Tak 6. – Prezident nie je kráľ. . .

18. januára 2020, elenaistvanova, TAK

Oficiálne prezentovaná prezidentka Čaputová (ďalej skrátene ako OPP) zatiaľ neposkytla stanovisko za Slovensko ku Istanbulskému dohovoru. A vo veci volebných výsledkov spletá čosi o možnom nevymenovaní víťazov volieb, a o iných verziách volebného príbehu. Neviem, načo by nám potom boli voľby, keby v nich nemali ľudia právo voliť a ich voľba by nemala byť akceptovaná.

Začínam mať jej nápadov mať dosť – a cítim voči nej oprávnenú nedôveru.

Nuž ale, povedzme si otvorene – prezident nie je kráľ. Ani OPP Čaputová nie je kráľovná. Nie je ani prezidentkou EÚ, ani zemegule, ale zatiaľ len Slovenskej republiky
(možno, vedeli by sme to, ak by doriešil ÚS SR Harabínove podania). Ak nechce hájiť jej oficiálnu politiku a záujmy Slovákov, ktoré prezentujú, potom nech ide z funkcie preč.

 

Zrejme najrýchlejšie a najúspornejšie riešenie by bolo, ak by vláda SR vyzvala ÚS SR, aby bezodkladne konal vo veci Harabínových podaní ohľadne volieb. Tam sa ukáže, či OPP Čaputová je skutočne legitímnou prezidentkou – ak nie je, potom môže doma podpisovať kachličky na WC a nie Istanbulský dohovor.

Ak by ÚS SR dal stanovisko, že je prezidentkou legitímnou, potom ju môže národ odvolať. Tento nápad ma tak nadchol, že som si preštudovala, ako to je u nás s odvolaním prezidenta. A predstavte si, je to celkom ľahko zrealizovateľné.

V zmysle zákona č. 460/1992 Z. z. (Ústava Slovenskej republiky) v čl. 106

(1) Prezidenta možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky prijatého najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia uznesenia tak, aby sa ľudové hlasovanie vykonalo do 60 dní od jeho vyhlásenia.

(2) Prezident je odvolaný, ak za jeho odvolanie v ľudovom hlasovaní hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov.

V NR SR by prijatie takéhoto rozhodnutia malo bez problémov prejsť, lebo väčšina poslancov hlasovala za stanovisko odmietnutia Istanbulského dohovoru. Takže súhlasiť s odvolaním OPP Čaputovej z prezidentskej funkcie by nemali mať problém.

Ak by sa poslanci rozhýbali, šlo by uskutočniť takéto ľudové hlasovanie zároveň s voľbami do parlamentu, čím by vznikla úspora štátnych financií.

 

 

Elena   18.1.2020