Akoby 3. – Poplatkovo. . .

9. apríla 2017, elenaistvanova, AKOBY

Ste si istí, že sa táto krajina volá ešte Slovensko? Nie  je to Poplatkovo? Ja si teda vôbec istá nie som, či by sme to tu nemali premenovať – o tom budem dnes v mojom blogu polemizovať.

 

Poplatkovo…

Uvažovali ste niekedy o tom, aké nenormálne množstvo poplatkov za kadečo sa tu rozmnožilo? Mohli by sme o tom hodne dlho rozprávať, však? A navyše podaktoré sú naozaj neprakticky zorganizované.

Potrebujete napríklad ako vysokoškolák potvrdenie o návšteve školy počas roka? Za poplatok. No smola, dva eurá nedáte pani v kancelárii do ruky. Dokonca neexistuje ani možnosť zakúpiť doklad pred kanceláriou v nejakom automate. Treba ho zaplatiť bankovým prevodom (samozrejme i s bankovým poplatkom za prevod – a ak nedôverujte internetbankingu, vystojíte si rad v banke).

 

Zlý príklad – zdravotníctvo…

Za kadečo platíme v zdravotníctve. Horibilné sumy zubárom (píše niečo o tom Ústava SR, že by ošetrenie zubov nemalo byť bezplatné?)

A najnovším výplodom fantázie hrabivcov v bielom je „solidárny poplatok“. Že ste o ňom ešte nič nepočuli?  Dám vám šancu sa o ňom dozvedieť teraz.

 

„Solidárny poplatok“

Podľa medializovaných údajov – článok o tom nájdete na Pacientske kauzy na Slovensku. Alebo na http://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/dve-az-styri-eura-tolko-chcu-lekari-za-kazdu-navstevu-v-ambulancii.

Lekári zvažujú, aby im pacienti pomohli spolufinancovať ambulancie povinným poplatkom pri každej návšteve ambulancie vo výške 2 až 4 eurá.

Nie, nie je to vtip – je azda prvý apríl? Tvrdia, že ide o „bezprostredné riešenie krízového stavu vo financovaní ambulantnej starostlivosti“.

 

Čo k tomu dodať?

Nuž, právne vedomie podaktorých lekárov je asi také, ako u muchy. Pretože ak niekto podniká, nesie riziká svojho podnikania sám. Ak ich nechce niesť, nech prejde do štátnej ambulancie.

A ich etika takisto.

Nie, naozaj nenapíšem, ako by som to nazvalo – čo nám tu na Slovensku lekári predvádzajú. Určite by to bolo žalovateľné. Pred časom amorálne uvažovali, že oni predsa majú právo na darčeky, ktoré by nezdanili. A na pozornosti farmafiriem, tiež zadarmo a bez zdanenia (to, prosím, v štáte, ktorý človeku s postihnutím zdaňuje i dar na liečbu).

Kde sa v nich berie tá drzosť ustavične sa tváriť ako čosi lepšie a viac ako ostatní? „Pretože zachraňujú životy“ – ako tvrdia. No a čo – je to ich práca, pekári pečú chlieb, smetiari odvážajú smeti, predavačky predávajú – a nevyžadujú za to mimoriadnu vďaku od nikoho z nás.

Solidárny poplatok, ktorý by mal platiť každý pacient pri každej návšteve  lekára pokladám za nehorázny nápad. Za návštevu lekára by sme ich platiť mohli – to priznávam, ibaže my lekárov nenavštevujeme. Chodíme k nim ako pacienti, keď máme zdravotné ťažkosti, t. j. pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. A k tej platná Ústava žiadne povinné solidárne poplatky neustanovuje.

 

A prečo práve lekári?

Opýtam sa takto – kto by v tomto štáte nepotreboval alebo nechcel solidárny poplatok? Predavačky, šoféri autobusov, učitelia, úradníci, maliari-natierači, smetiari, pekári…

Všetci majú omnoho menšie platy ako lekári mesačne. Ibaže na rozdiel od nich štát nevydierali – a to ani nepracujú ako lekári v najetickejšej profesii pod slnkom…

Morálne je to z môjho pohľadu od lekárov hnusný nápad – zdierať ľudí v situácii choroby, pričom by viac platili tí, ktorí sú chronicky chorí. Pritom u mnohých lekárov-špecialistov chronicky chorí pacienti čakajú na to, aby ich vôbec v ten deň vyšetrili, už nadránom.

Chodí azda niekto z vás k lekárovi len tak zabiť čas a trochu sa porozprávať? Pochybujem o tom, nanajvýš zopár starých a zúfalo opustených ľudí, na tých naozaj zdravotná starostlivosť neskrachuje. Pozrime sa radšej na závažné úniky poistného – kto a koľko dlhuje zdravotným poisťovniam? Minule sa hovorilo o tom, že napríklad závislí od drog v Bratislave v liečbe sú z troch štvrtín neplatičmi. Nuž, to už sú iné peniaze ako pár opustených babiek, ktoré pripravia lekára o päť minút času. Nerozumiem, prečo u nás nezavedieme systém malusov a bonusov, keď v iných krajinách dobre funguje? U nás stále vyhráva zdravotnícky lobbing týchto liečieb zadara a bez limitov, s argumentáciou, že závislí by na to nemali a aké obrovské výdavky na nich by nás potom v iných oblastiach čakali. A čo s nimi robia, prosím vás, v tých krajinách, kde systém malusov a bonusov funguje?

Popri neefektívnych liečbach sa zdravotníctvo aj rozkráda. O tom som i v mojom blogu písala už toľko krát – a vždy je o čom.

Na www.tvnoviny.sk nájdete článok Lekáreň si uliala 30-tisíc eur. A to je len kvapka v mori.

Zdravotné poisťovne odhalia ročne stovky lekárov a lekární, ktoré podvádzajú, aby získali peniaze navyše. Nuž, pre mňa sa tým diskvalifikuje taký človek doživotne na prácu v takej vysoko na etike postavenej profesii.

 

A čo tie nezaplatené odvody?

Nuž, verejnosťou sa začiatkom marca len mihla správa o pár lekároch, ktorí „demonštrovali“ – ako sa sami nazvali – bolo to „malé ale jedovité zhromaždenie“.

Slovenskej lekárskej komore ide o to, aby stovky ambulantných lekárov nemuseli Sociálnej poisťovni doplatiť za niekoľko rokov nesprávne platené nemocenské a dôchodkové poistenie. V niektorých prípadoch ide údajne o tisícky eur, u niektorých až o 20000 eur. Lekári preto protestujú, aby nemuseli zaplatiť dlžné odvody, pretože ich roky neodvádzali v správnej výške. Už vyše roka vypisujú Richterovi a dlžné sumy neplatia.

Pritom celá tá situácia vznikla špekuláciami lekárov, pretože si vytvárali s.r.očky (ktoré – len tak mimochodom – v prípade pochybenia lekára ručia za spôsobenú škodu len do výšky vkladu, t. j. nejakých pár stoviek eur, takže je tu evidentná neserióznosť a nezodpovednosť v prístupe ku pacientom). Podľa prezidenta komory Kollára si vraj lekári neuvedomili, že licencia zakladá status SZČO. Neznalosť zákona neospravedlňuje, a špekulanti by chceli zjavne následky svojich činov mali niesť.

Nuž, podvyživenej Sociálnej poisťovni tie peniaze nepochybne chýbajú. Sociálna poisťovňa oprávnene nesúhlasí s odpustením poistného a penále.

Ibaže – určite by sme sa mali zaujímať, ako celá kauza skončila. Ani som nevedela, že to môže byť také jednoduché – ak nezaplatíte niečo štátu, len sa posaďte pred ministerstvo, a je vec vybavená. Pokladám za skutočne hanebný nápad, aby lekári neniesli zodpovednosť za svoje pochybenia, keď ostatní občania a aj v horšej sociálnej situácii musia svoje záväzky voči štátu riadne uhrádzať.

Nože, pán minister Richter, ako je možné  odpustiť vybranej  skupine dlžníkov úplne dlžné odvody, hoci nie sú v hmotnej núdzi a dokázali by ich bez problémov zaplatiť?

Všetci tí, ktorí poistné odvody dlhujete, pokojne poukážte na nerovnosť v prístupe a diskriminačnú situáciu, ktorú takýmto krokom štát vytvára.

 

Záverom…

Solidárne poplatky lekárom? Prečo nie? Som za – môže im to zdravotná poisťovňa za mňa a moju rodinu vyplácať z mojich zdravotných odvodov, ktoré jej platím.

A v prípade, že lekármi v profesii založenej na etike, budú ľudia s vysokým morálnym kreditom.

 

Elena K. Ištvánová   Predná Hora, 9.4.2017