Založ si blog

Iba slová 10. – Štandardy zdravotnej starostlivosti na Slovensku. . .

Je to prekvapujúce v spoločenstve vyspelých krajín, ktoré sa snaží zjednotiť chov ošípaných a ich zabíjačiek, že neexistuje jednotná predstava o minimálnych nárokoch a potrebách pacientov vo vzťahu ku prevencii, diagnostike a liečbe, však?

A tak vyrábame vlastné štandardy postupov. Žeby kvôli „zohľadneniu národných špecifík“, tak ako u tovarov, ktoré nám EÚ posiela v nižšej kvalite?

Dnes o slovenskom zdravotníctve, zasa raz.

 

Štandardy sú na svete, konečne…

Článok o tom, že štandardy diagnostických a terapeutických postupov už máme – presnejšie prvých 31 štandardov. Platia od januára tohto roka. Štandardy – pre tých, ktorí nemajú celkom jasno vo veci – sú postupy, ktoré musia dodržiavať lekári, sestry, aj ostatní zdravotnícki pracovníci. Nie sú samozrejme všetky zatiaľ je pripravených na podpis ďalších 152 štandardov, mali by v konečnej fáze obsiahnuť všetky zdravotníckej odbory a k nim interdisciplinárne oblasti.

Štandardy sú v zdravotníctve dôležité, určujú minimálnu potrebnú zdravotnú starostlivosť v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby. Teda to, čo pacient dostať musí, aby jeho zdravie bolo uchované, alebo chorobný stav liečený. A v prípade pochybenia sú jasnou hranicou, za ktorou je už trestnosť postupu zdravotníka zrejmá a preukázaná. Sú v záujme pacienta z hľadiska kvality i bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pretože majú zaistiť, čo by pacient dostať mal. Aký má byť správny minimálny potrebný postup zdravotníka a čo všetko by mala minimálna zdravotná starostlivosť pre neho obsahovať.

Fajn, konečne budú tie štandardy aj u nás, poviete si možno.

Ibaže vieme, aj ten najlepší úmysel však občas dokážu ľudia zničiť v priebehu jeho realizácie. No a tak už viete podstatu môjho názoru na pripravované štandardy postupov v slovenskom zdravotníctve. A obávam sa, že aj na ich úroveň.

 

Ááááá, poďme, otvorene a verejne…

Dajme si príklad pre pochopenie:

Ak je slovenský pacient dlhodobo ležiaci a potrebuje pravidelne polohovať, je napríklad  u neho iná potreba počtu polohovaní v priebehu noci ako u Angličana, Nemca, alebo ktoréhokoľvek iného občana z krajín EÚ, alebo občana niektorej z vyspelých krajín sveta?

Ak sa jeho potreba počtu polohovaní za noc nelíši, mal by byť počet polohovaní za noc rovnaký v zmysle štandardov?

Lebo ak sa vychádza z potrieb pacienta, pri rovnakom type ochorenia ja osobne nevidím rozdiel medzi Nemcom, Angličanom a Slovákom. A myslím, že ani choroba nie.

Je preto namieste otázka pre expertov, ktorí pripravujú štandardy v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby v rámci zdravotnej starostlivosti v SR:

Vychádza sa pri tvorbe slovenských štandardov prioritne z potrieb pacientov, alebo prioritne z financií, poskytovaných v súčasnosti štátom zdravotníctvu?

Lebo v tom druhom prípade by sa mohlo stať, že pre ležiaceho pacienta, ktorý by potreboval počas noci tri razy polohovať, to nebude slovenským štandardom, pretože nemáme dosť ľudí, ani peňazí na nich…

A skonštatovali by sme, že na pokrytie minimálnych nárokov pacientov podľa bežných európskych štandardov by Slovensku chýbala v zdravotníctve ročne približne miliarda.

Nože, experti pripravujúci štandardy a MZ SR, vyjadrite sa verejne ku tejto mojej domnienke…

 

A ešte čosi o neštandardoch…

Štandardy v slovenskom zdravotníctve možno pripraviť na počet polohovaní pacienta za noc, na počet meraní teploty či  tlaku, na kroky postupu lekára.

Ale ako možno pripraviť štandardy na úctu, ohľaduplnosť a obyčajnú ľudskú slušnosť v komunikácii?

Nemožno ju zrejme čakať od zdravotníka, ktorý ju v sebe jednoducho nemá ako človek. Žiadny manuál, ani žiadny psychologický výcvik nepomôže takému zdravotníkovi, aby sa nesprával ako primitív – ako to povedal tuším Buddha, že „načo pôjdete meditovať do jaskyne, keď si tam so sebou zoberiete seba…“???

A ak som napísala v predminulom blogu smutnú skúsenosť Simony v blogu Komu veriť 8. – Smutný príbeh z ÚVN v Ružomberku…“

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/01/08/komu-verit-8-smutny-pribeh-z-uvn-v-ruzomberku/

tak  rozhodne nejde o jej ojedinelé emotívne výlevy, ako to v diskusii píše k blogu zrejme diskutérka zo zdravotníckeho prostredia.

Takých smutných skúseností nám, mamám Otvoreného listu premiérovi,  prichádza z rôznych strán viac ako dosť. Vyjadrujú sa nielen pacienti, ale aj niektorí zdravotníci – hlavne sestry

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/11/17/nuz-3-nie-vsetci-zdravotnici-su-darebaci/

ale nájdu sa aj čestní a odvážni lekári, ktorí sa nedokážu na ten marazmus prizerať mlčky.

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/09/23/cas-srdca-5-hanbit-sa-za-to-ze-som-lekarka/

 

 

Elena   10.1.2019

 

 

A áno, ku ružomberskej nemocnici mi i dnes Dadka, ďalšia z mám OLP, poslala vyjadrenie jednej ich bývalej pacientky,,,

Ale to je len náhoda, smutné spomienky na správanie personálu by mohli písať nepochybne pacienti viacerých slovenských nemocníc.

Našťastie už asi nie všetkých a na všetkých oddeleniach – ja osobne z minuloročnej skúsenosti s popradskou nemocnicou potvrdím, že správanie personálu bolo profesionálne, ústretové a láskavé. Je to vždy o ľuďoch.

 

 

Dračí dych 1. – To, na čo ste si nespomenuli 20. apríla. . .

21.04.2019

Neplánovala som vám pripomenúť včerajšie výročie – dvadsať rokov prešlo od tej desivej udalosti. Ani nepatrná zmienka o tom, čo idem teraz pripomenúť, neprebleskla slovenskými médiami viac »

Srdcom 6. – More lásky. . .

20.04.2019

Jednou z troch cností, sprevádzajúcich nás veľkonočne, je Láska. A tak popri vítaní jari a obradoch pre veriacich by sa každý z nás mohol rozhodnúť privítať aj svoje svedomie a Boha viac »

Srdcom 5. – Veľkonočné momentky. . .

20.04.2019

Veľkonočné sviatky sú spojené s kadečím. Pre podaktorých s intenzívnym jarným upratovaním, pre ďalších s tradičnými veľkonočnými jedlami, pre iných s nemiernou konzumáciou alkoholu viac »

blázon. psychopat, násilník, bitkár, vrah, vražda, smrť

Na Morave napadli českého poslanca Feriho, nadávali mu do negrov

21.04.2019 21:58

Dvaja muži v nedeľu popoludní pri ochutnávke vína v moravskej obci Boršice ležiacej v Zlínskom kraji fyzicky napadli poslanca strany TOP 09 Dominika Feriho.

Iran Revolutionary Guard

Iránske revolučné gardy majú nového veliteľa

21.04.2019 20:51

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí vymenil veliteľa elitných revolučných gárd.

Dunaj, príroda, Lužné lesy

Zhoršujúci sa stav lesných porastov na Slovensku by mohla riešiť obnova lesa

21.04.2019 18:43

Lesníci hovoria o úprave legislatívy a zmene komunikačnej stratégie sektora.

lietadlá, vetroň,

Trnavá Hora: Planý poplach, vetroň sa nezrútil

21.04.2019 18:07

Bol to planý poplach? V nedeľu okolo šestnástej dostala polícia hlásenie, že pri Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom sa zrútil vetroň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,126
Celková čítanosť: 2269327x
Priemerná čítanosť článkov: 2015x

Kategórie