Založ si blog

Na ostrí noža 10. – 11 000 mŕtvych. . .

 

Dokážete si vôbec predstaviť takú kopu mŕtvol, naukladaných v rade za sebou? Koľko kilometrov by zabral taký rad mŕtvych??

A hej, je to 11 000 mŕtvych Slovákov len za minulý rok – aby ste si nemysleli, že ide o nejakú zahraničnú, či nebodaj dávnovojnovú historickú štúdiu. Aj predminulý rok ďalších 11 000 to bolo, každoročne ich toľko pribúda. Ľudí, ktorí by mohli žiť – a sú mŕtvi, lebo nedostali potrebnú zdravotnú starostlivosť…

Zajtra o nich porozprávame u Bavolára – teda na Slobodnom vysielači. Moja spolubojovníčka Janka tam bude osobne, a ja sa zapojím do besedy na diaľku. Nebudeme besedovať len samé dve medzi sebou – pridá sa k nám za lekárov doktor Lipták. Cením si jeho odvahu a ochotu – pokladám to za veľkú vec, takýto dialóg.

Lebo si myslím, že je to náš spoločný boj – pacienti bez lekárov a ani lekári bez pacientov nemôžu existovať. A rovnako vnímam aj náš spoločný cieľ – sfunkčniť a poľudštiť zdravotníctvo. Viete, keby v akejkoľvek inej oblasti zomrelo 11 000 ľudí, tak by hádam štátny smútok bol vyhlásený – alebo stav ohrozenia. No miesto toho sa len dívame a mlčíme. Pritom toľkí z nás majú skúsenosť zlú a bolestnú, s nedôstojným správaním a ohrozujúcim, či až tragickým pobytom v nemocnici, končiacim smrťou blízkeho. Zamenené operované kolená a krvné skupiny, rad mŕtvych detí, manželov a rodičov narastá…

Panebože, na čo sa tu čaká – to je lobbing lumpov od koryta v slovenskom zdravotníctve taký silný? Myslím, že situácia v zdravotníctve na Slovensku je len odrazom tejto spoločnosti a jej morálky. Jej predstieranej ľudskosti, jej v realite žitých falošných hodnôt. A ľahostajnej, tupej neúcty k životu i k nešťastiu jednotlivca.

Kompetentní mlčia, zatvárajú oči – nikto ich nestíha za systémové chyby, za ktoré by mali niesť zodpovednosť tí, ktorí sú na čele štátu. Kto kedy a ako potrestá tých, ktorí by mali riadiť odborne tento štát a vedú ho od desiatich k piatim???!! Kto ponesie zodpovednosť za tie státisíce mŕtvych a tento hrozný stav zdravotníctva???!!

Nie je predsa v poriadku, že populácia starne a ľudí so zdravotnými problémami pribúda, no počet nemocníc klesá a chýba čoraz viac odborníkov – podľa mňa to prinesie presne také zlepšenie zdravotnej starostlivosti o akom hovorí známy vtip o pánovi v čiernom obleku, ktorý prešiel čiernym tunelom a vyšiel z neho v bielom…

Zajtrajšia beseda by sa mala dotknúť nielen nedostatku finančných zdrojov, materiálno-technickej vybavenosti, či zdravotníckeho personálu. Mala by ukázať aj to, že je potrebné zmeniť prístup ku obetiam pochybení lekárov. A poukázať na skutočnosť, že ide o systémové chyby, nielen o zlyhania jednotlivcov – lebo v právnom štáte by neboli chyby kryté a ich páchatelia by nevyviazli beztrestne, či s de facto smiešnymi trestom. V právnom štáte by sa dovolanie spravodlivosti pre obete nestalo dlhoročným zúfalým putovaním.

Doteraz si od októbra na stretnutie s nami, na ktorom jej chceme oznámiť nevhodné prístupy a konkrétne zlé skúsenosti z praxe s postupmi vyšetrovateľov a polície, nenašla čas ministerka Saková, a rovnako nejaví záujem stretnúť sa s nami oficiálne ani generálny prokurátor. Ďalší z kompetentných robia kroky, no úpravy sú len malé a formálne – pán minister Gál zaviedol trestnosť falšovania zdravotnej dokumentácie, no tak sa dokumentácia stráca. Pani ministerka Kalavská realizuje úpravu niektorých zdravotníckych zákonov. No je nutné postupovať multirezortne a systémovo, aby sa veci naozaj zmenili v prospech obetí. Dokedy to takto pôjde, čo myslíte, že obete budú znášať nečestnosti a darebáčiny, nesprávne vedené a neoprávnene zastavované vyšetrovania vecí a nekonečné, roky sa vlečúce súdne spory?

Desím sa dňa, keď niektorá zo zúfalých obetí vezme do svojich rúk spravodlivosť, lebo to by mohlo spustiť lavínu. A ak si niekto naivne myslí, že to u nás nie je – „my predsa nie sme Amerika“, ako to kedysi napísal akýsi naivný diskutér – tak k tomu ja dodávam, že  „zatiaľ malou Amerikou“ už nejaký ten čas sme. Prvý šialený strelec sa objavil u nás zrejme v roku 2012

https://www.noviny.sk/krimi/109690-strelba-vo-zvolene-pricinou-zrejme-300-000

V tom istom roku sa odohral aj druhý prípad

https://www.teraz.sk/slovensko/hurbanovo-strelba-juhasz-vyrocie/265458-clanok.html

A upozorňujem, že súčasný prípad strelca z Novej Dubnice nemusí byť jediný v tomto čase.  Môže sa objaviť druhý či tretí v krátkej dobe, takýto čin spúšťa ďalšie podobné zúfalé činy. jednoducho tak funguje tento mechanizmus. Ak mu nevenujeme pozornosť, doplatíme na to. Alebo niektorá z obetí zúfalo nakoniec siahne na život sebe, nie menej zlý dopad by to malo. Lebo taký čin by navždy zanechal krv na rukách slovenských zdravotníkov a celej spoločnosti…

Ja rozumiem, že nie je jednoduché prijať svoju chybu a niesť za ňu následky. V živote to nikdy nie je jednoduché. I lekár má svoj život, partnera, svoju rodinu, možno malé deti, alebo starnúcich rodičov. Ale to sme mali i my – kým nám nezabili našich blízkych – sú schopní aj oni vnímať, ako sa cítime?  Lebo nepočujeme to od nich, že – vidíme, aké zničujúce stopy zanechalo naše pochybenie vo vašich životoch, a je nám to ľúto… Ani v jednom, jedinom prípade sa takého postoja obete pochybení lekárov na Slovensku zatiaľ nedočkali. Namiesto toho zažívame zo strany páchateľov len vykrúcanie, ponižovanie, osočovanie, urážanie, klamstvá. Poviem vám, pokladám za zázrak, že sa u nás pri takýchto postojoch voči obetiam doteraz nič nestalo.

Lebo je to neudržateľné. Takto to, ľudia, už ďalej ísť nemôže…

Dokážete si predstaviť jedenásť tisíc mŕtvych v rade za sebou? Každý rok, každý rok, každý rok…

 

A tak v čase od 16 do 18 zajtra podvečer budeme hovoriť „U Bavolára“ – na Slobodnom vysielači – o tom, čo je potrebné v tejto spoločnosti urobiť pre zmenu súčasnej zúfalej situácie v zdravotníctve.

 

 

Elena  19.6.2019

Hrejivo 4. – Slovo rodičom ešte malých detí. . .

09.12.2019

Začnem príbehom z mesta Poprad asi dva mesiace dozadu. Krásny slnečný deň, vraní park pri popradskej železničnej stanici, ktorý mám hlboko v srdci – zašla som na chvíľu do jeho objatia. viac »

Hrejivo 3. – Poučenie. . .

08.12.2019

Fico a Kiska mali smolu - malichernosť ich zasarazstíhania - o ktorej by sa písalo aspoň týždeň - zanikla popri veľkosti ľudskej tragédie výbuchu bytovky v Prešove. Politické body z toho faktu viac »

Hrejivo 2. – Mohol to byť ktokoľvek z nás. . .

06.12.2019

Mohol to byť ktokoľvek z nás, kto milujeme zvieratá a pomáhame im - ktokoľvek z nás mohol byť na mieste troch žien, ktoré sa utopili v Revúcej pri záchrane psíkov. Ľudia na sociálnych sieťach viac »

Co písala Pravda

Prevda pred 30 rokmi: Fóra včerajšie a dnešné

09.12.2019 17:00

Prečítajte si, čo písal denník Pravda pred tridsiatimi rokmi, 9. decembra 1989.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou

Matka zomretého chlapca Miria spochybňuje ľudskoprávny prístup lekárov

09.12.2019 16:59

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová (SaS) v pondelok poukázala na to, že práva matky a umierajúceho dieťaťa boli porušené.

Ján Richter

Richter: V štátnej správe musia byť adekvátne platy

09.12.2019 16:41

Štátna správa nemôže byť "odpadovým košom" na ľudí, ktorých by neprijala súkromná sféra. Uviedol to minister práce Ján Richter.

cibula počasie

Na Slovensko sa opäť valí sneh a to aj v nížinách!

09.12.2019 16:00

V predpovedi počasia sa dozviete, kde hrozia v najbližších dňoch zrážky a kde budú snehové.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,345
Celková čítanosť: 2909035x
Priemerná čítanosť článkov: 2163x

Kategórie