Založ si blog

Oko draka 3. – Aj také sú rána. . .

„Noooo, dala by som si rybací šalát“ vzdychla si s úsmevom Kika, šoférujúca auto zákrutami z prednohorského kopca stredajším skorým ránom. Pred nami šla dodávka s reklamou vypovedajúcou, že určite vezie plno, plno tresky v majonéze.

„Čo Ti v tom bráni?“ zamrmlala som v prvej chvíli nesústredene, no psychologicky pohotovo, po rokoch profesijnej praxe už reflexne.

„Hmmm, treska vravíš?“ spozornela som potom. „Akú chceš?“

„Pikantnú predsa“ odpovedalo dieťa prehnane túžobne.

„No dobre,“ nabehla som na jej humorný tón „keď tresku, tak tresku. Aj ja si dám pikantnú. Prisuň sa k tej dodávke zozadu, vyleziem zvonku na kapotu, otvorím na dodávke dvere a vyberiem za kartón tresky. To nemôže byť žiadny veľký problém. Videla som to pred časom vo filme, presne s takou dodávkou, a šlo im to úplne ľahko“ kývla som rozšafne rukou. Sú skrátka rána, ktoré prežaruje plameň humoru.

„Trochu nižšie, pod zákrutami to dáme“ povedalo dieťa, rozvážne jazdiace ako vždy.

„Tak hej“ odkývla som akciu, a tým som svoju pozornosť odpútala zasa ku hudbe. Najstaršie z mojich detí v to ráno dalo CD s mojimi obľúbenými pesničkami. Šla práve Šípková Ruženka, v podaní Nogu a Skrúcaného, tú milujem. A tak som pieseň tíško počúvala, zabalená v mojom šípkovoruženkovskom šáli, plnom šípových ruží. Šípkovoruženkovský motív mám rada, aj v oblečení mám viacero vecí s jemným a nežným motívom šípových ruží. A aj šípkovoruženkovské vône vôňaviek obľubujem, nežné, také rozprávkovo krehké…

Romantiku skorého rána narušila zrazu Kika, pod poslednou zákrutou veselo hlasno zakvílila „milášek chce rybišku…“

Zasmiala som sa, otvorila som oči a podotkla som pravdivo „to by si tú dodávku musela najskôr dohnať“. Dodávka s treskami sa nám totiž rýchlym tempom vzďaľovala, šofér upaľoval ostošesť, akoby mal pred očami môj plánovaný kaskadérsky pikantnotreskový výkon. Alebo možno chcel čím skôr povykladať všetky „rybišky“, aby sa vrátil domov. Nie, nie, pravda je niekde inde – nechcel sa s nami o tie rybišky podeliť…

A sú aj iné rána, tiché a krehké. Včera i dnes u nás v noci neúnavne snežilo. Cez deň sa biela nádhera stopí, no v skorom ráne sa s Kikou brodíme čistým, ničím neporušeným snehom. Moja romantická duša sa na chvíľu preberie horizontom svitania, krehkosťou bielej krajiny, nádherne sfarbenými oblakmi a ukryje sa za vysoký múr až príchodom do Revúcej. Ešte z neho trochu vykúka cestou k pracovisku, tam ulietam pohľadom ku nie tak vzdialeným kopcom. Zakaždým túžim sedieť tam kdesi a dívať sa na vychádzajúce slnko. No namiesto toho putujem zodpovedne do práce.

A to dnešné ráno – občas sú i také rána v živote, že nás ohromia čímsi rozprávkovým.

Nuž sa s vami podelím o dnešný úžasný zážitok. Stádo srniek pri hojdačkách.

Áno, aj také sú niektoré rána…

 

 

Elena  15.3.2019

 

 

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606419x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie