O nenápadníkoch, nohodrsníkoch a pokojistoch

2. novembra 2016, kristinaistvanova, KIKA PÍŠE

Dnes som sa rozhodla vybrať na dlhú a náročnú cestu naprieč slovenským jazykom. Antonymá sú slová s opačným významom. Deň a noc, oheň a voda, ticho a hluk…. Ale majú všetky slová svoje protiklady?

Prvé slovo, ktoré analyzujem, je slovo nápadník. Opakom nápadníka by mal byť nenápadník, logicky. Ale, kto by to bol?

Ďalšie slovo, ktoré ešte analyzujem, je slovo zločin. Zločin je zlý čin, za ktorý sú ľudia trestaní (poväčšine súdom, ale môžu ich potrestať aj nepriatelia, resp. podľa vyššie uvedenej logiky sa volajú nápadníci). Občas sa zločinci združia do zločinných organizácii a takéto zoskupenie je trestané ešte tvrdšie.

A aký je protiklad zločinu? Podľa mňa je to rozhodne dobrý čin = dobročin. Veď ľudia predsa robia dobré činy a sú teda dobročinci. Občas sa dobrí ľudia združujú do dobročinných organizácii. Pridala by som sa k nejakej, len stále neviem, kto za tieto dobročiny odmeňuje a to ma trochu odrádza. Obávam sa že je to súd, pretože tam sa rozhoduje „čo je ok“ a „čo ok už nie je“. Ak by to tak bolo, bolo by náročné vysvetľovať všetkým naokolo, že nejdem na súd pre trest, ale že ma idú len odmeniť.

Poďme však ešte hlbšie do zločinnej kategórie. Zločiny robia zločinci alebo teroristi. Opak zločincov už poznáme, takže je potrebné vyriešiť opak teroristov. Celkom logicky by to mohli byť napríklad pokojisti. Kým teroristi sa snažia vyvolať teror (sú nápadníci teroru), pokojisti by sa mali pokúšať byť nápadníkmi pokoja.

Teroristi občas ľudí unášajú a držia ich ako rukojemníkov a tak som uvažovala aj nad tým, aké slovo je protiklad rukojemníka. Logicky mi vyšlo, že to asi bude nohodrsník. Avšak, tento pojem sa nespája s dobročincami a pokojistami (ako ste mohli nesprávne dedukovať), ale s teroristami. Keď teroristi rukojemníka unesú nasilu, nohodrsníka by mali dobrovoľne vrátiť. Domnievam sa, že poznám nejakých hypotetických nohodrsníkov, avšak to nehodlám overovať.

Na záver si to pekne zhrnieme, ak ste sa v tom náhodou stratili: Na svete existujú zločiny a dobročiny. Zločiny vykonávajú zločinci a teroristi, ktorí sú nápadníci teroru a konfliktov. Dobročiny vykonávajú dobročinci a pokojisti, ktorí sú nápadníci pokoja a mieru. Zločinci sú trestaní, dobročinci by mali byť odmeňovaní. Ak zločinec niekoho unesie a nechce ho vrátiť dobrovoľne, je ten človek rukojemník. Ak zločinec niekoho unesie a dobrovoľne ho vráti, je taký človek už nohodrsník.

Takže, asi všetky slová majú protiklady – len ich treba dobre hľadať. A keďže bola moja misia úspešná a našla som opozitá niektorých slov, ktoré sa ešte nepoužívajú,  pošlem ich (aj s ich definíciami) jazykovednému ústavu. Dúfam, že v novom vydaní Krátkeho slovníka slovenského jazyka ich už nájdete.

P.S. Milý jazykovedný ústav, uvažovala som čo je spisovnejšie – dobročinec alebo dobročinista? Nevedela som sa na tom dohodnúť s mamou, tak to nechám na Vás. Ja však preferujem pojem dobročinec.