Založ si blog

Vykročenie 7. – Slová. . .

Keď zomrie niekto blízky, slová nič neznamenajú.

A vlastne ani nemáme tie správne slová v takej chvíli.

 

Dnes zomrel môj brat – a si uvedomujem, aký je rozdiel v odchodoch blízkych. V mysli sa mi nevdojak vynáralo porovnanie so smrťou môjho syna Maroška, ktorú som skoro neprežila. A uvedomujem si neporovnateľnosť tých dvoch strát.

Cítim smútok zo smrti brata, iste, ale je to prirodzený plač a prirodzený smútok. Náhle zomrel, no ľudia zomierajú. Smrť je súčasťou kolobehu života. Beriem jeho smrť ako smutnú, avšak prirodzenú vec.

Moje dieťa zomrelo pre závažné pochybenie lekárky, mohlo žiť. Maroško mal život pred sebou, smrť dieťaťa je zničujúca životná skúsenosť. Jeho zavinená smrť je zničujúca dvojnásobne. Nebol to prirodzený smútok, ani prirodzený kolobeh života.  Dnes to viem porovnať.

 

Vo chvíľach, keď ľudia zomrú, premietajú sa nám spomienky, spoločne prežité okamihy. Zrejme, ja si teraz nevybavujem žiadnu spomienku. To je pre mňa profesijná signálka, že silný protitraumatický obranný mechanizmus vo mne pracuje. Mne ako empatikovi stačí ku silnej bolesti aj popis, ako veci prebiehali. Prijímam smrť, ale desí ma tá neúcta, ktorú majú po smrti ku jeho telu tí, ktorí ho z domu na pitvu odnášali. Myslím, že sme spravili zo smrti biznis a nie smrťou samotnou, ale našim spôsobom ako ku nej pristupujeme sa z nej vytráca ľudský aspekt a vypadáva z kolobehu života. Lebo v kolobehu života vnímam prirodzenosť každého obdobia, jeho zmysluplné stránky a jeho dôstojnosť. Tak len opakujem slová, ktoré som v blogu napísala nejaké tri dni dozadu – že spôsob fungovania našej spoločnosti nie je o neúcte ku smrti, ale o neúcte ku životu.

 

Nie je náhodné nič, čo sa deje v našich životoch, uvedomujem si intenzívne. Z knižnice som vybrala kopu kníh, ktoré chcem predať, a tak ich čítam, aby som sa definitívne rozhodla, ktoré pôjdu preč. Včera som čítala knihu Posledný skutok z lásky. Silná kniha, v podnadpise s otázkou ako zvládnuť, keď osud horší ako smrť postretne niekoho, koho milujete. Prečo sa mi táto kniha priplietla do ruky, vravela som si potom súhlasiac s tým, že sú v živote naozaj aj horšie veci ako smrť.

Bilancovala som potom, aký kus cesty som prešla vo vzťahu ku smrti. Stála som opakovane v konšteláciách za smrť, to mi pomohlo ku jej pochopeniu, a dnes viem, že je len prevádzačom. Že to svetlo stále svieti. Že veci nie sú náhodné. A že ten, kto to tu riadi je Zámer sveta, a mali by sme s úctou prijímať jeho vedenie.  Druhou z cenných skúseností bol niekoľkodňový šamanský rituál smrti a zomierania, ktorým som prešla. Kým vo vzťahu ku bratovi spomienky mlčia, tu sa mi ich vynára celá hŕba v tejto chvíli…

 

V tejto situácii sa dokážem usmievať, lebo cítim vďačnosť za to, že tu bol. A že zostane súčasťou rodiny, lebo smrťou nič  nekončí. Žil život podľa svojich predstáv, a tie sa od mojich predstáv o živote líšili. Ibaže aké právo mám ja posudzovať jeho život?

 

Odpočívaj v pokoji, brat náš…

 

Elena

 

Tep dňa 3. – Ako sa slovenská vláda testovaním národa preslávila. . .

20.01.2021

Peniaze za testovanie, ktorému sme vystavovaní, by sme mali dostať. Píše o tom blog https://blog.hlavnespravy.sk/25317/boli-ste-ucastnikom-celoplosneho-testovania-ste-pravidelne-testovany-mate-narok-na-financnu-odmenu-vysku-vam-urci-znalec/ Dokonca uvádza aj odborný článok, týkajúci sa štúdie o testovaní na Slovensku, ktorý bol uverejnený v odbornom časopise 4. 12.2020, a v [...]

Tep dňa 2. – Fantastický návrh pre RTVS, ako zvýšiť jej sledovanosť. . .

20.01.2021

Mám láskavé srdce, rada pomáham iným a súcitím s nimi. Tvorcovia PUMPY sú smutní z nedocenenia ich diela a znechutení, ako sme nepochopili ich skvelý nápad baviť sa o mŕtvom generálovi Lučanskom a zhadzovať ho, a čudujú sa nášmu zlému vkusu. Aj generálny riaditeľ RTVS je iste smutný, až tak, že sa ani verejne neospravedlnil za to, len akýsi režisér po médiách [...]

Tep dňa 1. – „Ospravedlnenie“ RTVS. . .

20.01.2021

Pani europoslankyňa Nicholsonová pokladá PUMPU za úžasný počin. Píše o tom Daňo, ktorý pripomína v súvislosti tým, že oveľa menej zmyslu pre humor pani Nicholsonová prejavila pri žartovaní o nej, vraj ich dokonca zavrieť dala prevzaté z https://www.facebook.com/martin.dano.1976/posts/3673886332654690 Teda nie že by ma prekvapilo jej vyjadrenie, lebo presne tú [...]

Donovaly, zima, sneh

Chalupári sa húfne prihlasujú na prechodný pobyt. Pre lockdown

21.01.2021 06:45

Zákaz vychádzania a obmedzené presuny medzi jednotlivými okresmi podnietili mnohých chatárov žiadať o prechodný pobyt.

testovanie, covid, objednaní, Vajnorská

Na odber sú dve minúty. Došlo aj na bitku palicou od dôchodcu

21.01.2021 06:00

Objednať na testovanie sa síce možno na presný čas, no aj tak sa na niektorých odberových miestach čaká aj niekoľko hodín.

koronavírus, Čína

ONLINE: Vírus sa vracia do Číny, agresívnejší ako predtým

21.01.2021 06:00, aktualizované: 06:43

V Číne rastie počet pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom, objavili aj rýchlejšie sa šíriacu britskú mutáciu.

Andrea Letanovská, poslankyňa NRSR Za ľudí

Letanovská v Ide o pravdu: Čakáme na schválenie lieku, ktorý pomáha pri COVIDE-19

21.01.2021 06:00

„Slovensko musí urýchlene nakúpiť vakcíny a očkovať. Nie testovať,“ vyhlásila lekárka a poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí) v relácii Ide o pravdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,816
Celková čítanosť: 4371232x
Priemerná čítanosť článkov: 2407x

Kategórie