Založ si blog

S láskou 4. – Aj my zomierame. ..

 

Prasatá sa so svojimi zomierajúcimi blízkymi lúčia starostlivo, prejavujú im lásku a úctu. Aj veľryby a ďalšie zvieratá, ako bolo preukázané.

A čo my? Keďže v tejto jedenástke blogov píšem o rôznych tvárach lásky, budem o našom prejavovaní lásky a spôsobe lúčenia sa so zomierajúcimi v rámci toho uvažovať v dnešnom blogu. Mali by sa s nimi lúčiť tak ako prasatá. Či ako veľryby. Písala som o tom, ako smútia a odprevádzajú svojich mŕtvych blízkych v blogu S láskou 2 –

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/11/02/s-laskou-2-smutit-ako-prasa/

Namiesto toho sme voči našim blízkym, ktorí zomierajú, ako ľudia. A posúďme, či je to na prospech veci.

 

Ako si vážime starých ľudí?

Ako žijú tento svoj úsek života v našej spoločnosti?

Živorenie v tej existencii po všetkých stránkach – drahé lieky, mnohí v osamelosti. Okrádajú ich šmejdi i vlastní príbuzní niekedy, nemajú ani na poriadnu stravu, teplo, teplú vodu podaktorí. Dožívajú často v nedôstojných podmienkach. SO zanedbanou hygienou, o hlade, predčasne zomierajúci. Sú uskladnení blízkymi, ktorí musia pracovať, v domovoch sociálnych služieb, a tam sa veru nájdu kadejaké hyeny – ako pred časom ukázal prípad „falošného doktora“ a „ošetrovateľky alias upratovačky“ Vanessy (tá je mimochodom dnes už len na slobode vyšetrovaná – raz darmo, niet nad slovenskú spravodlivosť).

 

Vráťme sa v čase…

Len o tri týždne predbežne – Mária Jasenková, detská onkologička z Plamienka, vtedy v článku Mária Jasenková: Paliatívna starostlivosť je zatiaľ na okraji záujmu, aj keď sa záverečná časť života týka každého

https://www.slovoplus.sk/maria-jasenkova-paliativna-starostlivost-je-zatial-na-okraji-zaujmu-aj-ked-sa-zaverecna-cast-zivota-tyka-kazdeho/

múdro upozornila, že v našej spoločnosti

„ďaleko viac sa hovorí o eutanázii ako o paliatívnej starostlivosti. Možno aj kvôli tomu, že sa o tom hovorí a počúva ťažko. No záverečná časť života sa týka nás všetkých. Nehovorím o smrti, to je krátky moment, ale o živote v jeho záverečnej fáze…“

O dôstojnosti rituálu záverečnej fázy života niet ani reči – nejdem teraz rozpisovať drastické skúsenosti, popisované príbuznými zomierajúcich ľudí zo zdravotníckych zariadení – poznáme ich všetci dobre.

Písala som o tom opakovane a opakovane, napríklad

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/02/17/ak-a-potom-aj-b-9-viac-ako-sedem-statocnych/

aj

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/02/24/cakanie-2-pravo-na-dostojnu-smrt/

Rozhodne takéto zomieranie má ďaleko od tepla domova a milujúcich blízkych okolo ich postele.

 

Záverom…

Máme čo doháňať oproti tým prasatám, poviem vám…

 

 

Elena   5.11.2019

Tak 5. – Istanbulský dohovor, hodí nám ho Čaputová na krk?

18.01.2020

Premiér vyzval oficiálne prezentovanú prezidentku Čaputovú (ach, áno, rozhodla som sa do oficiálneho vyjadrenia ÚS SR ku podaniam doktora Harabína titulovať ju takto, takže ďalej uvádzam skrátene viac »

Čo ti (ne)poviem 6. – Hádanka o živote. . .

17.01.2020

Ak si niečo volíme, kladieme na misky váh veci pre nás podstatné. Vieš, že teraz ťa nedokážem zastaviť ja. Daj si však čas na rozhodnutie, lebo zmení vo svete priveľa - povedal Boh. Čas viac »

Tak 4. – A tak sa bojím, že príde. . .

17.01.2020

Sú dni plné lepivej hmly. Slnko je ukryté kdesi za mrakmi, a možno odišlo k nám do hôr a čaká tam na môj návrat, vzdychla som si včera ráno pri pohľade z okna penziónu v Devínskej Novej viac »

Vladimir Putin

Západ sa do zmien v Rusku nebude miešať

18.01.2020 07:00

Rusko ovládol. Vladimir Putin je lídrom krajiny od konca roku 1999. A chce, aby sa na túto éru spomínalo ako na Putinovo Rusko.

Hornonitrianske bane, Prievidza, baník, Baňa Nováky

Európa obmedzí uhlie aj na hornej Nitre, bane sa zatvoria

18.01.2020 06:50

Na Slovensku by dotácie pre domáce uhlie mali skončiť v roku 2023 a Baňa Nováky má byť definitívne zatvorená v roku 2027.

peniaze, euro, kalkulačka

Slováci v priemere zarobili o 70 eur viac ako vlani

18.01.2020 06:27

Minulý rok priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Ide o druhý najrýchlejší rast za posledných desať rokov.

burza, čísla, tabule, investor

Šéfka MMF: Dohoda USA a Číny neistotu len zmierni

18.01.2020 06:17

Podpísanie prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou zmierni neistotu, avšak v plnej miere ju neodstráni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,385
Celková čítanosť: 3051879x
Priemerná čítanosť článkov: 2204x

Kategórie