Otázky 6. – Srdcom doma, zadkom v zahraničí. . .

11. februára 2020, elenaistvanova, Otázky

Voľby ešte ani nenastali, a už vzbudzujú veľa kontroverzných názorov.

Ministerka Saková vyzvala ľudí ísť voliť, lebo zo zahraničia nám bude voliť 60 000 voličov. Niektorí kritizovali, že túto informáciu dala – no ja jej za to takto verejne ďakujem. Lebo poukázala verejnosti na problém

https://www.ta3.com/clanok/1175857/sakovej-video-o-volicoch-vyvolalo-kritiku-premier-sa-jej-zastal.html

Združenie Srdcom doma už nejaký čas malo požiadavku umožniť voľby zo zahraničia.  Uvádzajú žiadame, aby bolo občanom umožnené zúčastňovať sa zo zahraničia na voľbách prezidentských, voľbách do orgánov samosprávnych krajov, do orgánov samosprávy obcí, do Európskeho parlamentu tak, ako je tomu dnes v prípade volieb do NR SR.

Bolo by to pre mňa v poriadku, ak by šlo o ľudí krátkodobo pobývajúcich mimo Slovenska. Inak to vidím, ak tí ľudia sú mimo Slovenska dlhodobo, v podstate tu vôbec nežijú. Preto sa pýtam, aké morálne právo má voliť vládu na Slovensku niekto, kto tu po desiatky rokov nežije? Niekto, kto síce môže byť srdcom doma, ale zadkom je po celý čas v zahraničí. Podľa mňa nech sa zúčastňuje volieb v krajine, kde žije a ovplyvňuje tým svoj vlastný život – a nie život nás ostatných.

 

Ďalšie vírenie predvolebného vzduchu vo vzťahu ku hlasom zo zahraničia vyvolali slová bezpečnostného analytika Žitného, podľa neho voľby zo zahraničia nemusia byť v súlade s platnou Ústavou SR, podľa jej článku 30 majú byť voľby tajné – a to rozhodne nebudú pri zasielaní hlasov zo zahraničia. Uvádza svoj názor, že volič v zahraničí nevolí tajne, pretože nie je pod ‚dohľadom‘ hlasovacej komisie a ani nevolí za plentou – prakticky za neho môže odvoliť ktokoľvek, kto má prístup k hlasovacím lístkom.

„Doma musí volič po vhodení volebného lístka ostatné lístky odovzdať a tie budú pod dohľadom volebnej komisie zničené, aby nemohli byť zneužité, nestali sa prostriedkom kupovania hlasov a podobne. Nič z toho v zahraničí neplatí. Nie je to tajná voľba, je v rozpore s ústavou.“

Túto jeho námietku pokladám za významnú.

Myslím, že k tomuto problému by sa preto mali čím skôr vyjadriť mediálne aj ústavní právnici. Aby sme nezrealizovali voľby neplatne – a následne nečakali po celé roky na vyjadrenie Ústavného súdu SR ohľadne ich platnosti.

 

 

Elena  11.2.2020

 

K diskusii: rubbeler – no a práve o to ide – podľa mňa by mal zákon rozlíšiť medzi človekom, ktorý na Slovensku reálne aj žije a človekom, ktorý dlhodobo žije v zahraničí –  je otázkou do diskusie, či naozaj človek nežijúci reálne na Slovensku má morálne právo ovplyvňovať náš život svojimi voľbami.