Založ si blog

Oko draka 3. – Aj také sú rána. . .

„Noooo, dala by som si rybací šalát“ vzdychla si s úsmevom Kika, šoférujúca auto zákrutami z prednohorského kopca stredajším skorým ránom. Pred nami šla dodávka s reklamou vypovedajúcou, že určite vezie plno, plno tresky v majonéze.

„Čo Ti v tom bráni?“ zamrmlala som v prvej chvíli nesústredene, no psychologicky pohotovo, po rokoch profesijnej praxe už reflexne.

„Hmmm, treska vravíš?“ spozornela som potom. „Akú chceš?“

„Pikantnú predsa“ odpovedalo dieťa prehnane túžobne.

„No dobre,“ nabehla som na jej humorný tón „keď tresku, tak tresku. Aj ja si dám pikantnú. Prisuň sa k tej dodávke zozadu, vyleziem zvonku na kapotu, otvorím na dodávke dvere a vyberiem za kartón tresky. To nemôže byť žiadny veľký problém. Videla som to pred časom vo filme, presne s takou dodávkou, a šlo im to úplne ľahko“ kývla som rozšafne rukou. Sú skrátka rána, ktoré prežaruje plameň humoru.

„Trochu nižšie, pod zákrutami to dáme“ povedalo dieťa, rozvážne jazdiace ako vždy.

„Tak hej“ odkývla som akciu, a tým som svoju pozornosť odpútala zasa ku hudbe. Najstaršie z mojich detí v to ráno dalo CD s mojimi obľúbenými pesničkami. Šla práve Šípková Ruženka, v podaní Nogu a Skrúcaného, tú milujem. A tak som pieseň tíško počúvala, zabalená v mojom šípkovoruženkovskom šáli, plnom šípových ruží. Šípkovoruženkovský motív mám rada, aj v oblečení mám viacero vecí s jemným a nežným motívom šípových ruží. A aj šípkovoruženkovské vône vôňaviek obľubujem, nežné, také rozprávkovo krehké…

Romantiku skorého rána narušila zrazu Kika, pod poslednou zákrutou veselo hlasno zakvílila „milášek chce rybišku…“

Zasmiala som sa, otvorila som oči a podotkla som pravdivo „to by si tú dodávku musela najskôr dohnať“. Dodávka s treskami sa nám totiž rýchlym tempom vzďaľovala, šofér upaľoval ostošesť, akoby mal pred očami môj plánovaný kaskadérsky pikantnotreskový výkon. Alebo možno chcel čím skôr povykladať všetky „rybišky“, aby sa vrátil domov. Nie, nie, pravda je niekde inde – nechcel sa s nami o tie rybišky podeliť…

A sú aj iné rána, tiché a krehké. Včera i dnes u nás v noci neúnavne snežilo. Cez deň sa biela nádhera stopí, no v skorom ráne sa s Kikou brodíme čistým, ničím neporušeným snehom. Moja romantická duša sa na chvíľu preberie horizontom svitania, krehkosťou bielej krajiny, nádherne sfarbenými oblakmi a ukryje sa za vysoký múr až príchodom do Revúcej. Ešte z neho trochu vykúka cestou k pracovisku, tam ulietam pohľadom ku nie tak vzdialeným kopcom. Zakaždým túžim sedieť tam kdesi a dívať sa na vychádzajúce slnko. No namiesto toho putujem zodpovedne do práce.

A to dnešné ráno – občas sú i také rána v živote, že nás ohromia čímsi rozprávkovým.

Nuž sa s vami podelím o dnešný úžasný zážitok. Stádo srniek pri hojdačkách.

Áno, aj také sú niektoré rána…

 

 

Elena  15.3.2019

 

 

 

Plamene 6. – A ako to bolo ďalej. ..

25.03.2019

Prezidentský kandidát Harabín dnes podal vo veci prezidentských volieb ústavnú sťažnosť. Ako sa mediálne vyjadril – rozhodol sa pre tento krok, pretože už prvé kolo a jeho predchádzajúca viac »

Zápisky psychiatra 9. – Zámer sveta nastoľuje spravodlivosť rýchlo. . .

24.03.2019

„Postáva tam v kúte s úsmevom ako starý zmaľovaný klaun, povedala mi prostoreko kolegyňa, ktorá do predajne Tristotri šmejdov zašla nakupovať. Nezaujíma ma to.“ Potriasla hlavou, vlasy viac »

Oko draka 6. – Je vo mne, hoci ju ešte nepočujem. . .

22.03.2019

Je v nás pieseň. Ticho klopká na dvierka srdca - a ak pootvoríme, cítime jej sladkú vôňu a počujeme jej prvé tóny. Postupne zaznieva čoraz hlasnejšie, a vo chvíli, keď roztancuje naše srdce, viac »

Fico, tk,

Koalícia je podľa Fica funkčná, strany potvrdili záujem meniť dane a odvody

26.03.2019 18:06

Fico zároveň informoval, že koalícia sa pri utorkovom rokovaní posunula v otázke voľby kandidátov na ústavných sudcov.

facebook, sociálna sieť, like, chat, komunikácia, online

Online giganty budú platiť médiám

26.03.2019 18:00

Koniec zarábaniu online gigantov na zdieľaní autorských diel. Po novom sa budú musieť Google, Facebook či Youtube o zisky zo šírenia autorských diel podeliť.

andrej kiska

Kiska požiadal RTVS o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám

26.03.2019 17:55

Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h.

ALGERIA-PROTESTS/ARMY

Alžírska armáda navrhla, aby prezidenta vyhlásili za neschopného výkonu úradu

26.03.2019 17:07

Náčelník generálneho štábu Ľudovej národnej armády Ahmad Káid Saláhdodal vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť východisko z krízy v súlade s ústavou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,108
Celková čítanosť: 2212692x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Kategórie