Založ si blog

O. . . 1. – O tom, čo si docent trestného práva predstaviť nedokáže. . .

No áno, dnes pár slov pre docenta Petra Kováča, experta na trestné právo – a pravdaže, aj pre vás ostatných, ktorí chcete vedieť viac o tom, čo si pán docent trestného práva nedokáže predstaviť…

A ešte vám prezradím, čo má Janka spoločné so mnou. Kto je Janka? No veď práve to vám poviem, ale beztak ju už poznáte…

 

Začnem Jankou…

Janka je mama krásnej nežnej Dianky – toho malého dievčatka s krídlami anjela, tak ju prezentovali médiá, keď písali o našom liste a našich deťoch.

Janka je jednou z mám Otvoreného listu premiérovi.

Janka, ktorá v televíznych novinách v dlhom, dlhočiznom zábere usedavo plakala.

Janka, ktorá sa napriek slzám statočne vybrala so mnou a Kajkou do živého vysielania Infovojny.

Janka, ktorá si svoje pôvodne dlhé plavé vlasy od smrti Dianky strihá nakrátko, a ja jej rozumiem, presne tak som si zakaždým dala zostrihať vlasy i ja. Na pár okamihov to tíšilo bolesť.

Janka, ktorú milujú azda všetky malé deti, lebo ona miluje ich.

Janka, ktorá opäť odvčera usedavo plače. Nedokáže sa vyrovnať s tou správou – „oni nám ju zabili, oni nám ju zabili…“

Dostala list – vyjadrenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Teda – aby ste nedošli k nesprávnemu záveru – potvrdili pochybenie nemocnice v Galante.

Doľahne na človeka zasa raz to hrozné poznanie, že vaše dieťa mohlo žiť, keby ktosi nepochybil, keď to vidíte napísané čierne na bielom…

1,5-ročnú Dianku prijali s diagnózou akútnej gastroenteritídy a kolitídy. Nemala pri prijatí na hospitalizáciu a ani pri zhoršení stavu počas dňa spravené laboratórne vyšetrenia,  nebolo vyšetrené vnútorné prostredie a acidobáza. Nebola správne liečená dehydratácia s poruchou elektrolytovej rovnováhy a acidobázy.

Pár strohých riadkov popisu – a mŕtve dieťa, celoživotná trauma rodiny. A roky ťahačiek na ceste za spravodlivosťou na slovenský spôsob…

 

Minister Gál dal medzirezortne pripomienkovať návrh zákona o falšovaní zdravotnej dokumentácie…

O tom, že falšovanie zdravotnej dokumentácie má byť stíhateľné, dnes písali viaceré médiá.

napríklad

https://www.etrend.sk/ekonomika/pozmenovanie-zdravotnej-dokumentacie-ma-byt-trestnym-cinom.html.

Táto skutočnosť prezrádza dve veci

  • že minister Gál čestne plní svoj sľub, ktorý dal pri stretnutí mamám Otvoreného listu, že sa začne problematikou zaoberať,
  • že podaktorí docenti trestného práva vôbec nie sú v obraze ohľadne vymožiteľnosti spravodlivosti u nás.

 

Pán docent Kováč, odborník na trestné právo v SR…

Nepochybujem o tom, že pán docent a jemu podobní odborníci robia zákony podľa svojho najlepšieho vedomia svedomia a poznatkov. Otázne však je, nakoľko poznajú skutočnú situáciu v praxi.

Lebo ak sa pán docent domnieva, že netreba riešiť paragrafovo falšovanie zdravotnej dokumentácie, lebo už to predsa možno stíhať – ako to uvádza vyššie spomenutý článok –  tak nech sa príde porozprávať s Andrejkou, mamou so skúsenosťou, že gastroenterológ pri prešetrovaní podozrenia na zanedbanie zdravotnej starostlivosti u jej jedinej dcéry sfalšoval zdravotnú dokumentáciu – a trestné oznámenie vo veci jej policajt zmietol zo stola, že falšovať zdravotnú dokumentáciu nie je trestné, lebo to nie je verejná listina.

Nože, pán docent, mali by ste spraviť preškolenie policajtov a prokurátorov v tejto veci, lebo oni zjavne potrebujú novú legislatívu, aby v tejto oblasti konať mohli.

Ja  aj rozumiem postoju pána docenta, aj pre mňa bolo ťažké si predstaviť, že nejaký lekár sfalšuje dokumentáciu pacientky, len aby neniesol čestne dôsledky svojho pochybenia.

A  veru, pán docent, by som si nedokázala predstaviť že nejaká lekárka bude vypisovať na súd rodine dieťaťa, ktorého smrť zavinila, že jeho život bol beztak menej cenný ako život človeka zdravého. No čo – aj mne poradíte, že existuje u nás legislatíva na takéto nehorázne správanie? A budete tvrdiť, že u nás existuje vymožiteľnosť práva, rovnocenný prístup k nej a obete nedbanlivostných trestných činov  sú na tom rovnako ako obete tých násilných a že zákon o obetiach trestných činov k nim pristupuje nediskriminačne?

Viete,v takom prípade mali by ste ísť večerníčky radšej komentovať ako riešiť trestné právo…

 

 

 

Elena   9.2.2019

 

 

 

 

 

 

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212679x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie