dverí na naše pracovisko a  jeho trojfarebná mama, v temnote presvitajú sklom ich žiarivé hrdzavo-ryšavé hlavy a zlatisto-oranžové oči. Zvyknú ma vítať v skorom ráne…

Môj teplo-hrdzavo-oranžový pulóver – nuž, neviem či by sa so mnou zhodli odborníci – umelci na pomenovaní tej farby (asi ju skôr volajú terakota, alebo tak nejako), ale je mi to jedno.

A hej, no tak dobre, prezradím – aj hrdzavo-ryšavé vlasy, zasa raz. Mám rada hrdzavo-zlatú farbu, taký ten zvláštny teplo žiarivý odtieň na vlasoch (zasa by ma opravil nejakú odborník, že tiziánový). Ide výborne k snehobielej pleti (s čím ja po dvoch dňoch a troch nociach úporného písania nemám žiadny problém).

A čo všetko hrdzavie vo svete z môjho dnešnoranného pohľadu?

.

Hrdzavé zdravotníctvo…

Poistenci VšZP, od pondelka sa stalo realitou, že neviete, čoho sa dočkáte u lekára – môže odmietnuť vás ošetriť, alebo vám dá zaplatiť celé ošetrenie z ruky – a vy potom môžete putovať po poisťovni a vyžiadavať si svoje peniaze. No skutočne úžasný systém starostlivosti o pacientov – krásny vianočný darček v predstihu dala poisťovňa svojim poistencom.

Ak si myslíte, že ide o môj vtip, alebo hoax, myslíte si zle – článok o tom nájdete dnes už aj v časopise Plus 1 deň s výstižným názvom Tisícky Slovákov majú od decembra veľký problém? K lekárovi si nachystajte desiatky eur!

https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/poistenci-vszp-maju-decembra-velky-problem-lekarovi-nachystajte-desiatky-eur

 

Hrdzavá spravodlivosť…

Dnešné ráno odhalilo aj kúsok z ustavične hrdzavejúcej slovenskej spravodlivosti. Podstatu problému ukázal ranný článok s veľavravným názvom Zúfalí rodičia: Naša Miška zomrela, tá, ktorá ju zabila, stále chodí po slobode!

https://www1.pluska.sk/krimi/rodicia-krasnej-kynologicky-michaely-20-chceme-konecne-spravodlivost-preco-je-vinnicka-stale-slobode

Miška zomrela v roku 2016 pri autonehode vinou ožratej a zdrogovanej vodičky z Trebišova (2,55 promile a 4 diazepamy!) – tú dodnes spravodlivosť nedostihla. Proti rozsudku okresného súdu, ktorý jej určil 8 rokov väzby a doživotný zákaz riadiť motorové vozidlá, sa odvolala. Pre objektívnosť som sa snažila pozrieť na jej správanie po čine, ale čestne sa nezachovala – rodine sa nijako neospravedlnila, vyjadrenia jej okolia tiež nesvedčia o pocite jej ľútosti na činom, z troch krajským súdom určených termínov nebolo ani jedno pojednávanie. Hra o čas, tento rok porodila – takže domáhať sa súcitu a „odpustenia“ trestu je zrejme účelová stratégia. Predpokladám, že osloví prezidenta o milosť. Nenašla som nič, čo by pre mňa svedčilo v jej prospech – čestný človek si nezadováži dieťa, ak má niekoľko rokov niesť následky za svoj čin, je to nezodpovedné i voči tomu dieťaťu. Brala by toto jej správanie ako priťažujúcu okolnosť.

A je na zamyslenie spoločnosť, ktorá po čine páchateľke vezme vodičák, ale spokojne ju nechá porodiť dieťa ženu s takým spôsobom pitia, navyše v kombinácii s liekmi (neveríte azda nikto, že bez pravidelného tréningu v pití by dokázala skonzumovať toľko alkoholu a jazdiť???!!).

No čo k tomu dodať?? Veľmi dobre rozumiem Monikiným rodičom, súcitím s nimi.

V Afrike sú kmene, ktoré vraha potrestajú tým, že musí ísť žiť do rodiny, ktorej člena zabil. Ktovie, či by v páchateľke pohlo svedomie aspoň to, keby deň za dňom videla, každú hodinu každého dňa utrpenie tých rodičov, ktorým zavinila smrť dcéry a ta dopady jej činu na ich život…

 

A do tretice hrdzavenie môjho sveta….

Ja vlastne viem, čo mi koincidencia hovorí, mne osobne. Už 15 mesiacov prešlo od posledného pojednávania a čakám na pojednávanie na Krajskom súde. Vlastne nečakám, moja dôvera v túto spoločnosť zhrdzavela – a moja pozajtrajšia cesta do Bratislavy za ombudsmankou ohľadne podania podnetu proti Slovenskej republike za porušenie Opčného protokolu bude posledný krok, ktorý som ochotná spraviť v očakávaní, že spravodlivosť zjedná táto spoločnosť…

A hej, viem čo mi pripomína môj hrdzavozlatý svet – plamene…

 

Elena   3.12.2018

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

zeman, babiš

Vedenie ČSSD odhlasovalo zotrvanie vo vláde

23.08.2019 21:50

Česká koaličná vláda, zložená z hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) a podporovaná komunistami, pokračuje.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Búrku v Tatrách Poliaci prirovnávajú k teroristickému útoku, nezvestných už našli

23.08.2019 21:04

Vyhlásil to v piatok predstaviteľ horskej záchrannej služby na poľskej strane.

poľsko, tatry, búrka, blesk

SHMÚ vyzýva turistov na opatrnosť, v prípade búrok majú zísť do nižších polôh

23.08.2019 20:02

Ak chcú turisti vyraziť do hôr aj v prípade hroziacich búrok, mali by ísť skoro ráno a sledovať oblohu a radar.

PEOPLE-JEFFREY EPSTEIN/DOCUMENTS

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

23.08.2019 18:20

Možné obvinenia sa týkajú znásilnenia a sexuálneho obťažovania neplnoletých osôb, pričom niektoré mali menej než 15 rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2609356x
Priemerná čítanosť článkov: 2094x

Kategórie