To som ja 3. – Hrozba pandémie – a čo by u nás znamenala. . .

26. februára 2020, elenaistvanova, To som ja

Som natoľko naivná, že verím aj predpovedi počasia – ale zasa nie natoľko naivná, aby som verila správam z médií.

A tak by sme mali vedieť čítať i medzi riadkami.

Nedávno som písala o pandémii v blogu Veď hej 4. – Pandémia prináša smrť. A na túto úvahu nadviažem.

 

Hokusy- pokusy vedcov…

Riziká pokusov všetkého druhu na psuedovedeckom základe pomenoval výstižne článok

https://www.stoplusjednicka.cz/sileny-experiment-vedci-vytvorili-virus-zabijacke-chripky

Tento v súčasnosti sa šíriaci  vírus je podobného typu. Únik z laboratória v dôsledku ľudskej nedbalosti robí nebezpečnými všetky podobné pokusy – a bolo by ideálne s nimi úplne skoncovať.

 

Čo by bolo u nás pri pandémii…

Ak si ľudia myslia, že by šlo o nejaký druh bežnej chrípky, tak sa hodne mýlia. Opatrenia realizované Talianmi ohľadne karantény o tom svedčia. – uzavierajú mestá a celé oblasti. Aby chorí neodchádzali, strážia ich policajti a vojaci.

Otázkou dňa je kedy nastane problém u nás, kedy zverejnia prvé objavenie sa nákazy. Správy o šírení čínskeho koronavírusu hovoria o blížení sa k našim hraniciam – ja osobne si myslím, že pokojne už môže byť tu – len je v inkubačnej dobe. No ak by aj nebol, pri súčasnej miere ľudskej hlúposti to môže byť veľmi rýchlo – pretože kade-tade po ohrozených oblastiach sa nám vrágajú nielen tí, ktorí musia ísť nevyhnutne pracovne (ako kamionisti), ale dovolenkári a rôzne školské či záujmové inštitúcie vláčia po týchto lokalitách i deti. Naozaj si myslím, že vláda by mala zareagovať rýchlejšie a razantne dať zákaz cestovania. Lebo na rozdiel od Talianska, ak sa rozbehne pandémia tu, bude to paseka v lokalitách s nízkym hygienickým štandardom – taký človek nakazí nie desať, ale možno aj  násobne viac ľudí.

Myslím, že je najvyšší čas informovať ľudí, čo by sa dialo, ak by sa čínsky kooronavírus objavil a došlo by ku karanténe nejakej oblasti. Ako by mali postupovať, či ako sa pripraviť. Ako by ľudia dostávali potraviny, ako by boli ošetrovaní, ako by bol zaistený bezproblémový chod spoločnosti – od elektriny, potravín, liekov, vody, no všetko skrátka. Či by masky dostali, alebo odkiaľ by ich nabrali, lebo kupovať si ich mnohí nebudú. A tak sa obávam, ako by to u nás vyzeralo.

Konečne sa v tomto smere zobudila aj Svetová zdravotnícka organizácia

https://www.ta3.com/clanok/1176975/svetu-hrozi-pandemia-podla-who-by-sa-krajiny-mali-pripravit.html

 

Realistický článok

https://www.stoplusjednicka.cz/ziva-hrozba-pandemie-znici-nas-virova-apokalypsa

hovorí o tom, ako by to naozaj vyzeralo. Pandémia je pre každú spoločnosť obrovským problémom.

Neviem aký stupeň naivity by si vyžadovalo, aby sme pokladali počet lôžok infekčných oddelení u nás za dostatočný. A počet personálu. Chýbali by nielen lôžka (tie sa dajú provizórne získať z hotelov, ubytovní, škôl). Chýbali by ale prístroje pľúcnej ventilácie, aj lieky – ak ochorie veľké množstvo ľudí, tak i základný chod spoločnosti by bol problém zaistiť.  Iste, pandemický plán ráta s uložením pracovnej povinnosti, no ak ochorie priveľa ľudí, nebude ani koho poslať na nútené práce, teda pardon, povinné práce to nazvali. Jediné, čo je zrejmé, je zaistenie hromadných hrobov, existujú plány  na ich umiestnenie v každom okrese.

Oveľa razantnejšie opatrenia by mali byť, ak chceme skutočne zabrániť vzniku veľkých škôd v spoločnosti.

 

 

Elena 26.2.2020

l