Dych dňa 9. – Pravda o vode, pri ktorej Slovensko spí. ..

28. októbra 2017, elenaistvanova, DYCH DŇA

 

Že ste zvedaví – O KOM a O ČOM? Hm, dozviete sa, určite, veď preto píšem dnešný blog, aby ľudia vedeli.

Ako hovorí múdro Radek Novotný, odborník a jeden z bojovníkov proti kšeftovaniu s vodou v Česku

„Voda je život – a náš život, ani život našich detí rozhodne do rúk zahraničných koncernov ani rôznych priekupníkov nepatrí“.

Tento trend sa snažia presadiť uvedomelí ľudia vo viacerých krajinách Európy. Slovensko zatiaľ ticho spí – dokedy?

Môj dnešný blog je preto o tom, prečo by vodárenstvo aj na Slovensku malo fungovať ako služba, a nie ako kšeft.

 

O čom?

Privatizácia mestských a obecných vodární je z môjho pohľadu jednou z radu nehoráznych zlodejín tohto štátu voči občanom. Vedie k tomu, že cena vody rastie, veď treba tvoriť zisk. Namiesto investovania do rozvodov vody zo strany vodárenských spoločností tieto údržby realizujú mestá a obce. Takéto podnikanie s vodou označujú tí, ktorí sa v problematike vyznajú, ako princíp „socializácia nákladov, privatizácia ziskov“.

V Česku sa našlo zopár čestných, veci znalých a odvážnych ľudí, ktorí sa nebáli postaviť proti tomuto biznisu. Vytvorili projekt Pravda o vode a Charta Voda 300.

Hovoria o negatívnom vývoji štátu

Poukazujú, že takýto vývoj v štáte je jeho systémovou krízou, v rámci ktorej

Jedným z bojovníkov v Česku je odborník – makroekonóm a vodárenský konzultant Radek Novotný, ktorého citát som uviedla v úvode blogu. Nielen múdry, ale aj vtipný človek – vyhlásil, že koncernov sa treba zbaviť odsunom, tak ako kedysi armády ZSSR,  nadnárodným koncernom podnikajúcim s vodou nejde o internacionálnu pomoc, ale o moc a peniaze.

 

Pravda o vode…

Pod týmto názvom funguje investigatívny projekt, ktorý sa týka hospodárenia s vodou a vodárenstva. Pretože to sa stalo biznisom, o ktorého morálnej dimenzii si spravte názor sami. Online je dostupný dokument Českej televízie Megapodvod s pražskou vodou, ktorý odvysielali pred rokom.

Článok z problematike z apríla 20017 s názvom Víte co je to greenwashing? vysvetľuje nám – laikom v problematike podstatu problému – poukazuje na vyššie spomenutý princíp podnikania vo vodárenstve

Ďalší článok z 31.12.2016 Čí zájmy hájí ve vodárenství Ing. Hana Orgoníková…. popisuje ťažkosti, ktorým sú vystavení ochrancovia vody. Tento článok zahraničná vodárenská firma Veolie, ktorá podniká s vodou v ČR, požaduje dokonca vymazať, tak čítajte, kým je dostupný a názor si spravte sami.  

 

Charta Voda 300…

Vodu je nutné chrániť, je potrebná Štátna vodárenská koncepcia a efektívne financovanie z verejných zdrojov. Je nutné ukončiť koloniálne modely, ktoré privatizujú zisky z vody a náklady zoštátňujú. Hospodárenie s vodou by mali dostať do rúk mestá a obce, čím by sa aj zisky z vody v štáte vrátili do rúk verejnoprávneho sektora, a tým aj k občanom.

 

Pôda a voda…

Pôda a voda sú strategické oblasti štátu. Žiadne infraštruktúry strategického významu by v štáte nemali byť privatizované, ak sa štát nemá stať koncernovou kolóniou.

24.10.2017  Ústavný súd ČR rozhodol vo veci – nález súdu je dostupný na stránke Pravda o vodě.cz v článku s názvom Ústavní soud dne 24.10.2017 rozhodl ve věci tunelování vodárny Kladno – Mělník. Je nálezom o protiprávnom konaní sudcov Najvyššieho súdu a nájdete ho v spomenutom článku v pdf verzii.

 

Záverom…

Radek Novotný 12.10.2017 uverejnil Výzvu poslancom Jednáte o lithiu, jednejte i o vodě…  (v nej mimochodom pomenováva aj praktiky slovenskej Penty, plné znenie výzvy je dostupné na internete). Ten chlap je moja krvná skupina, moc sa mi páči jeho podpis v závere výzvy „s pokorou k vode…“

Nuž, áno, každým krokom, ktorý robíme, zanechávame za sebou stopy našej ľudskej múdrosti a zrelosti…

A hej, Slovensko zatiaľ ticho spí…

 

Elena  Bratislava, 28.10.2017