Vo vetre čias 5. – Fico má pravdu, banky. . .

16. novembra 2019, elenaistvanova, VO VETRE ČIAS

 

Vyhlásenie bývalého premiéra Fica o tom, že banky majú u nás oproti iným krajinám nadpriemerné zisky – ako obchodníci s drogami a bielym mäsom – a preto by mali platiť zvýšený odvod, pokladám za rozumné. Zdá sa mi tiež správne, aby niesli samé ťarchu toho odvodu nejakým spôsobom, a neprenášali ho v plnom rozsahu na klientov. Ich zisky sa zvyšujú aj poplatkami, ktoré rastú neúnosne – od 20 až do 233 percent sa mali zvýšiť bankové poplatky v období od 1. januára 2018 a od 1. novembra 2019 je v platnosti ďalší nový sadzobník v niektorých bankách, ktorý zvyšuje podaktoré poplatky aj o viac ako 100 percent – ako uvádza článok

https://zemavek.sk/tak-sa-zaraba-pri-drogach-a-pri-obchode-s-bielym-masom-povedal-fico-k-ziskovosti-bank/

No tak sa dnes pozrime na túto tému, pretože zasa raz od budúceho mesiaca podaktoré banky zvyšujú poplatky, a dokonca vraj aj za nazeranie na svoj účet cez bankomat.

Fico má úplnú pravdu, že si treba vybrať z bánk všetky peniaze, a donútiť štát legislatívne umožniť vyplácať mzdu priamo na pracoviskách do ruky.

Mám už skrátka bánk a ich nenažranosti dosť.

 

Banky, banky, stratili ste pamäť?

Čo sa týka bánk a ich reagovania na Ficovo vyhlásenie – akosi vám slabne pamäť, banky. Pár rokov dozadu sme sa museli my, občania, poskladať sumou sto miliárd eur na „ozdravenie“ bánk, hoci sa z nich privatizovaním potom stali banky súkromné – a my nie sme ich sponzori. To ich nemrzelo a nevykrikovali, že nám občanom zostane málo. Zhrabli potom ozdravené banky za symbolickú cenu – ako uvádza článok Roman Michelko: Privatizácia bánk a vlastníctvo médií

https://www.napalete.sk/roman-michelko-privatizacia-bank-a-vlastnictvo-medii/

Zachovať sa recipročne podporne a znížiť svoj zisk o Ficom navrhovaný príspevok 120 miliónov eur v situácii, kedy sa celosvetovo spomaľuje ekonomický rast a dopady na nás to mať určite bude, nie sú zjavne ochotné. Hoci nejde o sumu zvýšenia nijako závratnú – ide o zvýšenie iba z 0,2 na 0,4 percenta z hodnoty pasív vykazovaných v súvahe, znížených o niektoré položky. I to sa im zdá veľa – nuž, presná je tá pesnička  „čím viac máš, tým ešte viac budeš chcieť“.

Lebo zisk bánk v SR v eurách viac ako pol miliardy za minulý rok je veľmi slušná suma. Podľa Fica má ich zisk v tomto roku byť dokonca až viac ako 700 miliónov eur

https://e.dennikn.sk/1641737/fico-zase-kope-do-bank-jeho-cisla-celkom-nesedia/

Takže – na oddlženie bánk sme sa pred ich privatizáciou my občania poskladali sto miliardami, no netreba zabudnúť, že ešte predtým ich ktosi pomocou politických nominantov vytuneloval. Občania Slovenska boli preto vo vzťahu ku bankám opakovane okrádaní.

Minulotýždňové vyjadrenie bývalého ministra financií Kažimíra vo večerných správach ma neprekvapilo –  pokladala som ho vždy za empatického rovnako ako telegrafný stĺp. Občania si podľa neho môžu vybrať banku, kde sú poplatky nižšie, alebo aj žiadne, tak aký problém so zvyšujúcimi sa poplatkami. Skutočnosť, že väčšina z nich to nevie, nedisponuje takými prostriedkami ani kompetenciami a doplatia na túto situáciu tí najslabší, ho netrápi.

 

Veľká hra na zvyšovanie životnej úrovne Slovákov sa zasa raz roztáča.

Ustavične kadečo dražie. Bývanie, potraviny, cestovanie, elektrina,… Pridajú dôchodcom i pracujúcim pár centov, a druhou rukou im vezmú podstatne viac. Elektrina napríklad teraz zdražie od januára 2020 údajne o dosť vysoké percento, médiá uvádzajú až 10 percent. Písala som o jej cene opakovane

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/06/04/na-ostri-noza-4-sladka-cena-zelenej-elektriny/

a

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/12/16/na-tepe-dna-10-treba-zvysovat-cenu-elektriny/

a už len to samo osebe by bol dôvod na to, aby sme oslavu 17. Novembra premenili na hodinu otázok a odpovedí s tými, ktorí nás vedú – kamsi, teda údajne k našej lepšej budúcnosti. No mnohí z nás sú slepí, hluchí, nemí, a hlavne pasívni.

Aj chystané zavedenie finančnej štátnej pomoci v rámci „ekonomickej chudoby“ je zlodejinou voči mnohým občanom –  lebo zavedenie druhého kritéria v zmysle „dávka v hmotnej núdzi“ znemožní pomoc pre ľudí pracujúcich a pre dôchodcov. Hoci ich životná úroveň by napĺňala kritérium pre poskytnutie pomoci, pomoc dostanú len tí, ktorí nepracujú. A poctivo pracujúcich štát zasa raz len viac ošklbe.

Štát by podľa mňa mal prikročiť ku hľadaniu ďalších zdrojov v tomto čase mimo vreciek bežných občanov. Rozhodne by mal pristúpiť i ku zdaneniu dividend. A mal by zhabať majetky daňových podvodníkov veľkého formátu, namiesto umožnenia ešte aj z basy prepisovať ich na kadekoho, ako v prípade Bašternáka. To nám ale nehrozí, kým máme na čele politikov s poradcami typu Libora Meliorisa, poradcu z prezidentskej kancelárie. Odporúča vláde zvyšovať DPH a dane – ako inak  – za byty a domy, za autá, za uhlie, drevo,, plyn a elektrinu…“

No čo na to dodať? Lumpi to tu rozkrádajú, zadlžujú národ pôžičkami Grécku, pomáhaním kadekomu, či nákupom predražených amerických krápov na vyzbrojovanie.  A potom poženú ľudí zomierať v mene ich pochybných hesiel. Všetko pre moc a prachy…

 

Záver…

Špinavosti bánk nie sú nikdy len špinavosti bánk. Sú špinavosťami politikov, ktorí sa prachy zostavia legislatívu aj na vykopanie ich predkov z hrobu. A aj chyba nás, celej spoločnosti, ktorá neprotestuje pri nečestných poplatkoch, pri zachraňovaní bánk z peňazí daňových poplatníkov, pri ustavičnom zvyšovaní ich ziskov a zaťažovania klientov v dôsledku toho.

Mala by existovať štátna banka,  s garanciami pre klientov, a bez kadejakých zlodejských poplatkov – a klientom súkromných bánk vo vzťahu ku ich účtom by mal štát garantovať jediné,  vytváranie povinného garančného fondu každej banky, ktorý by mala skladať niekam v tej štátnej banke ako rezervu pre prípad krachu na odškodnenia svojich klientov vo výške 10% ich vkladov.

 

 

Elena  16.11.2019

 

K diskusii: Shark, ja som sa nepobavila.

Lebo podľa mňa zamestnať kopu ľudí na zaistenie takého vyplácania výplat má dva pozitíva – žiadne zlodejiny bánk, a zároveň zvýšenie zamestnanosti v našej réžii – to je určite lepšie, ako keď  pcháme peniaze za „vytváranie pracovných miest“ v obrovských sumách zahraničným investorom, ktorí ich potom odvlečú mimo Slovenska.

Takže, prerátaj si prosím, koľko peňazí by zostalo na Slovensku a slovenským podnikom v takom prípade.