Ovčania 1. – Nemocničné nákazy zabíjajú. . .

15. septembra 2020, elenaistvanova, Ovčania

ZABÍJAJÚ.

Ide o nákazy označované ako care-associated infection – HAIP. Objavujú sa ale nielen v nemocniciach, ale aj v jednodňovej chirurgii či ambulanciách.

Písala som o tejto téme už kedysi.

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/11/09/otvorene-8-hanba-slovenska/

Poviem o tom niečo aj teraz.

 

Nemocničné baktérie zabíjajú…

Úmrtí na ne u nás evidujú desiatky ročne, no štatistiky pokladám za podhodnotené (a nielen ja). Vo svete uvádzajú podstatne  vyššie čísla. A je skutočne hanbou slovenského zdravotníctva nedôsledné evidovanie či skresľovanie údajov.

Jeden z prípadov, v ktorých na to ľudia doplatili, popisuje aj článok v linku

https://glob.zoznam.sk/ivan-zomrel-po-banalnej-operacii-ucha-z-nemocnicnych-zapiskov-jeho-zeny-mrazi/?

No áno, je to príbeh Ivana, o ktorom som písala nedávno

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2020/09/08/je-to-tak-4/

 

Prečo píšem o tých nozokomiálnych nákazách? 

Nie sú peniaze na dôležité prístroje, ktoré napríklad likvidujú nemocničné baktérie. Lebo ich možno likvidovať.

Ako uvádza WHO, sú jedným z ukazovateľov kvality zdravotnej starostlivosti, jej dôkladnosti. Lebo v prostredí, kde je zdravie pacienta a oslabené a jeho imunita znížená a kde je realizovaný invazívny výkon, malo by byť nakladané s rezistentnou mikrobiálnou flórou mimoriadne opatrne a zodpovedne.

Sú nebezpečné, ohrozujú zdravie i život y pacientov, zhoršujú kvalitu ich života. Niektoré sa prejavujú až po prepustení z nemocnice, upozorňujem, no napriek tomu s tým pobytom úzko súvisia.

Niektoré nemocničné nákazy sú nešpecifické, súvisia s hygienou v danej nemocnici a epidemiologickou situáciou tej oblasti. Iné sú špecifické, typické napríklad pre nejaké nemocničné oddelenie, závisí od úrovne prevádzky, od úrovne asepsy, dezinfekcie a sterilizácie.

Nozokomiálne nákazy postihujú dýchacie či močové cesty, žalúdok, kožu a sliznice, rany…

Ich zdrojom môžu byť návštevníci či pacienti, hlavne však personál. Prenášajú sa priamo kontaktom, dotykom, vzduchom, alebo cez kontaminované predmety, ako posteľná bielizeň, prístroje, vzduch, voda, potrava, lieky.

Treba hovoriť otvorene o tých nákazách, lebo predlžujú liečenie, zvyšujú náklady na liečbu a zabíjajú. Je to preto náš spoločný záujem, ľudí a aj štátu, a ministerstvo zdravotníctva by malo ku evidovaniu a kontrole nozokomiálnych nákaz.

Úplne ich vylúčiť zrejme možné nie je, no dôsledná hygiena personálu a pracovných postupov, dôsledné dezinfikovanie prístrojov by túto hrozbu minimalizovalo.
Samozrejme by napomohlo dôsledné evidovanie takýchto prípadov, aj so sankciami. Na to však slovenské zdravotníctvo postavené bez piliera etiky nie je pripravené.

A ľudia čušia. Neprotestujú, nežiadajú bezodkladnú nápravu. Nekričia, že namiesto amerických predražených krápov chceme prístroje na dôkladnú očistu nemocní, aby ľudia zbytočne neumierali.

Až kým sa nestane im, že niekto blízky zomrie, lebo…

 

Elena  12.9.2020