Len tak 5. – Čo nechceme vidieť a mali by sme. . .

25. mája 2016, elenaistvanova, Len tak

 

Inšpirovala ma včerajšia diskusia k článku.

 

Povedzme si na rovinu – máme teraz 2 možnosti vo vzťahu ku slovenskému zdravotníctvu –

 

  1. môžeme si vravieť, ako niekomu zdravotníci pomohli, že predsa slovenské zdravotníctvo robí i niečo dobré – a tým skončiť. Pretože na každý prípad pochybenia môžeme pozerať tak, že „chybička se vloudila“…
  2. Alebo môžeme poukazovať na závažné problémy v slovenskom zdravotníctve a žiadať nápravu.

Ja volím druhú cestu, v mene môjho syna, ktorého zdravotníci na Slovensku závažným pochybením VZALI ŽIVOT vo veku necelých 15 rokov. Aj ďalších obetí trestných činov – pochybení lekárov, ktoré sa nevedia na Slovensku dovolať spravodlivosti – ako dcéra pána z úvodu môjho článku, ktorá doteraz nemá ani len znalecké posudky – pozrite si v zázname Reflex z pondelka. Viete pochopiť, aký je život blízkych, ktorí po celé roky musia znášať utrpenie vlečúcich sa súdnych procesov a pochybných krokov štátnych orgánov???

 

A k rozsahu problémov v slovenskom zdravotníctveak vás toto nepreberie, ľudia, tak už nič: bezmála polovica ľudí, ktorí v roku 2013 u nás zomreli, mohli žiť. 

Podrobnosti uviedli 24.5.2016 Pacientske kauzy na Slovensku na svojej facebookovej stránke) – https://www.facebook.com/pacientskekauzy/?fref=

Z tej správy vyberám:

24.5.2016 vydal Eurostat, štatistický úrad EÚ, správu k úmrtiam v roku 2013, z ktorej vyplýva, že až jednému z troch úmrtí bolo možné predísť v svetle súčasných medicínskych poznatkov a technológií, ak by bola poskytnutá optimálna zdravotná starostlivosť. Tento indikátor je v rámci EÚ veľmi dôležitý pri hodnotení kvality zdravotníckych systémov.

V štatistikách úmrtí za rok 2013, ktorým sa dalo pri dnešných medicínskych poznatkoch predísť, patrí Slovensku štvrté najhoršie umiestnenie spomedzi 28 krajín EÚ – podľa štatistík až 44.6 percent všetkých úmrtí za rok 2013 patrilo na Slovensku do kategórie tých, ktorým sa dalo predísť. Vyšší počet v rámci členských štátov EÚ majú v tejto kategórii už len Rumunsko, Lotyšško a Litva.

Najlepšie v rámci V4 dopadlo Poľsko, ktoré má 7. najnižší počet úmrtí, ktorým sa dalo predísť.

 

ELena K. Ištvánová  Predná Hora, 25.5.2016

 

P. S.: A mimochodom – o zdravotníkoch, ktorým som vďačná, som písala v tomto článku.

 

– tam som im aj verejne poďakovala.