Cesta líšky 2. – Líška Bystrouška. . .

20. januára 2017, elenaistvanova, CESTA LÍŠKY

 

Vykračujeme Cestou líšky ďalším krokom. Dnes porozprávame o bystrosti líšky, aj o tom,ako sa bystrosť líšky prejavuje. Čo to znamená bystrosť a čo vnáša do nášho života.

Poviem vám, vyžadovalo si hodne sebadisciplíny písať dnes blog, moja viróza miluje putovanie mrazivým ránom do práce a tuho sa ma potom drží už druhý týždeň.

Líška je bystrá. Sme aj my bystrí? Na to hľadajme odpoveď v dnešnom blogu.

Bystrosť…

Bystrosť znamená chápavosť, predvídavosť, rozvážnosť, dômyselnosť, všímavosť, pohotovosť, vtipnosť. Je to vlastnosť, ktorú si nemôžeme mýliť s inteligenciou, ani so vzdelaním. Prináša praktickú životnú múdrosť, Nemusíte mať vysokú inteligenciu, a už vonkoncom nie kadejaké školy, aby ste boli bystrí.

Ľudia, ktorí sú vysoko inteligentní, bývajú niekedy málo praktickí. Psychologické výskumy ukazujú, že často sa tí najinteligentnejší ľudia práve pre túto vlastnosť v praktickom živote nejakým spôsobom „strácajú“. Obvykle sa nedostávajú na tie najvyššie posty, príliš veľa uvažujú, analyzujú, „špekulujú“ nad rôznymi možnosťami, výhodnosťou či nevýhodnosťou rozličných alternatív. A tak ich potom predbehne niekto, kto síce nie je taký inteligentný, ale je orientovaný prakticky – vidí možno len jednu možnosť, ale namiesto prehnaných analýz ju stihne aj zrealizovať.

Bystrosť nesúvisí ani so vzdelaním – aj keď rôznosť informácií rozširuje náš obzor, nie je to o formálnom vzdelaní. Vysoká škola nikomu nedala ani rozum, ani bystrosť – ak sa niekto hrdí titulmi, lebo tým dokazuje ako málo si cení seba ako človeka, keď sa potrebuje schovávať za nejaký papier či titul.

Bystrý človek sa prejavuje skromnosťou – a nie hodnotiacimi súdmi, pretože si predvídavo uvedomuje, koľko veľa sa ešte môže učiť. A dokáže sa učiť zo svojich chýb – pretože práve naše chyby sa môžu stať bránou k poznaniu a múdreniu.

Bystrosť je vlastnosť, ktorú by som u detí rozvíjala v školách namiesto encyklopedických vedomostí. Byť bystrý znamená chápať veci v ich podstate, rozumieť im rozumom i srdcom súčasne.

Bystrosť je o pozornom vnímaní, všímaní si detailov. Hovorí sa nie nadarmo o Líške Bystrouške, bystrosť naozaj súvisí s tým, nakoľko pozorne načúvame životu a jeho znameniam, iným ľuďom, aj sami sebe. Ach, áno, život je často o znameniach, ktoré nám ukazujú ten správny smer, len ich nedokážeme včas pochopiť. Bystrosť je teda aj o intuícii, schopnosti jej včas správne porozumieť.

Bystrosť líšky…

Existuje celý rad príhod o bystrosti líšiek. Svedčia o ich schopnosti pozorovať, premýšľať avyužiť túto svoju schopnosť v živote. Sú múdre, ale nestavajú svoju múdrosť na obdiv. Nepotrebujú to. Jednoducho idú s bystrosťou životom a využívajú ju úplne prirodzene, ako vzduch, ako vodu.

Bystrosť líšky a my…

Fúha, čo nás učí líška v tomto druhom kroku?

Klásť si otázku, ktorá sa týka podstaty vecí. Ak vidíme veci, ktoré sú a pýtame sa „prečo“?

Ale i keď vidíme veci, ktoré neexistujú a kladieme si otázku „ prečo nie“? Vidíme možnosti sveta.

Bystrosť skrátka znamená vidieť pod povrch javov a rozumieť im hlboko, hlboko, hlboko.

To je Cesta líšky, jej druhá zásada.

Elena K. Ištvánová Predná Hora, 20.1.2017

b9126fe45baaee81b1910657f62f960c