Založ si blog

Plamene 4. – Keď sa zjednotia sily v prospech dobra. . .

Nádherný článok predvčerom priniesol časopis Najmama. Píše v ňom:

Po tom, čo sa mamy a otcovia, ktorým zomreli deti v nemocniciach, obrátili na rôzne ministerstvá a prosili o pomoc aj detskú ombudsmanku či verejnú ochrankyňu práv, sa veci pohli a rokuje sa o zmene legislatívy…

https://najmama.aktuality.sk/clanok/275632/rodicia-ktori-prisli-o-deti-to-dokazali-novelizaciou-zakonov-chcu-predchadzat-umrtiam/

Takže ak som v nedeľu písala v liste Ministerstvu Českej republiky pochvalne o ministrovi Gálovi, ktorý nás podporil ako prvý z ministrov

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/03/10/o-11-chlapec-ktory-prezil-ale-nemusel/

predvčerajší článok z Najmamy ukazuje, že sa vo veci razantne rozhýbali i ďalší kompetentní. Ministerka zdravotníctva Kalavská, podnetom prispela verejná ochrankyňa práv profesorka Patakyová.

Článok má názov Rodičia, ktorí prišli o deti to dokázali: Novelizáciou zákonov chcú predchádzať úmrtiam

A ja hovorím, nielen my, sami by sme to nezmenili. Zomierali by ďalšie a ďalšie deti, vaši blízki…

Ďakujeme preto všetkým, ktorí k zmene prispievajú.

 

A to, o čom sa v médiách nehovorí

– a ja to chcem pripomenúť – je skutočnosť, že už dlhodobejšie v prospech obetí koná ticho a nezištne, no aktívne a účinne aj ombudsmanka pre deti pani Tomanová.

Týmto jej vyslovujem naše veľké verejné poďakovanie.

 

Keď sa sily zjednotia pri zmysluplnom cieli…

Aby sa zlepšilo slovenské zdravotníctvo, treba v ňom urobiť poriadok. A ak lekári argumentujú, že každý má právo robiť chyby, potom treba zaviesť systém, aby každý čestne niesol i zodpovednosť za svoje pochybenie.

Súhlasím jednoznačne s hovorkyňou Ministerstva zdravotníctva SR, že je pre všetkých zdravotníckych pracovníkov záväzné riadiť sa zákonmi a predpismi, podľa ktorých je ľudský život najvyššou hodnotou. Ibaže vymožiteľnosť práva je u nás nízka. Doteraz mali rodičia detí, ktoré zomreli vinou lekárov, postavenie slabšieho v tomto prípade – lebo nevydávali im dokumentáciu, riešenie vecí trvalo roky, zdravotníci sa správali po závažnom pochybení nečestne a bezohľadne. A tak sa mení nielen trestný zákon, ale pripravujú sa aj zmeny zdravotníckych zákonov.

No boj za zmenu zdravotníctva k lepšiemu ešte nekončí – a pripomínam všetkým slušným zdravotníkom, že by to mal byť náš spoločný boj.

 

Čakám na časy…

Čakám na časy, kedy sa začne veľký monitoring postojov zdravotníkov vo vzťahu ku rovnocennosti života človeka s postihnutím. Moja osobná skúsenosť ukázala, že v slovenskom zdravotníctve takéto postoje treba cielene monitorovať. A obraciam sa vo veci na medzinárodné inštitúcie.

Pravdaže, ešte predtým čakám vyjadrenie Slovenskej komory lekárov (SLK), keďže za smrť môjho syna právoplatne odsúdená lekárka sa opakovane písomne súdu vyjadrovala o nižšej hodnote života človeka s postihnutím. Dala som podnet SLK, a odpísali mi po pár mesiacoch, že podnet nemôžu riešiť, lebo dotyčná lekárka nie je členkou SLK. Lenže na moju ďalšiu otázku, či dotyčná lekárka bola niekedy v SLK a odkedy členkou nie je, odmietli odpovedať telefonicky. Ak totiž bola členkou SLK v čase jej nehoráznych písomných vyjadrení súdu, potom by SLK mala vo veci konať, aj napriek aktuálnemu nečlenstvu.

Požiadala som teraz na radu MZ SR preto písomne SLK o odpoveď v zmysle zákona o verejnom prístupe k informáciám, tak uvidíme.

Tento prípad – moju osobnú skúsenosť – použijem pre medzinárodné inštitúcie ako argumentáciu nutnosti medzinárodného monitoringu postojov zdravotníkov v SR vo vzťahu ku ľuďom s postihnutím a hodnote ich života.

 


Elena   14.3.2019

 

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212701x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie