Ariana 10. – Gandalf biely

8. decembra 2016, elenaistvanova, ARIANA

Čarodejník Gandalf  ma fascinuje oddávna, pretože som Hobbita čítala kedysi v mladosti, v jeho prvom vydaní. So zatajeným dychom, fascinovaná úžasným príbehom.  Rozhodne to nie je len nejaká bláznivá rozprávka – Pán prsteňov je podľa mňa mimoriadne inšpiratívne dielo – a má v sebe dosť filozofického podtextu.

Nie, nie, kdeže, dnes nebudem robiť recenziu filmu Pán prsteňov, len tak „lehounce“,  jedným očkom, naň mrkneme. Pretože v dnešnom blogu budeme rozprávať o úplne iných veciach, ako uvidíte. Alebo nie?

 

Putovanie…

Tak ako v Pánovi prsteňov mal hlavný hrdina silné poslanie, rovnako ho má v živote každý z nás.

Všetci v živote niečo hľadáme. Niekedy vieme a niekedy nevieme, za čím presne ideme. Niekedy sú tým, čo nás vedie dopredu, túžby a ciele, inokedy povinnosti, raz hodnoty vonkajšie, ako majetok, moc, sláva, druhý raz zasa hodnoty vnútorné, ako láska, čestnosť, pravda. Možno hodnoty ako čestnosť a pravda nie sú tým našim motívom a cieľom, ale rozhodne by mali byť našim sprievodcom.

Spoločenstvo…

Film Pán prsteňov má silné posolstvo aj čo sa týka toho, s kým by sme sa mali na akúkoľvek cestu vydať. Rozhodne len s ľuďmi, na ktorých sa môžeme spoľahnúť, sú dôveryhodní.  Nikto z nás ale nemá certifikát spoľahlivosti, preto má v živote svoje miesto dôvera a dôveryhodnosť. Obvykle aj intuícia, stále si myslím, že dokážeme vycítiť, kto nám na tej ceste stojí za dôveru – a kto nám nestojí za to, aby sme pre neho plakali.

Tí, ktorí môžu byť spoľahlivými sprievodcami, musia byť „rovní“, čestní. A sú veci, ktoré „rovní“ ľudia jednoducho nerobia – viete si napríklad predstaviť, že „rovný“ človek by chodil nazerať susedom popod okná, do súkromia???!

Nie, ani rovní ľudia nie sú neomylní, niekedy spravia chybu, no musia sa s ňou vedieť dospelo vyrovnať,  otvorene chybu pomenovať a neopakovať ju.

Magická moc masiek…

Vo filme Pán prsteňov sa za maskou skrývajú príšery, maskované zlo. Zrejme sú to však rôzne dôvody, čo nás v živote vedú k tomu, že sa občas skrývame za maskou, ich správnosť u iných nehodlám odsudzovať bez poznania príčin.

Ibaže občas nie je vždy – a ak sme za maskou pričasto, hrozí nám riziko, že maska nám prirastie k tvári a ťažko potom povedať, kedy sme naozaj sami sebou. Pretože napriek všetkej dokonalosti masiek je pre každého z nás podstatné byť akceptovaný, prijatý „za seba“, taký, aký som.

A hej, platí tu nepriama úmera – čím sme viac sami sebou, tým menej masiek potrebujeme.  A tiež, že čím menej masiek máme, tým sme viac sami sebou.

A na rovinu – nerozumiem na čo sú niektorým ľuďom masky, pretože sú úplne úžasní a dostatočne silní bez nich.

 

Úžasná kniha…

Úžasná kniha k dnešku by bola Biblia. Pretože tým, kto konfrontuje zásadne a pravdivo naše kroky a naše svedomie, nie sú iní ľudia, ale Boh.

 

Gandalf…

Poviem vám teraz, čo mi Gandalf symbolizuje. Cestu k dobru a múdrosti – presne v tomto  poradí, pretože v živote múdrieme tým, ako sa stávame dobrými – láskavými, čestnými, zrelými, skrátka ako odkladáme masky…

Páčia sa mi ľudia bez masiek, ktorí dokážu byť sami sebou.

Milujem Gandalfa bieleho. Pretože mi ukazuje, kým sa môžeme stať, ak odložíme všetky masky…

Elena K. Ištvánová    Predná Hora, 8.12.2016