Na ostrí noža 4. – Sladká cena zelenej elektriny. ..

4. júna 2019, elenaistvanova, NA OSTRÍ NOŽA

Samozrejme nie pre vás, milí spotrebitelia elektriny – ale pre našich „skutočne drahých“ dodávateľov zelenej elektriny podľa nevedno-prečo-ešte-stále-tajného zoznamu.

A ja sa pýtam opakovane a verejne –

napríklad

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/05/17/az-do-konca-11-odkial-zobrat-na-dochodky-na-slovensku/

alebo

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/02/22/ak-a-potom-aj-b-10-cary-mary-fuk-holjencik/

 

Článok o pokračujúcom zdražovaní zelených palív kvôli tvrdším normám priniesol aktuálne denník Pravda 1.6.2019 https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/514280-zelena-elektrina-drazie/ 

Prečo o tom píšem? Lebo si myslím, že pri ziskoch, ktoré majú pre nás ako verejnosť neznámi majitelia a dodávatelia zelenej energie je nanajvýš vhodné, aby tieto osoby samé niesli sprísnenie noriem – zisk majú i tak sakra veľký. Táto komodita má tretinový podiel na konečnej cene, čiže by zdražela celková cena elektriny. Jej cenu však dvíhajú údajne aj emisné povolenky a s tým súvisiaci odklad brexitu. Aj keď by spustenie Mochoviec malo elektrinu zlacnieť, je vo hviezdach, kedy sa spustia – takže nielen paranoici v tom preťahovaní času môžu vidieť zámer iný ako boží. Zrejme mu konečne začali venovať pozornosť aj kompetentní, pretože namiesto otvárania Mochoviec začína konečne dochádzať aspoň ku zatváraniu ich manažérov. Fakty k tomu priložil i aktuálny článok denníka Pravda

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/514488-jedneho-taliana-zo-slovenskych-elektrarni-obvinili-druhy-zatial-unika/

Podľa neho dvaja talianski občania, bývalí vrcholoví manažéri Slovenských elektrární, mali podľa slovenskej polície nehospodárne nakladať s majetkom slovenského dominantného výrobcu elektriny. Prípad sa týka opätovných repasačných a náterových prác na objektoch Atómovej elektrárne Mochovce. Obvinení mali spôsobiť škodu vo výške 22 miliónov eur. Ide o podozrenia spojené s dostavbou Atómovej elektrárne Mochovce“ spresnil Slivka. Predovšetkým ide o hospodársku a majetkovú trestnú činnosť.

Silová energia má pritom len tretinový podiel na cene. Spomenutý článok uvádza, že „…pre zníženie cien domácnosti by sa museli hľadať úspory v regulovaných platbách…“ Po slovensky povedané, museli by znížiť poplatok TPS, v ktorom sa odberatelia skladajú na podporu výroby elektriny zo zelených zdrojov, ale aj z uhlia. „…Na začiatku roka TPS regulačný úrad znižoval len kozmeticky. Jeho šéf Ľubomír Jahnátek sa stále oháňa takzvaným historickým dlhom voči distribučkám. Ten má byť okolo 600 miliónov eur…“

My tu robíme skladačku celý národ údajne kvôli baníkom a ich rodinám, hoci vraj časť z nich ani nie sú slovenskými rodákmi. Dojemná je tá starostlivosť v situácii, kedy mnohé veľké podniky poprepúšťali veľa ľudí v priebehu predchádzajúcich rokov a – ani pes po nich z vlády neštekol. Prečo vláda neriešila napríklad šičky či robotníkov, ľudí z družstiev a podobne?

Na prospech by bolo aj okamžité zastavenie dotácií na ťažbu hnedého uhlia. Namiesto plánovaného úplného ukončenia v roku 2023 sa má čas baní uzavrieť až v roku 2026. Zvažuje sa odchod baníkov nárokovo do predčasného dôchodku v 55 rokoch. Na južnej Morave v roku 2004 (čo bol rok vo vzťahu ku % nezamestnanosti horší) pri zatvorení bane Záhorie jednoducho prepustili 400 baníkov. Vo vzťahu ku slovenskému uhoľnému priemyslu hovorí štúdia EÚ o 7000 naviazaných pracovných miestach. To nie je taká masa ľudí, ktorá by bola v súčasnosti u nás nezamestnateľná, je nedostatok pracovnej sily v mnohých oblastiach. A navyše ešte možno využiť financie EÚ na projekty, podporujúce zamestnanosť priamo v regióne.

https://euractiv.sk/section/zivotne-prostredie/opinion/co-bude-s-nimi-po-zatvoreni-bani-banici-z-ceska-a-slovenska-hovoria-o-novom-uplatneni/

 

Zaujímavé údaje k téme priniesol článok

https://euractiv.sk/section/energetika/news/ak-slovensko-nahradi-uhlie-geotermalnou-energiou-usetri-27-miliardy-eur/

Podľa neho „kritici uhoľného priemyslu tvrdia, že keby Slovensko prestalo dotovať spaľovanie hnedého uhlia, ušetrilo by približne 100 miliónov eur ročne. Táto suma zodpovedá príspevku spotrebiteľov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktorá sa tento rok vyšplhala na 98 miliónov eur. Štúdia Spoločného výskumného centra, ktoré spadá pod Európsku komisiu, však tvrdí, že Slovensko môže ušetriť oveľa viac. Už v prvom roku po zatvorení uhoľnej elektrárne Nováky a hornonitrianskych baní by došlo k úspore vo výške 160 – 170 miliónov eur. Ak uhlie nahradí v roku 2023 geotermálna energia, celkový zisk pre spoločnosť do roku 2030 bude 2,5 – 2,7 miliardy eur. Ak ho nenahradí, zisk bude ešte vyšší: 2,9 miliardy eur. Spomenutý dokument nesie názov „Socioekonomická transformácia v regiónoch, ktoré ustupujú od uhlia: analýza a navrhovaný prístup. Pilotný región hornej Nitry na Slovensku“. Do úvahy je tiež potrebné podľa expertov Komisie vziať aj skutočnosť, že v rebríčku najväčších znečisťovateľov patrí elektrárni Nováky 18. miesto v Európe. Zatvorenie Novák zníži emisie o 8 percent. Takže ak som vyššie písala o drahých emisiách, tu je cesta, ako by sme na nich mohli ušetriť. O to viac, že do platnosti vstúpila nová európska legislatíva, ktorá sprísňuje emisné štandardy pre uhoľné elektrárne. Nové limity nadobudnú účinnosť v roku 2021. Modernizácia elektrární nás bude podľa odhadu stáť 91 miliónov eur. Z nich by malo ísť 82 miliónov do hnedouhoľných Novák, zvyšok do čiernouhoľných Vojan – naozaj chceme ešte takú sumu dať do baní? Nebolo by múdrejšie rovno bane zavrieť a tú sumu investovať do nejakého projektu v prospech zamestnanosti v regióne? Pripomínam, že už teraz ich popri tom každoročne dotujeme sumou cca 100 miliónov eur.

https://euractiv.sk/section/vysehradska-skupina/news/pre-uholne-elektrarne-platia-nove-normy-slovensko-budu-stat-91-milionov-eur/

Ako podotýka článok, 8 % skleníkových plynov v EÚ vytvárajú uhoľné elektrárne.1,1 milióna eur boli v roku 2013 náklady na liečenie zdravotných problémov spôsobených znečistením ovzdušia v SR.

Takže poskladajme dokopy dotácie na ťažbu, dotácie na emisné štandardy, aj náklady na liečbu následkov – a už len hľadajme odpoveď, kto takýto neefektívny bordel drží…

A nie je to ani zďaleka len o peniazoch. Ako pri všetkom v živote, tie sú až druhoradé. Pre zmenu klímy je potrebné prijímať opatrenia okamžite – a vo všetkých krajinách…

 

Elena 4.6.2019