Založ si blog

Kvapky srdca 7. – Ďaleký, a predsa blízky. ..

 

Ako vlny rieky prúdiacej krajinou nesú sa k nám správy o udalostiach vzdialených v priestore. Niektoré vyvolávajú úsmev na tvári, iné nás rozplačú.

Správa na facebooku. Strohá, s fotografiou a dvomi dátumami. Ľudia v našej konštelačnej skupine ju predvčerom sunuli s dýchnutím smútku.

Takže dnešný blog venujem človeku ďalekému, a predsa blízkemu. Človeku, ktorý  mi svojim dielom ukázal cestu silného poznania.

 

Bert Hellinger…

Mnohým z vás to meno nič nehovorí. A nepostrehli ste ani, že 19.9.2019 zomrel. Naše médiá tomu nevenovali žiadnu pozornosť popri žabomyších hádkach našich politikov. V takých chvíľach nás realita kruto prefackáva, v záplave akých malicherných informácií žijeme. A pritom Hellinger vytvoril úžasné dielo – systém rodinných konštelácií. Nepoznala som ho osobne, no rodinné konštelácie som študovala u jeho priamej žiačky Zdenky Tuškovej.

Mám rada Hellingerove knihy, sú plné hlbokých myšlienok, treba ich čítať po vetách či odsekoch. Zakaždým v nich nachádzam nové podnety a významy.

Otvorme náhodne dve knihy. Jeho knihy – knihu Myšlienky o Bohu a knihu Cirkvi + ich Boh. Čo chce povedať nám všetkým? Otvoríme náhodne nejakú z oblastí a náhodnou vetou v nej aj osobnú koincidenciu – čo chce Hellinger povedať mne.

Dáme tri oblasti.

 

Pokora…

Najviac vidíme vtedy, keď sme na kolenách. Pokora ostáva dolu. Ide s časom, ako beží. Je odvahou prijať čokoľvek. Je v súlade so stvoriteľskou mocou, ktorá udržuje aj to, čo by podľa nás malo byť inak.

No áno, ak sa chceme dostať s tou mocou do súladu, prijímame bezpodmienečne to, čo sa deje. To je môj problém – stále vo mne piští tichý hlások padlého anjela – buriča, ktorý svet chce vylepšiť bojom proti zlu. Chcela by som byť pokornejšia.

Prezradím aj osobnú koincidenciu: Iným aspektom pokorne odvážneho myslenia a konania je možnosť opraviť chybný krok bez padnutia do priepasti. Hellinger hovorí, že len zvysoka padáme hlboko. Mne k tomu prišla myšlienka, že je rozdiel medzi tým, ak niekto koná nečestne úmyselne, a ak niekto urobí chybu s pôvodne dobrým úmyslom a priznáva si ju, je mu to ľúto. Hm, zvláštna filozofická dilema – azda ma v krátkej dobe prijatiu nejakej takej situácii osud vystaví? Neposudzovala by som to už paušálne „chyba ako chyba“. Kedysi som to vnímala tak, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Dnes viem, že ak niekto koná nečestne úmyselne, treba ho bez zaváhania vymazať zo svojho života rázne a navždy, definitívne. No ak niekto urobí chybu s dobrým a čestným úmyslom, to už teraz nevnímam tak nekompromisne.

 

Na ceste…

Byť na ceste znamená smerovať k nejakému cieľu. Hellinger kladie otázku

  • ako sme na ceste – keď blúdime bez cieľa, či keď si staviame ciele blízke či vzdialené?
  • kam smerujeme na ceste – sme na ceste životom k smrti, či k Bohu?

Moja osobná koincidencia z knihy: Už na ceste sme pri cieli. Toto rozumiem, čo mi chce povedať. Cieľom je vydať sa na cestu, putovať. Presne takto to teraz cítim i ja. Že nie je dôležitý iba konečný výsledok, ale práve to, že kráčame. Za pravým životným poslaním, s odvahou prijať predurčenú cestu, s dôverou. Bez predsudkov – to sa mi práve vynorilo, no ale prečo? Dobre, viem – cítim strach z bolesti i sklamania, zrejme to sú moje predsudky. No je tam aj očakávanie, lebo október mesiac prinášajúci pre mňa zmenu – a tak sa rozumovo uisťujem, že dôvera k Zámeru sveta znamená, že nám do života prináša to pravé a správne. No moje srdce vydesene bije a budujem vysoké múry. Potrebujem si opäť vypočuť nahrávku z júlového stretnutia s pani Emöke a otvoriť svoje srdce prichádzajúcemu. Koncom októbra za ňou pôjdeme znovu.

 

Konečne…

Konečne je dosiahnutím, ukončením niečoho a zároveň aj jeho začiatkom, hovorí Hellinger.

Je to dvojvýznamové slovo. Niečo je za nami naozaj vtedy, keď sa prestaneme dívať na minulosť. Hlboké a definitívne vzdanie sa jej – idealizácie aj trpkosti z toho, čo v nej bolo. Znamená to ukončenie niečoho v našom živote – také buddhistické „vhľadovo“, sme zrazu na druhej strane priepasti.  Pochopila som podstatu toho procesu naplno, keď sme stavali v našej delťáckej skupine konšteláciu o dvojplameňoch – že je to také úplné, definitívne uzavretie niečoho. Viedla som tú konštelačku vtedy ja a cítila som, ako mi k tomu prichádzajú jednotlivé kroky procesu. Dvojplameň – muž musel úplne uzavrieť minulosť, zanechať všetky dovtedajšie vzťahy a rovnako i všetky ostatné ženy – príležitosti, len tak skutočne dokázal vykročiť ku dvojplamennej partnerke.  Presne to vystihuje pojem „konečne“ – niečo končí a niečo nové zároveň začína.

Na druhej strane je konečne začiatok nového – ak skončilo dlhé čakanie na niečo, dlhá príprava.

Moja koincidencia z knihy „Konečne je to za nami“. Mne k tomu prichádza uvedomenie, ako veľa nedôvery je ešte vo mne. Vynorila sa mi otázka „skutočne“? Pre mňa je to silný odkaz, prepojenie s cestou a s predkami a  – uff, nejdem to vysvetľovať.

 

Záverom…

Múdrych a dobrých ľudí v našich životoch nikdy nie je dosť. Ľudstvo potrebuje ľudí, ktorí v ňom zanechajú silnú a jasnú stopu.

Venované s úctou a vďakou Bertovi Hellingerovi, ktorého stopa ani po jeho smrti nezanikne…

 

 

Elena  22. 9.2019

Most 4. – Niektoré cesty. . .

21.09.2020

Sú rôzne cesty. Niektoré vedú blatom, iné kameňmi, sú aj také zlatom či striebrom vydláždené. Vedú rôznym spôsobom a rôznym smerom, aj k rôznemu cieľu, pravdaže. Sú rôzne, tak ako my sme rôzni. A aj keď ideme jednou z ciest, nami zvolenou, stretávajú nás na nej prekvapenia, zmeny, výmole, a niekedy i lúky plné kvetov. Takže o rôznych cestách uvažujem v tejto [...]

Ovčania 7. – Je či nie je pani Čaputová legálne zvolenou prezidentkou?

21.09.2020

JUDr. Harabín je profesijne rozhodne zdatný. Jeho najnovší krok sa týka prezidentky Čaputovej. Tvrdí, že bola neústavne inaugurovaná. Teda je, či nie je legálnou prezidentkou? https://picuscapital.sk/necakana-rana-pre-prezidentku-caputovu-staznost-na-europoskom-sude-pre-ludske-prava/?fbclid=IwAR3BLrlatPZnkJmZKNR-w_YqVgucU2q-REUlg1J90cwCRsNwB4GBRRQBEmQ Podal podnet na Európsky súd [...]

Ovčania 6. – Malá jasnovidecká. . .

21.09.2020

Ach, ach, poviem vám, kto údajne vyhrá súťaž na opravu tej spadnutej cesty medzi Prednou Horou a Muráňom, ktorú ešte stále opravovať nezačali. Ale už vraj je projekt na svete, tak ju vraj už vysúťažia v priebehu dvoch týždňov. To možno akurát začne padať sneh. A tak aby som to urýchlila, poviem vám moju malú jasnovideckú víziu – mala by to byť firma Doprastav. [...]

Virus Outbreak Washington

ONLINE: Nakazených je 32 miliónov, obed vo Viedni len s adresou

25.09.2020 05:00

Vo svete je 32 miliónov ľudí pozitívne testovaných na koronavírus. Návštevnící reštaurácií vo Viedni budú musieť vypísať formulár s menom a adresou.

pocasie-25-9-2020

Zima a chlad na obzore. Ako dlho bude sychravo?

25.09.2020 00:00

Počasie sa výrazne zmení, už to nebudú príjemné dni začínajúcej jesene. Po prudkom poklese teplôt však príde zlepšenie. Kedy?

Východné Stredomorie / Manévre / Loď /

Iránske revolučné gardy otvorili novú základňu pri Hormuzského prielive

24.09.2020 19:31

Irán má cieľ zdôrazniť svoju nadvládu nad strategickým prielivom.

Ľuboš Blaha, parlament

Blaha kontra Matovič. Prvý spomínal bielu kobylu, druhý že Blaha mydlil barana

24.09.2020 19:26

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa pohádal s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) priamo v pléne Národnej rady. Padali aj urážky a vulgárne slová.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,690
Celková čítanosť: 4003114x
Priemerná čítanosť článkov: 2369x

Kategórie