Založ si blog

S láskou 8. – Nepomáha zakryť si uši. ..

Za účelom preškoľovania mi slúžia odborné semináre, nepotrebujem žiadne doškoľovanie osudu – mohli by sme si podaktorí vzdychnúť. No nebolo by nám to nič platné, navyše preškoľovanie zaistené osudom sa nám vrýva hlboko pod kožu, pretože jeho cieľom je meniť nás samých.

Skôr či neskôr nás Zámer sveta ku prijatiu poznania dostane – aj keď sa vzpierame, keď máme strach, keď nedôverujeme – nájde spôsob, ako nám správnu cestu ukázať. Ako mne dnes. Príkladom ako sa dostaneme ku pravému poslaniu je príbeh s Mojžišom – práve ten sa mi otvoril v jednej z neprečítaných kníh, keď sa mi ich podarilo pri upratovaní zhodiť na zem. Je to príbeh nielen o pravom poslaní, ale aj o zvládaní strachu.

 

Mojžiš…

Ak sa ocitneme tvárou v tvár rozhodnutiu, ktoré nám môže život zmeniť, či až obrátiť hore nehami, sme ako Mojžiš.

Biblický príbeh o Mojžišovi je známy. No pre istotu si povedzme základné fakty.

  • Zjavil sa mu Boh a poveril ho poslaním. Mal odviesť Izraelitov z egyptského otroctva.
  • Mojžišovi nič viac nemohlo byť cudzie ako ten nápad – žil pokojný usadlý život pastiera, prečo by sa ho mal zrazu vzdať? Nebol rečníkom – ako by už len presvedčil faraóna, že má Izraelitov pustiť zo zajatia? Mal už 80 rokov, neplánoval žiť kočovne, putovať do Egypta a odtiaľ viesť kopu ľudí cez more, čo keby zomrel cestou?
  • Nepomohlo mu však nič z tých výhovoriek, nepomáha v takých situáciách si zakryť uši, akože nepočujeme to volanie.

Sme ako Mojžiš podaktorí, vynakladáme veľa úsilia na odmietnutie zmeny. Za všetkými dôvodmi, prečo nemáme vystúpiť zo zóny pohodlia a prekročiť nový prah, stojí to, čo sa začína na písmeno S – strach.

Kniha tiež hovorí, že odlišujeme v živote traumy a drámy

  • trauma je niečo, čo nás trvale zraní – ako smrť dieťaťa, či zažívané násilie,
  • dráma znamená, že niekedy v nás čosi vyvolá hnev, sklamanie či smútok – môžu to byť aj bolestivé situácie, ale citovo nás nezraňujú navždy, no my si ich pletieme s traumou a prehnane na ne reagujeme.

 

Záver…

Nuž, Zámer sveta ma preškoľuje usilovne – včera mi ukázal rozpoznávacie znamenie komu možno  veriť, dnes zasa návod ako k dôvere vykročiť. Je to zdanlivo jednoduché. No len zdanlivo, v skutočnosti nie je ľahké prekonávať svoj strach.

Hm, ako to dokázal ten Mojžiš?

 

 

 

Elena   9.11.2019

S láskou 11. – 11. 11.

11.11.2019

Mnohí sa pokúšali definovať, čo je to láska. Písali o nej vzletné verše, rozsiahle eposy, knihy. Zrejme väčšina z nás pozná diela ako Marína či Odviate vetrom, podaktorí aj Legendu o láske. viac »

S láskou10. – Je ráno, a ja. . .

11.11.2019

Je ráno, a ja Ti píšem báseň... Dážď už dávno spláchol stopy snehu zo stromov, trávy, aj z mojej pamäte, skutočne bol minulý víkend snehobiely? Krajina šedej hmly sa vinie za oknom a viac »

S láskou 9. – Veľká výzva matiek. . .

10.11.2019

Doktor Bazár a jeho list – mediálny názor publikovaný na mediwebe bude v tomto blogu v centre pozornosti. Presnejšie, jeho zavádzajúci list o tom, že polícia ide prešetrovať všetky úmrtia viac »

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka,

Parkovací pokus v Petržalke naostro. Pristúpime k represii, varuje starosta

13.11.2019 11:00

Po prvých desiatich dňoch od zavedenia novej parkovacej politiky v bratislavskej Petržalke sa začínajú prísne kontroly.

násilie, smútok, depresia, žena,

Slovenská a škótska polícia rozložila skupinu, ktorá obchodovala so ženami

13.11.2019 10:58

Výsledkom sú štyria odsúdení členovia organizovanej skupiny v Glasgowe a na Slovensku prebieha súd so štyrmi mužmi a dvomi ženami.

VYSOKÉ TATRY, les, povodeň

V Demänovskej Doline vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity

13.11.2019 10:13, aktualizované: 10:39

Podľa starostky hrozí vyliatie potoka.

obchvat ba

Na obchvate Bratislavy je väčší problém ako azbest

13.11.2019 10:01

Statické skúšky únosnosti násypu na stavbe diaľnice D4 nevyhovujú, čo je pravdepodobne ešte horší problém ako nález azbestu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,321
Celková čítanosť: 2817400x
Priemerná čítanosť článkov: 2133x

Kategórie