AKO – voda 2. – Čo nevidíme. . .

23. júna 2016, elenaistvanova, Ako -

 

Horúcim dychom začínajúce leto rozpaľuje ulice miest. Slnko putuje skutočne neskutočne belasou oblohou, odvážne bezoblačnou. Sladkastá idylka je pre mnohých z nás limitovaná pracovnými povinnosťami. Podaktorí však v rámci nej rýchlo plnia kúpaliská.

Hej, dnes budeme uvažovať o tom, čo vo vzťahu ku vode nevidíme. A – pravdaže –  aj o verejných kúpaliskách.

 

Kto túži po verejných kúpaliskách…

Prezradím vám – som narodená v znamení Vodnára a vodu v rôznych jej podobách milujem. Nalákate ma pozorovať kvapky rosy na tráve pri východe slnka a chodiť naboso orosenou trávou (to kedykoľvek), či potulovať sa v daždi (to len pokiaľ sa neblýska). Ale verejné kúpaliská nemusím, po celý život ma oveľa viac baví brodiť sa v potoku kdesi pri lese za dedinou. Sú však medzi nami ľudia, ktorí by kúpalisko pokladali za úžasné naplnenie svojho voľného času, keby…

Ktože to je, čo myslíte?

Hej, sú to ľudia s postihnutím, za ktorých sa bijem ako lev.

 

Viete si predstaviť, že by ste boli na vozíčku a šli by ste s priateľmi na kúpalisko, kde budete len smutne pozerať z brehu ako sa ostatní kúpu?

Naozaj ste natoľko morálne znecitlivení, že myknete plecom a poviete si – „čo už, majú smolu, je to ich a nie môj problém“….?

A podobne sú na tom i podaktorí starší ľudia, ktorí by sa tiež radi okúpali na verejnom kúpalisku, ale už bežný vstup do bazénu nezvládajú.

Často si neuvedomujeme, akými ťažkosťami žijú „tí iní“. Niektoré veci nechtiac prehliadame, lebo ich nechápeme, keďže sa nás priamo netýkajú. Aj mne to došlo až dnes večer, keď mi facebook posunul správu Centra samostatného života – aký môže byť kúpalisko problém pre ľudí s postihnutím, či pre seniorov.

Jasné, máme dve možnosti – môžeme povedať, že nemajú na kúpalisko liezť – a to je také slovenské…

U nás predsa patrí svet tým zdravým, mladým, silným, bohatým, morálne necitlivým a bezohľadným…

Alebo môžeme pozrieť na problém ich očami, zamyslieť sa nad tým, ako to riešia inde a zaviesť pre týchto ľudí podporné opatrenia, vo vyspelom svete bežné – mobilný bazénový výťah, zdvihák. Na Slovensku je množstvo kúpalísk, nikde som sa však nedopátrala zoznamu tých kúpalísk, ktoré by takto bezbariérové už boli.

 

Hm, čo s tým?

Žeby MPSVaR SR nejaký zoznam bezbariérových kúpalísk na Slovensku verejnosti predložilo? Prípadne, že by vypotilo v týchto letných horúčavách nejakú vyhlášku o povinnom vybavení slovenských kúpalísk bezbariérovým prístupom aspoň do budúcnosti?

Alebo snáď že by naše mimovládky, ktoré tak vehementne obhajujú ľudské práva pomaly aj obyvateľov na Marse, konečne začali dvíhať hlas aj za práva ľudí s postihnutím na Slovensku? A za práva slovenských seniorov?

 

Čo k tomu dodať?

Je ľahké byť zdravým…

 

Elena K. Ištvánová   Predná Hora, 23.6.2016

 

P.S.: A ako hovorí ďalšia z večerných facebookových správ Centra samostatného života – Keby ste náhodou v lete zašli do Grécka, na Akropolis je vybudovaná zdvíhacia plošina…