Založ si blog

11×11 3. – Cirkus a la Marrakéš. ..

Na pokračovanie u nás beží ten trápny seriál.

A poviem vám v tejto chvíli k tomu pár slov – pred dnešným prezidentovým stretnutím s Lajčákom.

Tak.

 

Cirkus a la Marrakéš…

Neviem, čo si sľubuje Lajčák od dnešného stretnutia vlády. Parlament schválil minulý štvrtok uznesenie o odmietnutí Globálneho paktu za Slovensko. A to výraznou prevahou – bol v tom jasný odkaz „neveríme Lajčákovi, ani paktu“.

Lajčákova demisia bola logickým vyústením – no nie je mi jasné, k čomu sa chce dopracovať tým váhaním. Má azda vláda nerešpektovať uznesenie parlamentu a odobriť Lajčákovi cestu do Marrakéša? Však bol schválený parlamentný návrh SNS a Smeru, popreli by tie dve strany vlastné stanovisko a naštvali by tak predvolebne (a parádne!!!) svojich voličov???!! Ako by na to zareagovala naštvaná verejnosť?

Ak by naozaj vláda spravila taký prešľap,  že by nerešpektovala uznesenie parlamentu, ako by sa cítil Lajčák? Ako víťazoslávny úspešný vydierač, alebo zahanbene, pretože cieľ nesvätí prostriedky???!!

 

Nevhodný a nehodný…

Neuvedomuje si Lajčák, že sa definitívne znedôveryhodnil v očiach veľkej časti národa? Že predstava úspešného prezidentského kandidáta, ktorú sa nám tu snažili maľovať popod nos médiá už dlhší čas, mizne rýchlejšie ako balónik naplnený héliom?

Seriózny diplomat by mal mať v hlave zrovnané veci, hovoriť zásadné rozhodnutia len po zrelej úvahe – a ak ich už tak povie, mali by byť definitívne. Myslím, že týmto cirkusom potvrdil jediné, že je úplne, ale úplne nevhodný na funkciu prezidenta – a že jej je nehodný.

Pretože jedno je pravda, ak by naozaj povedal zásadné slovo chlapa, že končí, tak by končil.

Poviem otvorene, väčšiu trápnosť ako Lajčákovo zotrvanie vo funkcii po tom všetkom si neviem predstaviť. Ako by sa potom dokázal dívať ľuďom do očí, no to si naozaj neviem predstaviť. Skutočne si myslí, že by to vytrhla trápna výhovorka, že „ja som nechcel, ale prezident ma donútil“…

 

Ćáry-máry-fuk, Kiska…

Prezident mediálne prehlásil, že rozhodne o demisii Lajčáka dnes po rokovaní vlády. Ak prezident neprijme demisiu Lajčáka, čo nastane? Typické slovensko-kiskovské, že nemáme určenú lehotu, dokedy musí prezident konať a že to môže naťahovať roky ???!! (no – roky už nie, našťastie…)

Lajčák sám demisiu späť vziať nemôže – ako úspešne Kiskom prehovorený…

A čo by vyriešilo, ak by sa Lajčák do Marrakéša vybral, čo by tam chcel vravieť – to, čo chce národ, alebo to, čo si predstavuje on sám? Lebo stanovisko parlamentu máme jasné, dokonca ústavnou väčšinou jasné – a pre vládu podľa mňa záväzné. Lebo vláda nie je tá, ktorá by rušila parlament, ale opačne to funguje.

Pobavili ma všetci tí, ktorí si myslia, že Lajčák by mal ísť povedať do Marrakéša naše výhrady. V Marrakéši sa má podpisovať ten pakt, a rozhodne tam nemajú čo robiť tí, ktorí s ním nesúhlasia. Tie krajiny jasne vyhlásili, že od podpísania paktu odstupujú, a už sa tým ďalej nezaoberajú. V Marrakéši nemajú čo robiť.

 

Vidieť Marrakéš a strápniť sa?

Ale ešte viac, priam neskutočne ma pobavili tí, ktorí apelujú na Kisku, aby sa do Marrakéša vypravil sám. Teda, pre mňa by mohol ísť, dovolenka je tam ponúkaná cestovkami už od 316 eur. Ale rozhodne tam nemá čo robiť ako náš prezident.

A čo by tam robil – vykladal, koľko tu máme extrémistov, ktorí nechcú ten skvelý pakt podpísať? A že všetky tie krajiny, čo sa od neho dištancujú, sú extrémistické? To by sa mu ten pobyt v Marrakéši mohol predĺžiť, nie dovolenkovo, ale liečebne.

Prezident nemá kompetenciu čokoľvek podpísať, vonkoncom nemá ani kompetenciu prezentovať iný názor ako oficiálny názor Slovenska – a ten je jasný. Ak by sa o to pokúsil, tak taký „trucpodnik“  by už len bola hanba pre Slovensko, však rozhodnutie slovenského parlamentu nie je tajné. Ako by vysvetlil, čo to tam prezentuje, čie stanovisko vlastne…

Odhliadnuc od praktických detailov – ako by na taký trucpodnik cestoval. Túto otázku nastolili tuším v pondelok dopoludnia v Infovojne, a je to skutočne zábavná predstava. Šiel by vládnym špeciálom – oficiálne prezentovať stanovisko, ktoré dal parlament? Alebo by sa vypravil prezentovať svoju a Lajčákovu víziu – to snáď už nie špeciálom vlády, ale možno bežnými spojmi? A kto by počúval jeho stanovisko, ak by vyhlasoval, že „parlament, vláda aj národ pakt odmietli, ale ja si myslím…“ – no a hrdinsky by dodal – „…aj Lajčák si myslí…“

 

Záverom…

Nuž, čo sa stane, ak vláda –odmietne Globálny pakt (logicky – v zmysle svojho doterajšieho smerovania, vyhlásenia premiéra, aj uznesenia Parlamentu)?

Nič, vôbec nič, len sa potvrdí, že sme všetci nahraditeľní. Aj Lajčák…

 

 

Elena                    5.12.2018

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212709x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie