Novembrenie 11. – Svet hodný ochrany. . .

27. novembra 2019, elenaistvanova, NOVEMBRENIE

Tatry ako vždy prekrásne, zaliate do ružovozlatista skorým ranným slnkom. Havrany krúžiace s hlasným krákaním nad popradskou autobuskou. Obrazy života, ktoré sa mi vrývajú hlboko do srdca.

Ach, áno, ešte včasranná cesta z Prednej Hory. Zábavné bolo, že som nahodila fotku na fb, ľudia zo svetielkového sveta nepochopili, že to nie je chyba fb, ale reálna fotografia prostredia. Neverili, že čakanie na bus u nás vyzerá takto – v čiernočiernej tme, svetiel cestou z kopca niet.

Havranelo sa mi aj po návrate z Tatier od homeopatky, pretože som prešla parkom a potom mestom k námestiu. Vrany, kavky, havrany – viete o tom, že všetky tieto vtáky, patriace do čeľade krkavcovitých,  sú veľmi inteligentné. Rozlíšiť ich je ľahké – havran má žltý zobák a nohavičky – hornú časť nôh má obrastenú perím, vrana je menšia ako havran, s čiernym zobákom, kavka je sivastá. Patria k nim aj krkavce, samozrejme, keď podľa nich je pomenovaná celá čeľaď – sú veľmi veľké a veľmi múdre, preto v mestách nežijú. No áno, ktosi podľa nich vytvoril pre darebných rodičov pomenovanie „krkavčí rodičia“ – ale nemá to hlavu a pätu, je to nezmysel, lebo všetky krkavcovité druhy sú ako rodičia starostliví. Mám rada tieto bystré vtáky, v minulosti si ich ľudia vážili oveľa viac. Chýbali by mi, keby neboli.

A mohlo by sa ľahko stať, že raz budú medzi vymretými druhmi – a my s nimi. Mnoho ľudí (nielen odborníkov) poukazuje na riziká sebazáhuby. Jeden z odborníkov je nepochybne geológ a podpredseda SAV, ktorý v článku

https://www.cas.sk/clanok/914687/desiva-predpoved-geologa-planeta-je-na-pokraji-hromadneho-vymierania-druhov/

výstižne povedal, že „dnes už nie je dôležitý ekonomický rast, ale udržanie prostredia, v ktorom žijeme.“

Súhlasím s tým. Fenomén Gréta ma ale nenadchýna, o tom som už v blogu písala – nepáči sa mi to dievča a jej prejav vôbec. Naozaj mi niečo na nej nesedí – a to som za ochranu prírody a života na Zemi, aj pervazívcov mám rada.

Skutočnosťou je, že svet od záhuby nezachráni, ak budeme všetci jesť len rastlinnú potravu – ja vám teda dnes večer idem dobrým príkladom

 

 

Ale vážne, oveľa viac na prospech Zemi by bolo napríklad prestať s jadrovými pokusmi, aby nevznikal jadrový odpad

https://www.hlavnespravy.sk/nebezpecny-experiment-preco-usa-na-ukrajine-buduju-uloziska-vyhoreteho-jadroveho-paliva/1207996

Niektoré veci rozhodne ľudstvo zjavne nedomýšľa, alebo je to krajná bezohľadnosť?

https://www.topky.sk/cl/13/1485431/Memento-ludskej-lahostajnosti–USA-sprznili-malebny-kut-zeme–ohrozuje-nas-vsetkych

Rádioaktívny odpad vážne hádžu do mora?

https://www.hydrotech-group.com/sk/blog/vodu-v-oceanoch-ohrozuje-okrem-plastov-aj-radioaktivny-odpad-ake-predstavuje-nebezpecenstvo

Veď to je akoby sme sedeli na konári a pílili sme ho sami pod sebou. VeĎ aj pílime, podaktorí

https://www.interez.sk/jadrova-hrobka-z-nuklearnych-testov-praska-uroven-radiacie-na-marshallovych-ostrovoch-je-ako-vo-fukusime/

Niet sa potom čo čudovať, tejto správe z januára 2017 o rádioaktivite českých diviakov

https://www.topky.sk/cl/11/1602723/Takmer-polovica-diviakov-zo-Sumavy-je-radioaktivna–Sokujuce-zistenie–TOTO-za-to-moze

článok uvádza, že rádioaktivita sa na Šumavu dostala po havárii jadrového reaktora v Černobyle, ku ktorému došlo na jar 1986.

No mňa by skutočne zaujímalo, akú rádioaktivitu by namerali nám.

Nejdem to ďalej radšej ani rozoberať. Veľa informácie prinieslo k téme napríklad vysielanie Dopoludnie na InfoVojne s Adrianom 15.11.2019, naozaj veľa zaujímavých informácií  o tom, v čom je skutočne problém, aj čo je a čo nie je ochrana životného prostredia.

Moc sa teším na čarovnú knihu, ktorú som si objednala – pravdaže nie je o kúzlach a čaroch, ale o vtákoch. Volá sa Dýchat s ptákmi a má podnadpis Obyčejné texty o světle paměti, pravdě oblaků a útěše míst. Mám rada fotoknihy s príbehmi, moc, dokonca som i ja dve  dala dokopy, ale nikam som ich neposunula. Z tej prvej mám motto v úvode blogu, už som ju kedysi v blogu spomenula.

A prezradím vám ešte niečo k tým vtákom – čajka, či biely havran ma Popradom sprevádzal. Nech to bolo, čo to bolo, bolo to prekrásne. Brala som to ako nádherný pozdrav Zámeru sveta…

Elena  27.11.2019