Život ako rozprávka 6. – Riziko terorizmu stúpa. . .

31. marca 2017, elenaistvanova, Život ako rozprávka

Ach, nie sú to dobré správy. Rozhodne ale je lepšie ich vedieť, ako navrávať si rozprávky, že žijeme v bezpečí.

Takže dnešný blog o hrozbe terorizmu, zasa raz…

 

Prečo narastá riziko útokov teroristov v Európe…

Situácia v Iraku sa vyvíja v neprospech Islamského štátu (IS), tam prevzali spojenci 62 percent územia, v Sýrii približne 30 percent. Prebiehajú boje o západný Mósul, prioritným cieľom spojencov je hlavné džihádistické centrum Rakka. V stredu americký minister zahraničných vecí Tillerson vyzval ku zvýšenej aktivite i spojencov, aby IS definitívne porazili. A ja som si istá, že keby spojenci boli naozaj chceli zničiť korene IS, už dávno by bol vyhladený.  Vidím za tým veľkú vojenskú lobby. Za necelé tri roky dali „spojenci“ viac ako 22 miliárd dolárov na riešenie situácie a ekonomicko-humanitárnu pomoc. Tie peniaze by sme dokázali skutočne použiť efektívnejšie ako na vojenské operácie, a pokladám za dôležité podniknúť kroky, aby sa chorá džihádistická filozofia stala celosvetovo zakázanou, aj aby jej propagátori i členovia boli potrestaní ako vojnoví zločinci.

Najmenej priaznivo sa situácia vyvíja, pravdaže, z hľadiska sýrskych a irackých civilistov, lebo ich obete sú v tomto konflikte početné. Aj Amnesty International poukazuje na ich prudký nárast. V jednej štvrti západného Mósulu, o ktorý sa teraz bojuje, prišlo o život viac ako 100 civilistov, v sobotňajšom útoku zahynulo 150 ľudí, počet civilistov nebol spresnený.

Pôvodne ako útočník bol označený IS, ale najnovšie správy hovoria, že vinníkom je americká armáda.

Ach, boj za slobodu made in USA. Nezabúdajme, že práve oni od roku 1776 napadli už 70 krajín, v počte miliónov obetí a materiálnych škôd prekonali aj nacistické Nemecko…

Ak z Nemecka podľa dostupných zdrojov odišlo do Sýrie a Iraku viac ako 900 džihádistov, potom nerozumiem, prečo z nich viac ako 300 pustili späť do Európy – neumožnila by som im návrat, sú zvýšeným rizikom. Mediálne informácie pripravujú pozvoľna verejnosť na to, že možno očakávať v budúcnosti veľké teroristické útoku. Hovoria to pravdaže opatrnejšie – nie naplno, ako ja, aby ste to pochopili – „nemožno tieto útoky vylúčiť“… A samozrejme mútia hlavu naivným bežným občanom, že nebezpečenstvo radikalizácie je u osôb, ktoré do Európy prišli v rámci migračnej vlny a „môžu sa cítiť zradené a frustrované kvôli chýbajúcim možnostiam integrácie…“

 

Pravda natvrdo…

Takže, integrácia, moji milí mediálni experti na terorizmus, znamená, že sa človek včleňuje do spoločnosti, prispôsobuje sa jej. Ak sa prispôsobuje on spoločnosti a niečom aj spoločnosť jemu, potom sa musí hovoriť o inklúzii. Niet pomenovania na taký spôsob začleňovania do spoločnosti, ktorý sa uplatňuje v Európe voči migrantom, že sa celá spoločnosť prispôsobuje migrantom.

Tento postup, aký sa uplatňuje voči nim, rozhodne nie je integráciou.

A BTW, o integráciu stoja tie radikalizujúce sa osoby asi tak, ako vlk o pobyt v bazéne. Som si istá, že do Európy prišlo mnoho ľudí, ktorí už primárne zradikalizovaní boli a o žiadne harmonické spolunažívania s nami nestoja.

Jeden príklad za všetky – v Nemecku včera obvinili z minuloročného útoku podomácky vyrobenými zápalnými fľašami v obchodnom centre v Hannoveri Saleha S., nemeckého občana – staršieho brata 16-ročnej tiež nemeckej občianky Safie S., ktorú v januári odsúdili za pobodanie policajta. Nuž, ak bezpečnostné zložky nemajú zmonitorovaných ani rodinných príslušníkov už páchateľov, potom čo s ostatnými…  Vážne niekto z vás verí, že je to rodina, ktorá sa chce integrovať?

 

Pravdou je tiež, že riziko útokov v Európe sa zvyšuje…

Podstata je jednoduchá, čím dlhšie tu sú, tým viac sa tu cítia „ako doma“, vytvárajú si siete a kontakty, spoznávajú prostredie a jeho slabiny.

Ak budú pokračovať boje a spojenci postupne preberú väčšiu časť územia IS, potom ich útoky budú sprvu vo veľkých mestách, postupne zvýšene strážených, a preto sa presunú do malých lokalít, hlavne na citlivé mäkké ciele. Bojme sa o deti – toľko vám k tomu teraz poviem.

A nie, nie sme vôbec pripravení…

 

Elena K. Ištvánová   Predná Hora, 31.3.2017

 

P.S.:

Namiesto látania zákona o extrémistoch je nutné vytvoriť expertný protiteroristický tím. Pretože akýkoľvek útok u nás bude pre verejnosť taký šok,  že jeho následky ťažko predvídať…,