DNES 1. – Zbožňujem Divoký západ

22. mája 2014, elenaistvanova, DNES

Ak sa v tomto štáte stanete obeťou nejakej darebáčiny (a je úplne jedno, či Vám lekári usmrtia dieťa či iného Vám blízkeho človeka, resp. poškodia Vaše vlastné zdravie, či Vám spôsobia nejakú inú ujmu), pripravte sa na to, že na nastolenie spravodlivosti by ste v tomto štáte – aj v takom ideálnom prípade, že by nejakú spravodlivosť pre Vás naozaj nastoľoval – čakali poriadne dlho.

V naivnej viere podáte podnet na prešetrenie veci príslušnej štátnej inštitúcii. Napríklad Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a polícii, ako som to spravila ja.

A potom čakáte.

Lehoty na riešenie takej veci, akou je podozrenie na usmrtenie dieťaťa, sú z pohľadu rodiča nehorázne dlhé. Vypracovávanie znaleckých posudkov môže byť nekonečný príbeh, veď nie ste jediný, komu v tomto štáte – ako napríklad v mojom prípade zdravotníci – spôsobili nejakú ujmu.

Čas sa vlečie, Vy trpíte – 90-dňová lehota Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou Vám pripadá ako zlý sen, a to ešte neviete, že znalci môžu lehoty na vypracovanie posudku v podstate bez problémov predlžovať a predlžovať. A že policajné vyšetrovanie sa naplno rozbehne až po získaní úplnej pitevnej správy a naštudovaní potrebnej problematiky k tomu. Možno.

Čas sa vlečie, Vy trpíte – znášate so svojou rodinou všetky následky situácie nie Vami ani Vašou rodinou zavinenej. Napriek tomu práve Vy a nie páchateľ nesiete dlhodobo jej následky.

Čas sa vlečie, Vy trpíte – ale všetko to utrpenie a jeho dôsledky by ste mali mlčky znášať, veď predsa nemôžete byť taký bezohľadný, aby ste porušovali ľudské práva páchateľov. Čo na tom, že oni tie Vaše porušili, veď Vy predsa nie ste páchateľ, ale obeť, tak musíte brať ohľad na ich práva.

Čas sa vlečie, Vy trpíte – súdne riešenie veci vzhľadom na časový horizont a spôsob riešenia na slovenských súdoch by dopredu vzdal aj autor vedecko-fantastických románov, veriaci v spravodlivú spoločnosť, ktorá bude údajne raz nastolená. Roky blúdenia na súdne konania,
pretkané spomienkami na záhadné choroby postihujúce páchateľa či jeho obhajcov práve v termínoch blízkych pojednávaniu, či iné podivné „tanečky“ umožnené (ne)vydarenou legislatívou, Vám nepochybne odhalia dômyselnosť slovenského súdneho systému, ktorý dôsledne dbá na ľudské práva páchateľov obvykle tým spôsobom, že na ich odsúdenie nikdy nedôjde.

Ak by nedopatrením k vyhláseniu nejakého rozsudku predsa len konečne došlo, vždy je možnosť odvolávania sa, čo pre páchateľov, zocelených rokmi neprevzatia zodpovednosti za spôsobený čin, je príležitosťou na nový „taneček v štýle ako na Slovensku nastoliť spravodlivosť“.

Raz, napokon, ak dožijete a bez ujmy na zdraví telesnom aj duševnom prežijete cestu za spravodlivosťou na Slovensku, páchateľov odsúdia.

Fakt, skutočne sa vraj aj to môže stať.

O spravodlivých trestoch nabudúce.

 

I love you, the Wild West.

 

Predná Hora, 5.5.2014