Založ si blog

Hm 3. – Vrahyňa Božka. . .

Prepustili na slobodu „Brutálnu Božku“ – ako médiá nazvali vrahyňu.

V súvislosti s tým prípad dvoch brutálne utýraných bezdomovcov zarezonoval niektorými médiámi na Slovensku. Vražda sa odohrala v roku 1997 – a tých dvoch bezdomovcov utýrali 4 ďalší bezdomovci skutočne hrozným spôsobom,  Smiali sa na tom, ako ich obete kričia od bolesti, detaily činu popisuje článok v linku

https://www1.pluska.sk/krimi/jedna-najbrutalnejsich-kriminalniciek-je-25-rokoch-slobode-co-ma-tato-vrahyna-rovasi/4

A tak v blogu dnes uvažujem nad páchateľmi podobných činov.

 

Článok v nižšie uvedenom linku popisuje jej život na slobode po 23 rokoch. Už deviaty mesiac brázdi slovenské ulice

https://www1.pluska.sk/krimi/exkluzivne-prve-slova-brutalnej-bozky-23-rokoch-vazenia-toto-je-zivot-nestoji-nic

Vydesilo ma v článku najviac to, že vyštudovala za zootechničku v Liptovskom Mikuláši. Preboha, začnime už konečne robiť dôsledný výber do profesie – aby sa k práci so zvieratami nedostávali anetickí psychopati. 

Otvorene – pri čítaní článku som si uvedomovala, ako sa psychopatia skutočne v čase nemení. Ani slovo súcitu s obeťami, ktoré utýravala niekoľko dní. Ani slovo ľútosti nad činom – len bagatelizovanie a výhovorky – bola opitá, aj lump spolupáchateľ na ňu zvalil všetku vinu. Ani slovo porozumenia pre iných – jedine veľká sebaľútosť. Rodina za ňou nechodila na návštevy, to jej priťažilo – lebo nikto jej neposielal peniaze a aj v posudku mala, že nemá zázemie. No teda, nemali by nakoniec tú rodinu potrestať?  Ani náznak toho, že jej je ľúto, ako ona sama svojim činom sťažila život i svojej rodine – lebo i na nich iste mnohí pozerali cez prsty. A hej, pravdaže, nikde ani slovo o tom, že jej blízki chýbali – len že kvôli ich nechodeniu mala tie vyššie uvedené nevýhody.

 

Má zdravotné problémy so žalúdkom i nohami, no tak sa jej poskladáme i na ich liečenie, však? Teraz dostáva „iba“ 70 eur na mesiac. 5 rokov vraj šila topánky, ako píše jeden z článkov.  Sama uvádza, že nepracovala ani vo väzení, hoci mohla. Ani teraz nemá prácu, ako inak, len prázdne fľaše zbiera. Ale chcela by dotykový mobil s internetom a facebookom. Nie napísať blízkym tých, ktorým brutálne zabila deti a ospravedlniť sa, nie ísť na hroby obetí a zapáliť im aspoň raz sviečku. Nie začať robiť niečo užitočné, aby vrátila spoločnosti to, čo minula svojim pobytom v base.

Za 23 rokov sme sa jej pritom vyskladali slušnú kopu peňazí na väzenský pobyt. Celkom presne ich uviesť neviem, pretože sa v priebehu rokov výdavky na deň menia, narastajú a mení sa aj hodnota peňazí v čase inflačne. Uvediem vás do obrazu – napríklad v base v Trenčíne na jednu väznenú osobu na deň boli v roku 2018 náklady vyše 101 eur, v roku 2020 už boli tie isté náklady vyše 150 eur na deň. Priemerne  mali na deň 222 väzňov, takže za rok 12, 2 miliónov.

https://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2021/Statisticka_rocenka_2020/ZJVS/Ro%C4%8Denka%202020.pdf

Kristepane, za kvalifikovanú prácu nám toľko štát nezaplatí, koľko vynaloží na jedného kriminálnika v base. 

 

A to je len jedna väznica. Len jeden rok. Obrovské peniaze by sme ušetrili, keby sme nemali na krku kriminálnikov. O koľko vyššie by mohli byť u nás dôchodky? O koľko viac nemocníc by sme mali? Ako by sme zlepšili život ľudí s postihnutím bezplatnými rehabilitáciami a kúpeľnými liečbami? Aké útulky pre zvieratá s pomocou štátu pravidelnou by sme mohli vybudovať? Aké by mohli byť naše cesty, životné prostredie? O koľko lepšie platy by sme mohli mať? O koľko viac by sme mohli oddychovať, keby sme ustavične nesolidarizovali s kadejakými nezodpovednými lumpami?

Namiesto toho sa skladáme na život rôznym darebákom – robíme čoraz viac a čoraz dlhšie.

Pritom nejde len o výdavky na pobyt v base. K tomu prirátajme nepriame náklady – že ak človek má deti a nepracuje, aby ich živil, musia sa im poskladať na živobytie a na všetky ich životné náklady  (školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby) iní ľudia, ktorí pracujú. Ak niekto nezarába  a nedáva na generačnú dôchodkovú solidaritu, musí na jeho rodičov vyrobiť niekto iný, aj na ich výdavky v zdravotníctve a v sociálnych službách,

Kladiem si čoraz častejšie otázku, o koľko času nášho života a o koľko našej životnej úrovne nás okradnú tí, ktorí žijú nezodpovedne. A cítim čoraz menej ochoty sa s nimi deliť a niesť dopady za ich nezodpovedný život.

 

 

 

Elena

 

K diskusii  mirsa  Nezodpovednosť je ľudská vlastnosť. A popisovaná situácia je problém nezodpovedného majiteľa, nie psov, Možno si to ani neuvedomuje, jednoducho mu to treba jasne povedať. Ak by pokračoval v tomto správaní, stačí podať sťažnosť správcovi bytovky.

 

milan1  Ďakujem za upozornenie. Základom však je, že na jeden deň pobytu väzňa dáme sumu, ktorú nedostane pracujúci človek na kvalifikovanú prácu – a to z tej sumy pracujúci živí celú svoju rodinu, A nedostáva ju za víkendy. Suma rátaná na väzňa je denná jednotka, a náklad iba na neho samého. Samozrejme, ako som uviedla v článku, popri priamych nákladoch sú i náklady na to, čo by mal väzeň zaistiť svojou poctivou prácou – živobytie pre deti a generačnú solidaritu rodičom – aj tieto náklady namiesto neho dávame.

Akotak 1. – Z hanby kabát. . .

15.07.2024

Nuž, vyzerá to niekedy na Slovensku akoby tu prebiehala súťaž „debil roka“. Šijú si tu usilovne z hanby kabát podaktorí. Napríklad policajti z Prievidze, o ktorých počine blog som napísala. Nuž, vyzerá to niekedy na Slovensku akoby tu prebiehala súťaž „debil roka“. Šijú si tu usilovne z hanby kabát podaktorí. Napríklad policajti z [...]

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Kennedy

Nezávislému kandidátovi Kennedymu pridelil prezident Biden ochranku

15.07.2024 23:45

Environmentálny právnik nemá vo voľbách veľké šance. Jeho mítingy sú však pomerne populárne a priťahujú veľké davy.

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:52

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,917
Celková čítanosť: 9264901x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív