A prečo nie 6. – A prečo áno, Google? ?? !!

17. júla 2019, elenaistvanova, A prečo nie?

Sledujú nás kadekto – ak niekoho sleduje jednotlivec, volá sa to stalking a vypovedá o nie najlepšom duševnom zdraví dotyčného stalkera.

Ak sa robí odpočúvanie hromadne, volá sa to Google. Alebo aj Amazon, alebo ktovie ako ešte. Údajne je to pre naše dobro – chcú nás lepšie pochopiť a ponúkať nám tak lepšie služby. Odpočúvajú nás, aj keď máme vypnuté zariadenia. Túto informáciu priniesla 16.7. Infovojna.

https://www.infovojna.sk/article/google-priznal-ze-odpocuva-zakaznikov-tieto-zariadenia-nacuvaju-aj-ked-su-vypnute?fbclid=IwAR01cmgUiF58ONJo1ALcxIzKW4jbJs6lqmTh4uksb0VMD0xcf6Txk6lltrI&fbclid=IwAR1V6suUVlqPuVeVQgKdCsz5B-ny4Sy2yPsfBOQxVvFId4o8vjYlhDvApDM.

Spoločnosť Google priznala, že niektorým zamestnancom udeľuje prístup k zvukovým nahrávkam zaznamenaným pomocou hlasového asistenta Google Home a Android.

„Spoločne s jazykovými odborníkmi z celého sveta pracujeme na zlepšovaní hlasovej technológie prepisovaním malého počtu úsekov z rozhovorov – ide o podstatný krok pri zlepšovaní technológie, ktorú podporujú zariadenia ako Google Assistant,“ uvádza Google. Zlomky rozhovorov sú údajne odosielané jazykovým expertom, ktorí vyhodnocujú reč zákazníkov a pomáhajú tak skvalitniť služby, ktoré hlasový asistent ponúka. Nahrávky Googlu sú podľa nich plne anonymné, a namiesto mien majiteľov ich pri analyzovaní označujú číslom. Google začal vyšetrovanie, zaoberajúce sa únikom niektorých nahrávok na verejnosť.

Ako uvádza Infovojna – informácie, ktoré v nahrávkach odznejú, sú však stále súkromné a nechránené. Nie je celkom jasné, ako k nahrávaniu dochádza, no VRT poznamenáva, že v niektorých prípadoch môže majiteľ zapnúť zariadenie omylom, alebo sa zariadenie zapne samostatne, ak niektoré zo slov majiteľa vyhodnotí ako pokyn na zapnutie. Nože, nech nám Google prezradí, aké slová nastavil na automatické zapínanie odpočúvania.

Myslím, že by sa o tom malo hovoriť – a nielen hovoriť, ale aj trestnoprávne riešiť.

Po prvý raz pomenoval tento problém zamestnanec firmy Google v tomto článku

https://www.vrt.be/vrtnws/en/2019/07/10/google-employees-are-eavesdropping-even-in-flemish-living-rooms/

A po druhý raz by ho mal pomenovať každý z nás pre seba. Užívatelia by sa mali spojiť a tieto praktiky Googlu zažalovať s mastným odškodnením pre každého, koho potenciálne odpočúvať mohli. Rozsah informácií, ktoré môžu mať o každom nazbierané, vedie ku ťahaniu nitiek vo veľkej hre, lebo je to o kompromitovateľnosti a vydierateľnosti a možnom predaji vhodných informácií.

Názor si urobte sami. Aj ozvať sa musíte sami.

Ach, je to také orwellovské, drahý Google…

 

 

Elena   17.9.2019