Len láska zostáva 3. – Sú ľudia. . .

22. decembra 2021, elenaistvanova, Len láska zostáva
Sú ľudia, ktorí nepotrebujú na narobenie problémov múdrych nepriateľov, vystačia si i so sprostými priateľmi. A potom sú tu takí, ktorí si vystačia na všetko sami. Ako naša prezidentka terajšia.
Vyhlásila tento týždeň, že ju nezaujíma 5,5 milióna názorov na riešenie pandémie.
https://www.prezident.sk/article/prezidentka-v-ta3-nespochybnujme-nazory-odbornikov/
Blahoželám týmto jej voličom, ja som ju našťastie nevolila.
Viac k tomu niet čo dodať – lebo niektoré výroky ľudí sú pre mňa také výpovedné, že pokladám za najlepšiu odpoveď na ne len mlčanie. Sú skrátka ľudia, ktorí si nezaslúžia ani minútu nášho času.
Tak…
Ale sú ľudia, ktorí nemajú stylistov, nenosia róby módnych návrhárov, nemajú vysokoškolské tituly a nie sú vykvačení mediálne ako najsenzi osobnosti sveta.
Zato majú moju hlbokú úctu.
Tento predvianočný čas venujem im a záchrane Zeme, veď je to dôležitá téma nás všetkých.

Silné a aktuálne posolstvo, ktoré napísala vodkyňa kmeňa Waorani Nemonte Nenquimo zo srdca amazonského pralesa – bolo to v predvečer tej klimatickej glasgowskej seansy, ktorú nedávno usporiadali:

Prezidentom deviatich amazonských krajín a všetkým svetovým lídrom, ktorí sú spoluzodpovední za drancovanie našich dažďových pralesov:
Volám sa Nemonte Nenquimo. Som žena Waorani, matka a vodkyňa svojho ľudu, a Amazonka je môj domov.

Tento list vám píšem preto, pretože naše lesy naďalej vypaľujú požiare.

Pretože spoločnosti vypúšťajú ropu do našich riek.

Pretože baníci kradnú zlato (tak ako to robili posledných 500 rokov) a zanechávajú za sebou otvorené jamy a toxíny.
Pretože nájazdníci a baníci rúbu panenské lesy, aby sa ich dobytok mohol pásť, aby mohli rásť ich plantáže a aby sa biely muž mohol najesť.

Pretože naši starší ľudia umierajú na koronavírus a vy zatiaľ plánujete ďalšie kroky na vykorisťovanie našej krajiny a podporu hospodárstva, ktoré nám nikdy neprinieslo úžitok.

Pretože ako pôvodní obyvatelia bojujeme za ochranu toho, čo máme radi: nášho spôsobu života, našich riek, našich zvierat, našich lesov, života na Zemi.

Je načase, aby sme boli vypočutí.
V každom zo stoviek rôznych jazykov Amazónie máme pre vás, cudzincov, slovo. V mojom jazyku, WaoTededo, je to slovo „cowori“. A nie je to myslené ako urážka. Pre nás toto slovo znamená: biely muž, ktorý vie príliš málo o moci, ktorú má, a o škodách, ktoré spôsobuje.
Pravdepodobne nie ste zvyknutí na to, že vás domorodé ženy nazývajú ignorantmi, a už vôbec nie v tomto prostredí. Ale my, pôvodní obyvatelia, máme jasno v jednej veci: čím menej o niečom viete, tým menšiu hodnotu to pre vás má a tým ľahšie sa to zničí. A tým myslím: bez pocitu viny, bez výčitiek svedomia, bez pocitu hlúposti, a to dokonca „oprávnene“. A presne to robíte nám, pôvodným obyvateľom, našim dažďovým pralesom a klíme našej planéty.

Trvalo nám tisíce rokov, kým sme spoznali amazonský dažďový prales. Kým sme pochopili jeho podoby, jeho tajomstvá, naučili sa, ako v ňom prežiť a prosperovať. Môj národ, Waorani, vás však pozná len 70 rokov (v 50. rokoch 20. storočia nás „kontaktovali“ americkí evanjelickí misionári), ale učíme sa rýchlo a nie ste takí zložití ako dažďový prales.
Keď hovoríte, že ropné spoločnosti majú úžasnú novú technológiu, ktorá dokáže vyťažiť ropu spod našej zeme, ako kolibríky vysávajú nektár z kvetu, vieme, že klamete, pretože žijeme po prúde rieky, kde dochádza k únikom. Keď hovoríte, že Amazonka nehorí, nepotrebujeme satelitné snímky, aby sme vám dokázali, že sa mýlite: dusíme sa dymom z ovocných stromov, ktoré naši predkovia vysadili pred stáročiami.

Keď hovoríte, že naliehavo hľadáte klimatické riešenia, a zároveň pokračujete v budovaní globálneho hospodárstva založeného na ťažbe a znečisťovaní, vieme, že klamete, pretože sme najbližšie k Zemi a prví, ktorí počuli jej volanie.

Nikdy som nemala možnosť ísť na univerzitu a stať sa lekárom, právnikom, politikom alebo vedcom. Moji učitelia sú „pikenani“ (tradičné autority, múdri starší). Les je môj učiteľ. A ja som sa naučila dosť (a hovorím ruka v ruke so svojimi domorodými bratmi a sestrami na celom svete), aby som vedela, že ste zišli z cesty, že máte problém (aj keď mu ešte úplne nerozumiete) a že váš problém ohrozuje všetky formy života na Zemi.
Vnucovali ste svoju civilizáciu tej našej a pozrite sa, kde sme teraz: globálne pandémie, klimatická kríza, vymieranie druhov a v popredí toho všetkého rozsiahla duchovná chudoba. Roky ste brali, brali, brali z našich krajín a nemali odvahu, zvedavosť ani rešpekt, aby ste nás spoznali. Nesnažili ste sa pochopiť, ako vidíme, myslíme a cítime a čo vieme o živote na tejto zemi. Nemôžem vám to ukázať ani teraz v tomto liste. Ale to, čo vám môžem povedať, súvisí s tisíckami a tisíckami rokov lásky k tomuto lesu, k tomuto miestu. Láska v najhlbšom zmysle slova: úcta.
Tento les nás naučil chodiť ľahko, a pretože sme ho počúvali, pretože sme sa od neho učili a bránili ho, dal nám všetko: vodu, čistý vzduch, jedlo, lieky, šťastie, duchovno.

A vy nám to všetko beriete, ale nielen nám, ale všetkým.

Národ Secoya, Korana, Waora,
https://www.amazonfrontlines.org/who-should-decide/?fbclid=IwAR2XAgPFLCanZAqv_H8DcaTV0-I7n3j115kYhkMt2Y5Eqi1j7pCJaQDyLC8
Nasledujúce fotky nie sú z amazonského pralesa, pravdaže, ale z môjho balkóna v nedeľu podvečer. Aby sme si pripomenuli, že náš domov nie je byt či dom, v ktorom žijeme, ale Zem.
Fotografie sú moje, pravdaže.
Prajem Zemi uzdravenie.
Elena