Bola raz pravda 5. – Drahá vláda, ako je to so zahraničnými dovolenkami zdravotníkov?

31. marca 2021, elenaistvanova, Bola raz pravda

Núdzový stav prináša všetkým občanom Slovenska do života mnohoraké obmedzenia.

.Vláda SR ho vyhlásila údajne preto, aby predovšetkým zdravotníci mohli byť kedykoľvek povolaní do práce a prevelení do nemocníc.

Bezodkladne.

Ale ako sa dočítame – niektorí z nich spokojne dovolenkujú dokonca v zahraničí – namiesto toho, aby v tom núdzovom stave boli k dispozícii.

Nejde len o dva týždne dovolenky, ktoré tam absolvuje  takýto zdravotník.

Argument sestry Adriany z Piešťan, ktorá sa vrátila z Egypta a vykladala, že tam predsa išla očkovaná, pokladám za hlúpy a neodborný argument. Lebo aj dva razy očkovaní ľudia sa môžu nakaziť opätovne, zrejme aj tou istou mutáciou vírusu. Nehovoriac už o tej africkej.

Ani žiadne teraz existujúce testy nie sú stopercentne validné, môžu ukázať falošnú negativitu či pozitivitu. 

Takže jediná bezpečná verzia ochrany ostatných pred nákazou je, aby človek po návrate zo zahraničia sedel doma v karanténe najmenej 14 dní. 

 

Ak by dotyčná zdravotníčka cestovala v lietadle s niekým infikovaným, alebo sa nakazila v deň odchodu, tak zistiť to môže aj o dva týždne neskôr.

Preto po návrate by mal byť dva týždne vracajúci sa dovolenkár – zdravotník  v karanténe, aby nám nerozvláčil nákazu medzi pacientov. 

Mám veriť tomu, že pani si po návrate domov vzala dva týždne dovolenky, aby bola v karanténe? A bola vôbec v karantény, alebo nabehla do práce hneď po návrate z dovolenky, lebo „však je očkovaná“?

Skutočne majú pracoviská toľko zdravotníkov, aby niektorí mohli na mesiac vypadnúť kvôli dovolenke v zahraničí? Alebo spokojne porušovali zásadu epidemiologického bezpečia pacientov niektorí?

Chce mi niekto z zo zdravotníkov tvrdiť, že si nie je vedomý takej potreby karantény?  

Uvedomujete si, koľko ľudí taký zdravotník vystaví riziku, ak sa nákaza u neho zistí nebodaj po desiatich dňoch od návratu a on spokojne pracuje?

 

A tak sa pýtam verejne a otvorene. Nejde len o terajší zákaz cestovať pod hrozbou pokuty 1000 eur, čo mnohí ľudia hravo zaplatia a cestujú aj tak.

Ide o princíp.

– môžu zdravotníci počas núdzového stavu cestovať na zahraničné dovolenky? 

 

Ja osobne v situácii, ak sa dovolenkári po návrate na minimálne 14 dní nekarantenizujú, veľké riziko nákazy. A kladiem si otázku, prečo sú terajšie opatrenia také epidemiologicky neúčinné.

Je to manažérska neschopnosť, nepochopenie zásad epidemiológie, ak tu ktosi púšťa bez karantén hŕby ľudí prechádzajúcich hranice napríklad z titulu zahraničnej práce? Alebo je to úmyselné konanie s cieľom „nech sa nákaza šíri“, lebo biznis z testov a biznis z očkovania a kadejaké iné zámery, ktoré označujú ako konšpiračné? 

Čí je to zámer a čí je to lobbing, tieto podivné opatrenia – neopatrenia? 

 

Elena